Maxi daha doğru olurdu

Güntekin Onay, Beşiktaş’ın yeni sağ beki Daniel Opare’yi yorumladı.

FUTBOL 21.01.2015, 08:05
2219
Maxi daha doğru olurdu
“Potansiyelli bir oyuncu olarak görülen Ganalı beklentilere karşılık veremedi. Ancak hâlâ 24 yaşında. Sürekli oynarsa çıkış yapabilir.” 
 
“Atletik, çabuk ve tekniği de iyi. Ofansif katkısı olacaktır fakat defansif yönü çok güçlü değil. Öğrenmesi gereken şeyler var.” 
 
“İlk 11’e koy, takımı taşısın niteliğinde bir transfer değil. Geleceğe yatırım yapılan, büyüyebilecek bir oyuncu.”
 
OPARE uluslararası futbol piyasasında tanınmış bir oyuncu. Bunun nedeni Gana U20 Takımı’yla dünya şampiyonluğu yaşaması. Öyle ki Real Madrid’in potansiyel görüp kadrosuna kattığı ve ikinci takımında oynattığı bir futbolcu. Beklenen patlamayı yapamayınca Belçika’ya Standart Liege’e gitti. Standart onun için doğru bir kulüptü. Birçok yeteneği keşfeden ve yetiştiren bir kulüp Liege. Belçika’da Opare yeniden kendini buldu ve genç yeteneklerin vahası Porto, Opare’ye yatırım yaptı. Ancak Porto A Takımı’nda hiç şans bulamadı. 
 
BiRAZ ZAMANA iHTiYACI OLACAK
 
İNGİLİZLER’İN ‘prospect’ dedikleri, gelecek vaad eden, potansiyelli bir oyuncu olarak görülen Opare, hiçbir zaman beklentilere karşılık veremedi. Ancak hâlâ 24 yaşında. Eğer sürekli forma giyerse kendisinden beklenen çıkışı nihayet yapabilir. Atletik bir oyuncu. Sürati ve çabukluğunun yanı sıra tekniği de iyi. Ofansif oyuna katkısı olacaktır. Ancak savunma yönü çok güçlü değil. Öğrenmesi gereken şeyler var. Pozisyon bilgisi ve kademe anlayışı da bunların başında geliyor. 
 
BU transfere iki açıdan bakmak lazım. Birincisi; ‘ilk 11’e koy oynasın’, ‘takımı taşısın’, ‘beklentiye cevap versin’ niteliklerinde bir transfer değil. Zamana ihtiyacı olacaktır. 
 
İKİNCİ bakış açısıysa; maliyeti olmayan ve geleceğe yatırım yapılan, büyüyebilecek bir futbolcu. 
 
Maxi daha doğru olurdu
 
KANIMCA Beşiktaş tecrübesiyle, kalitesiyle kendini ispat etmiş, daha hazır bir futbolcu transfer etmeliydi. Şampiyonluk yarışı için Benficalı Maxi Pereira tipinde bir oyuncu tercihi daha doğru olurdu. Slaven Biliç daha dengeli, savunma yönü güçlü, topla giden değil, desteğe giden tipte kanat bekleri seviyor. Opare bu anlamda da Biliç’in kafasındaki şablonda ikinci planda kalacaktır.
Yorumlar (8)
ufuk polat 6 yıl önce
bu kanimca soyleyen futbol fakiri kim acaba? 4x4 veya şikebahce bu adami almiş olsaydi goklere cikarmiştiniz! Iyice korkun çunku gunbur gunbur geliyoruz ve bunlari çok iyi bildiginizin farkindayiz, zaten sizlerin feryadi bundan!!
sencer 6 yıl önce
güntekin doğru diyonda, maxi sanki altın gibi değer görüyor bu günlerde farkında değil misin. Yoksa bu çocuk tabi ki ilk tercih değildi. Ama genç kendini ispat etmek isteyen bir afrikalı. Fiziği de var, bence tutabilir. Haa tutarsa porto bize satar mı HAYIRRRR
cemkörfez 6 yıl önce
Adamı seyretmeden yorum yapmak zor ancak gökhan töre bize geldiğinde ne durumdaydı sorgulayın bence bedavaya diyebileceğimiz potansiyelli bir oyuncu aldık inşallah satınalma opsiyonu makul bi fiyattır
harun 6 yıl önce
beni bu sene umutlandıran en önemli konu yabancı transferlerinde çok doğru adımlar etıldı. alınınan tum yabancılar takıma katkıda bulundu. opare transferide bunlardan biri olacak diye düşünüyorum. sonuç olarak bilinmeyen bir oyuncu değil, izlenip transfer edildiğini düşünüyorum...
Mustafa Sar 6 yıl önce
Geleceği kurtarmaya tabii destek veriyoruz ama geleceği kurtarırken bu günü de kurtarmak gerekir. Geleceği yaratıyoruz diye bu gün şampiyon olamamaya kılıf bulmayın.. bu günü de düşünün..
Kadir 6 yıl önce
Bence Opare transferinde de menajerlerin oyununa geldik.Tamam;adam genç ve hızlı ama bu yıl Porto A takımında hiç oynamamış ve de şu anda devam eden Afrika Kupası için Gana Milli takımına da çağırılmamış.Yine müzmin sakat bir topçuyu bize kakaladılar.Hadi geçmiş olsun!...
B.j.K 1903 6 yıl önce
Belki istenilen Kalitede değil,ama kesinlikle serdardan daha iyi olduğuna inanıyorum vede faydalı olacağına inanıyorum.
aşkın büyük 6 yıl önce
Baştan sona yanlış..Bize gelecek vadeden değil o bölgede türkiyenin en iyisi bu adam diyeceğimiz birisi lazımdı.

Yönetim malesef küçük düşündü. Halbuki Ş.liginden gelecek paralar. şampiyonluğun getirdiği ürün satışı, kazanılan maçlardaki para Maxsi perera yı işaret ediyodu bize. Bence önce ihtiyaç giderilmeliydi. gelecek değil bu sene şampiyonluk çok önemli. ama bunu malesef bizim yönetim anlayamamış.