Korkusuz Rize düzensiz Beşiktaş

Cem Dizdar, Çaykur Rizespor-Beşiktaş maçını değerlendirdi.

Korkusuz Rize düzensiz Beşiktaş

Beşiktaş’ı izleyenler, uzun süredir maçların ilk yarılarının ‘nafile’ kabilinden oynandığına şahittir. Bu maç için de aynı tespiti yapmak mümkün. İlk yarı onlar adına ‘boş geçti’ desek yeridir. Atiba yerine Oğuzhan ile sahaya çıkmayı tercih eden Bilic, kuşkusuz ki daha çok top yapmayı hedefliyordu. Lakin, bunu gerçekleştirebilmek için önce topu kapmak gerekiyordu ve Oğuzhan, bu konuda Atiba kadar yetkin değildi! Haliyle top kapma yükü yine Veli’nin omuzlarına bindi.

 

Oysa Rize’nin orta sahadaki ‘direnç merkezi’ Kıvanç daha ilk dakikada sarı kart görmüş, bu nedenle ‘temkinli mod’a geçmişti. Ancak Beşiktaş topu ele geçirmekte zorlanıp top yapamayınca Rize’nin bu handikapı ilk yarıda bir avantaja dönüşemedi. Temposuz ve durgun geçen ilk yarının özeti olarak, ‘’Rize’nin arayışlarıyla geçti’’ demek yanlış olmaz...

 

İkinci yarıyla birlikte daha ‘görünür hale’ gelen Sosa, Beşiktaş’ı topyekun öne çağırdığında ‘durağan maç’ın hal ve gidişinin değişeceği de belliydi. Önce Sosa’nın ‘usta işi’, sonra Sercan’ın ‘Tolga’nın usta ikramı’ndan gelen golleri... Ancak maçın gerçek belirleyicisi temkinli olmaları gerekirken fevrileşen Kıvanç ile Koray’ın kendilerini kısa aralıklar içinde attırmaları oldu. Düzenler bozuldu... Dokuz kişilik Rize’nin geriye yığılıp ‘güvenlik duvarı’nı yükselteceği tahmin edilse de Hikmet Karaman tersine Lafferty’yi oyuna alıp topu ‘önde istediğini’ belli etti.

 

Onlar eksik olmasına rağmen düzenli oynadıkça Beşiktaş’ı gol telaşı sardı. Maç boyunca topa sahip olma sıkıntısı yaşayan Beşiktaş kenarlardaki Olcay/Töre hattını işletemeyip Demba Ba’yı uygun pozisyonlarda topla buluşturamadı. İki kişi eksik rakibine 30 dakika boyunca hükmedemeyen Beşiktaş’ta işler ‘doğaçlama’ya kalmıştı ki, o fırsat da bir pozisyonda kenara sızan Sosa’nın yaptırdığı penaltı olarak yakalandı. Neticede, garantili Veli/Atiba düzeninden vazgeçmek Bilic’e hayli pahalıya patlıyordu. Bu maçı ucuz atlattılar ama Beşiktaş son maçlardaki düşüşüne acil çare üretmek zorunda. Yoksa sıkıntı büyür...

YORUM EKLE
YORUMLAR
yeter bilic
yeter bilic - 4 yıl Önce

Bilic varya sana ragmen sampiyon olursak dahada bisey demiyorum.. bu sezon sampiyon olursak sana ragmen olacagiz.. derbilerde korkak diye elestiriyorduk adam anadolu takimlarindan da korkuyor, 9 kisi rakipten de.. bir yabanci hoca olarak bu takima hicbir sey vermiyorsun.. besiktas demek cesur olmak demek, besiktas demek saldirmak demek, besiktas demek ezilmemek demek.. sana bunlari kim hatirlatacak bilemiyorum yanina Bi turk yardimci bile almadin ki sana azicik yon versin.. bu sezon kazasiz belasiz atlatilip sonra bili. ile vedalasip.lucescu yu getirmek sart oldu yeni stada

ruhsuz yazar
ruhsuz yazar - 4 yıl Önce

tabi tabi korkusuz!!! 2 kırmızı kart gördüler 2 sarı kart ve 2 defa ceza sahasında topu elle engellediler 1 kere cifte daldılar. buna ya cahil cesareti denir ya da deha hikmet karamanın taktik vahşeti. motta sezonu kapatabilir diye çok korktuk biz!

tekin
tekin - 4 yıl Önce

biliç korkak değil arkadaşlar.kapasitesi bu ve futbol bilgisi,görgüsü kıt.hayatında şampiyonluğa giden takım çalıştırmamış.haftalar ilerledikçe daha çok falso veriyor. 9 kişi rakibe karşı,kuyruğu peşinde dönen kedi gibi ortasaha çıkarıp ortasaha alıyordu.bakıyosun uretkenlik yok.stoperden birini çıkar ileriye adam al.forvet yok diyosan birini ileri gunder dembanın yanı ikile.yok abicim öylesine seyretti.2 haftadır pamuk ipliğine bağlı gidiyoruz.takım iyi başlarsa kurtarıyoruz ama takım durgunsa biliçin eli hiç bi şekilde deyemiyor.

kartal32
kartal32 - 4 yıl Önce

arkadaşlar bilic ve beşiktaşın genç takımı gün geçtikçe gelişiyor bilice ve takıma sahip çıkalım stadla birlikte önümüzde ki senelere damga vuracaz bu sene vurmaya başladık bile

CastieL
CastieL - 4 yıl Önce

Korkusuz rizeymiş fb ve gs nin önünde hemen domalma pozisyonuna geçen rize Beşiktaşa karşı şaha kalktı Çaykurezikspor...!

burak alıcı
burak alıcı - 4 yıl Önce

valla onu bunu bilmem geçen hafta mersinde bizi zorlamıştı öyle yada böyle aldık aynı mersin bu hafta kasımpaşaya 6 attı :D artık haftaya rize naapar bilemem. ama beşiktaşa karşı cidden direnç göstermeye başladı bütün takımlar. genç ve güçlü bir takımız ilk 15 dakika şok baskı taktiğini çok iyi uygulayabiliriz o yüzden bunu yapmamız ve her maç ilk 15 dakikada bitane içeri salmalıyız. yoksa cidden işimiz zor.