Kartal Nasıl Bu Duruma Geldi?

Beşiktaş, 19 Ekim Pazar günü Ankara'da ev sahibi olarak oynayacağı Sivasspor karşılaşması için taraftarlarını mağdur etmeyecek. Siyah-Beyazlı yönetim, kombine kart sahiplerini otobüslerle Başkent'e götürmeye hazırlanıyor.

FUTBOL 11.10.2014, 02:56
4396
Kartal Nasıl Bu Duruma Geldi?

Süper Lig’de stat sorunu yaşayan Beşiktaş, 6. haftada 19 Ekim Pazar günkü Sivasspor karşılaşmasını Ankara’daki Yenikent ASAŞ Stadı’nda oynayacak. 19 Ekim’de Türkiye Futbol Federasyonu tarafından stat isteğinin kabul edilmesi sonrasında Osmanlıspor yetkililerinden de olumlu yanıt alan Siyah-Beyazlılar, şimdiden 19 bin 500 kişi kapasiteli ASAŞ’a, İstanbul’daki taraftarlarını götürmek için harekete geçti. İstanbul’dan yola çıkan bir taraftar, yaklaşık olarak Ankara’ya gidiş dönüş için kara yoluyla 908 kilometre, Yenikent Asaş Stadı’na gidip dönmek için de 76 kilometre yol gitmek zorunda. Kara Kartal’da yönetim, otobüslerle kombine sahiplerini Başkent’e götürecek. Passolig’in olsun yeter Bu konuda organizasyon işine hemen başlayan Beşiktaş’ın, yaklaşık 11 bin 500 kombine kart sahibi bulunuyor. Passolig sahibi Beşiktaş taraftarının sayısı da dün itibariyle 62 bin 808’e ulaştı. Buradaki soru işaretlerinden biri ise birçok zorlukla karşılaştığı Olimpiyat Stadı’nda istediği tribün desteğini alamayan Siyah-Beyazlılar’ın, başka bir kentte ev sahibi olarak yapacağı lig karşılaşmasına İstanbul’dakilerin ne kadar ilgi göstereceği... Ayrıca bir de hatırlatma yapalım. Passolig’i olan ve Beşiktaş taraftarı olmayan biri de, Ankara’daki bu karşılaşmayı bilet alarak izleyebilecek. Başkent ile çevre illerdeki Passolig sahibi futbolseverlerin de, ayaklarına kadar gelen bu fırsatı kaçırmak istemeyecekleri düşünülüyor. 

Orhan Yıldırım

ASAŞ yolu biraz çileli!

Sivasspor karşılaşmasını Ankara Yenikent ASAŞ Stadı’nda oynayacak Beşiktaş’ta yönetimin, kombine bilet sahiplerini otobüslerle Başkent’e götüreceği öğrenildi. Stada, İstanbul’dan ulaşmak için 4 farklı seçenek bulunuyor. İşte özel araçla, otobüsle, uçakla ve hızlı trenle maça gitmenin parasal ve zaman olarak bedeli;

Özel araçla

Beşiktaş taraftarı maçı izlemek için İstanbul’dan özel arabası ile 454 km’lik yol sonunda yaklaşık 4 saat 45 dakikada Ankara’ya gelecek. Şehir merkezinden Yenikent ASAŞ Stadı’na ise 38 km’lik yolu özel araç ile 45 dakikada gidebilecek.

Otobüsle

Otobüs ile gelecek taraftarlar 454 kilometre olan İstanbul-Ankara yolunu 6 saatte 60 TL ödeyerek, Ankara terminaline ulaşacak. Özel aracı yoksa buradan Yeniken ASAŞ’a ulaşmak için ya taksiye binecek (55-60 TL) ya da belediye otobüsü ile 4 TL vererek 1.5 saatte bu yolu gitmek zorunda kalacak.

Uçakla

İstanbul’dan uçak ile gelen taraftar 1 saat 15 dakikada, Ankara Esenboğa Havalimanı’na inecek. Uçak biletleri de 100 TL ile 400 TL arasında değişiyor. Özel araçla ve taksiyle (85-90 TL) stat 58 kilometre. Eğer Ankara merkeze gelinerek belediye otobüsü tercih edilecekse, bilet 4 TL, yol da 1.5 saat.

Hızlı trenle

İstanbul’dan hızlı tren ile gelecek taraftarlar, 533 kilometre olan mesafeyi 3.5 saatte alacak. Trenin bilet fiyatı 70 TL. Buradan taksi ile 35 kilometre yol için 50 TL ödenerek maça gidilebilecek. Taraftarların stada ulaşmak için başka bir tercihi ise hızlı trenle Sincan’da inecek ve oradan Yenikent’e 10 kilometre yürüyecek ya da taksi ile 18 TL vererek stadyuma ulaşacak.

Kartal nasıl bu duruma geldi?

Türkiye’nin en önemli takımları arasında yer alan, ülkemizi Avrupa’da temsil eden Beşiktaş, stat konusunda büyükbir sıkıntı çekti ve sonunda İstanbul’daki takım, Ankara’da kendisine stat buldu! Geçen sezon maç başına 50 bin TL ödediği Olimpiyat Stadı’na bu sezon 100 bin TL veren, stadın bozuk zemininin yapılması konusunda olumlu yanıt alamayan Siyah- Beyazlılar, tam bir çile çekiyor. 3 maç için Başakşehir’in stadı konusunda Kulüp Başkanı Göksel Gümüşdağ ile anlaşan Beşiktaş, sonrasında karşı tarafın vazgeçmesi üzerine Fenerbahçe’ye yönelmişti. Daha önce, “Buyursunlar gelsinler” diyen Fenerbahçe, “Galatasaray’da Arena’yı versin, iki stadı
ortak kullanın” cevabını aldı. Son olarak bu maçı deplasmanda oynamak için Sivas’la temasa geçen Kartal, yine olumsuz bir durumla karşılaştı. Ankara’dan Osmanlıspor imdada yetişip, Beşiktaş’a kucak açtı.

Ankaragücü’yle husumet var

Beşiktaş’ın, Sivas mücadelesini Ankara’da oynayacak olması sebebiyle emniyetin de güvenlik önlemlerini artıracağı bildirildi. Taraftarların çoğunluğunun kara yoluyla Başkent’e gelmesi beklenirken, Ankaragücü taraftarlarıyla, Siyah-Beyazlılar’ın birbirleriyle karşılaşmamaları isteniyor. Bunun nedeni ise iki kulüp taraftarlarının birbirleriyle aralarındaki husumet. Daha önce iki takımın oynadığı maçlar, olaylara sahne olmuştu. En yakın örneklerden biri de, 2012 yılındaki Ankaragücü-Beşiktaş arasındaki lig maçıydı. 0-0 sona eren karşılaşmanın bitimiyle çıkan olaylar, polisin müdahalesiyle yatıştırılmıştı.

Yorumlar (0)