''K.Paşa Maçında Ofsayt Kararı''

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, ligin 10. haftasında görev alan hakemler hakkında konuştu.

FUTBOL 25.11.2014, 15:13
2567
''K.Paşa Maçında Ofsayt Kararı''

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, ligin 10. haftasında görev alan hakemlerin değerlendirmesini yaptı. Alp, birbirinden kritik ifadeler kullandı.

İşte o sözler ve Galatasaray - Trabzonspor maçı için itiraf...

CÜNEYT ÇAKIR AÇIKLAMASI

İki gündür bir sıkıntı yaşıyoruz, çok sevdiğimiz Cüneyt Çakır'ın ani olan sakatlığından dolayı Ankara'da tedavi altında. Dün kendisiyle, ailesi ve doktorlarıyla görüştük, sanırım 3-4 güne kadar hastaneden taburcu edileceğini söyleyebilirim. 10 gün içerisinde de antrenmanlara başlayacaktır.

Cüneyt Çakır, 2-3 günde bir maç yönetebilecek kapasitede. Salı günü özel bir davetle Rusya-Macaristan maçını yönetti, sanki bir geziymiş gibi hep beraber gittiler ve döndüler. Salı günü maçı yönetti ve pazar günü de başka bir maç yönetti ve bunda herhangi bir sakınca yok.

GALATASARAY - TRABZONSPOR MAÇI

Özellikle geçtiğimiz yıllarda 7-8. haftalarda hakemlerimizde bir düşüş oluyordu, bu sene bu haftaları güzel atlattık ancak 1-2 hafta sonra bazı hakem hataları yaşandı. Geçmişi bir kenara bırakıyorum ve bu haftaya dönüyor. Geçtiğimiz hafta Galatasaray - Trabzonspor maçı dışında diğer maçların başarılı geçtiğini söyleyebilirim. Bundan sonraki haftalarda bu tarz az hataların olduğu maçlar izleriz. Bir sevindirici haber de geçtiğimiz haftanın maçlarına baktığımız zaman futbolcu kardeşlerimizin gösterdiği iyi niyet çok önemli, kendilerin teşekkür ediyoruz.

Galatasaray - Trabzonspor maçında bir hata var, bunu biz de kabul ediyoruz. Orta hakemin pozisyonu görebilme şansı yoktu, yardımcı hakemin işi ise bu pozisyonu yakalamaktı, sadece top çizgiyi geçti mi geçmedi diye bir iş yok. Hiçbir hakemin 'görmedim, duymadım' şeklinde bir şey söyleme lüksü yok. Bir hakem gerçekten de 'görmedim' diyorsa ona inanmak zorundayız. Pozisyon sol tarafta ve Yekta'nın da sağ eline çarpıyor, daha sonradan gerçekten de bu pozisyonun zor sezilebilecek bir pozisyon olduğunu anladık ancak bu o hakemin cezalandırılmayacağı anlamına ya da 'hata' olmadığı anlamına gelmiyor

İŞTE YAPILAN HATALAR

Galatasaray - Trabzonspor maçında ilk golden önce bir hata yaşandı, sonra Gençlerbirliği - Karabük maçında da bir hata yapıldı, Beşiktaş - Kasımpaşa maçında da iki numaralı hakemin yanlış bir ofsayt kararı var. Eskişehirspor - K.Erciyesspor maçında da Eskişehir'in attığı ilk golün 9 cm'lik bir ofsayt var. Hakemlerimize verdiğimiz talimat gereği, şüphe duyuyorsan oyunu devam ettir. Bursaspor - Fenerbahçe maçında da iki ofsayt kararı yanlış verildi.

AYDINUS VE YILDIRIM TESTLERİ GEÇEMEDİ

Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım, yapılan testlerde istediğimiz başarıyı elde edemedi, o yaşlarda bu koşuları koşan yok mu var. Herkes üzülür, onlar da üzüldü ve aynı şey benim de başıma geldi. Bülent ile Fırat'ın 8 yıldır FIFA kokartı taktığını düşündüğümüzde bu üzüntü de gayet normaldir. Biz, Pazartesi ya da Salı günleri etap çalışması yapıyoruz, iki ekip halinde haftanın maçları değerlendiriliyor, görüntüler eşliğinde analizler yapılıyor ve daha sonra da hakem atamaları da yapılıyor.

BİR DUYSANIZ NELER SÖYLENİYOR

Hakemleri mutlaka korumamız lazım. 15-20 yıl mücadele edip istenilen düzeyde hakemlik yapıyor. Benim bazı şeyleri ifade etmeye terbiyem müsade etmiyor. Bir duysanız neler söyleniyor. Hakemler de insan ve ona göre davranmamız gerekiyor

BU HAFTA YAŞANANLAR GÜZEL

Saha içerisinde tüm hakimiyet hakemindir, koridorlar ile ilgili TFF çok doğru ve yerinde bir karar vermişti. Bugün, FIFA'nın 5. maddesine baktığımız zaman da zaten bu talimatları göreceksiniz. Bundan sonra yapmamız gereken, futbolun içerisindeki tüm bireylerin aynı samimiyeti göstermesi ve iyi niyet göstermesidir. Bu hafta yaşanan güzellikler ortada, dolayısıyla her hafta böyle olmalı, bunu arzuluyoruz
Bizim görevimiz, hakemlerimizi en iyi şekilde maça hazırlamak. Hakaret edenleri listelemek ya da ifşa etmek bizim işimiz değil, buna ancak Türkiye Futbol Federasyonu karar verir.
Bir hakem psikolojik olarak çok ağır baskı altındaysa ve o psikolojiyle maçı yönetemeyecek durumdaysa o zaman maçı iptal edebilir. Son 15-20 yıl içerisinde iptal edilen maç sayıları zaten belli. Bu kararı bu kadar büyütmenin anlamı yok, zaten var olan bir karardı ve önlem olarak biraz daha ön plana çıkarttık.

GENÇ HAKEMLERE GÖREV

Bu sezon eğer maçlara dikkat ederseniz, genç hakemlere devamlı süratle maç vermeye çalışıyoruz. Bu hakemlere bu tecrübeyi vermek zorundayız. Daha fazla hakemi, özellikle derbi maçlara hazırlamak zorundayız. Önümüzdeki derbi maçlardan birinde genç hakemlere görev vereceğiz, göreceksiniz, bunu da yapmak zorundayız.

Yorumlar (10)
murat 6 yıl önce
Sonuc!
gürsel 6 yıl önce
günah çıkarıyorlar iyi mi ?
O. Erhan Keskin 6 yıl önce
BJK-FB maçından sonra çıkıp konuşsaydın ya Zekeriya efendi!!!
çArşı 6 yıl önce
adi fb köpekelrı sözde bjk lı BJK düşmanları fb maçınd abır tane BJK lı dıye geçınne yazarlar yorumcualr bıle konuşmadı hıncal hepnızden erkek çıktı lan.. adamısınız .. bu lavuk ne analtıyor fb maçıund nerdeydın dıpcık
asi kartal 6 yıl önce
Allahinizdan bulun emi besiktasin paralarini yediniz yıllarca simdide haklarini yiyosunuz.ulan Beşiktaş FB macini neden yorumlamiyosun o.c. adi şerefsiz size adam diyenin ta.....
m. altaş 6 yıl önce
ekski beşiktaşlılar metin .feyyaz ve ali hariç federasyonda ve başka takımlarda hocalık yapan bjk liler varya hepsi o.ç dur. hepsi aziz yıldıreımdan korkuyor şifo bjk den puan sldıya şerefsiz hava lara uçuyordu ne oldu allah razı gelmedi tepetaklak oldu.
Muzzo 6 yıl önce
Yahu net iki penaltıyı yedi Kasımpaşa maçında hakem!gs maçında ofsayt kararı yanlışmış!ulan herif kaleci gibi gol çıkardı eliyle kırmızıda penaltıda güme gitti! Adam kafa buluyor resmen!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın