Her tutma sarı kart değil

Uğur Meleke kaleme aldı.

FUTBOL 03.11.2014, 03:21
2242
Her tutma sarı kart değil

Memlekette futbol izlemek, düşünmek, konuşmak çok uzun zaman önce eğlencesini kaybetti; aldığı çileli hal, Olimpiyat Stadı’nda sergilendi bir kez daha. İki hafta önce (eski) Galatasaray Başkanı, Cüneyt Çakır’ı hedef göstermişti. Bu maç öncesinde Beşiktaş Başkanı da Bülent Yıldırım’ı... Fenerbahçe Başkanı zaten hakem odası basmayı marifet zannediyor, bununla övünüyor; Fenerbahçe’nin ve maalesef milli takımın kaptanının da küfrü/tehdidi marifet addettiği gibi. Bu ortamda futbol düşünmek, konuşmak ne kadar sağlıklı, ne kadar mümkün olabilir ki? Bu futbol disiplin talimatı ne zaman değişecek, ne zaman bu kerametleri kendilerinden menkul kulüp yöneticileri ortamı yüzlerinde pişkin bir gülümsemeyle gerdikleri için adamakıllı cezalar alacaklar Allah aşkına?

Yine de bütün bir futbol ailesinin en masumları olan sporcular, yine ellerinden geleni yaptılar iyi bir oyun sergilemek için. Geçen haftaki Gençlerbirliği maçının olduğu gibi, bu maçın da yıldızı Alper’di Fenerbahçe’de. Evet, Beşiktaş’ta Necip iyi bir gününde değildi ama Caner-Emre-Alper üçlüsünün soldan yaptıkları etkili bindirmelerin faturasını sadece genç oyuncuya kesmek bence büyük resmi görmemek olur. Sağ savunma; sağ stoper Sivok, sağ bek Necip, sağ açık Kerim’den oluşan bir organizasyondur. Caner-Emre-Alper’in bu kadar organize geldiği bir hücumda sorumluluk da Necip’in olduğu kadar Kerim’indir de aslında. Necip’i idam etmek yerine Bilic’in sahada zaten 4 yabancı varken neden Franco’yu sağ stoperde, Sivok’u sağ bekte düşünmediğini tartışmak daha doğru bence.

Fenerbahçe’ninse liderliği kazanmasında başrolü orta saha oyuncuları oynadılar: Galatasaray maçı kaybedilmesine rağmen o günün Fenerbahçe adına yıldızı Raul Meireles’ti. Portekizli oyuncunun yükselen formuna Gençlerbirliği önünde Alper katıldı. Dün de Mehmet Topal, eski günlerini anımsatan iyi bir form grafiğindeydi. Günün futbolunun anahtarı da galiba bu: Orta sahayı elde ederseniz, oyunun da ritmini belirliyorsunuz. Alper’in belinde bir halat var ve o halatın 9 ucu kalan 9 arkadaşında. O öne gidince, diğer arkadaşlarını da öne çekiyor zaten.O zaman pozisyon da gol de geliyor peşinden.

Her tutma sarı kart değil

Dün Olimpiyat Stadı’nda 42’nci dakikada yaşananlar muhtemelen hafta boyunca tartışılır, her bir saniyesi defalarca oynatılarak yorumlanır. Ben bu yazıyı kaleme aldığım saat itibariyle pozisyonu sadece bir kez (canlı) izledim ve izlenimim, Olcay’ın Türkiye’de yapılan yaygın bir yanlışa kurban gittiği yönünde. Üstelik bu yanlış sadece Bülent Yıldırım’ın değil, Türkiye’de hakemlik müessesesinin problemi.

Olcay’ın ilk sarı kartının tartışılacak bir tarafı yok. Ancak ikincisi biraz netameli. Maalesef Türkiye’de hemen her tutmaya ve her hentbole sarı kart veriliyor, ki bu mühim bir yanlış inanış... Kural kitabının 12’nci maddesinin düzenlediği “fauller ve fena hareketler”in ihtar-ihraç detayları incelendiğinde, Olcay’ın Emre’yi tuttuğu pozisyonda faul düdüğü çalınmasının normal olduğu ama ihtarın biraz ağır olduğu görülüyor.

Çünkü bu tutma, Emre’nin avantajlı bir pozisyon almasını da, umut veren bir atak başlatmasını da engellemiyor. Pozisyon son derece ölü bir bölgede. Ve tutma şiddetli de değil, aşırı kuvvet uygulanmıyor. Yani bir tutma, ancak bu kadar yalın bir tutma olabilir; eğer bu tutmaya sarı kart verilirse, hiçbir tutmanın kartsız kalması düşünülemez.

Hakemler hata yaparlar, binlerce defa yaptılar, binlerce defa daha yapacaklar; mesele bu değil. Bu pozisyon hakemle değil, hakemlikle ilgili bir konu olduğu için irdelenmesi lüzumluydu bence...

Tolga’nın durumu sıktı

Tolga, Türk futbolunun önemli oyuncularından biri. Milli takımın as kalecilerinden, Beşiktaş’ın da kaptanı. Ama bu titr, ona her maç ilk 11’de oynama lüksü kazandırmaz, o da diğer sporcular gibi form durumuna ve teknik direktörünün takdirine göre kale veya kulübenin yolunu tutmalıldır.

Ancak anlaşılmaz şekilde Tolga uzun süredir formsuz olmasına rağmen Biliç, Cenk’e herhangi bir maça forma fırsatı vermedi. Üstelik Tolga’nın sağlık problemleri de artık çekilmez bir hal aldı. Hem kendisi için, hem sporsever için. Hem onun acı çeke çeke oynaması üzücü. Hem her kurtarıştan sonra tedavi görmesi absürt. Hem de onun her atlayışında oyunun durması, değiştir işareti yapılması, Cenk’in ısınması ve sonunda değişiklik olmaması ritüeli sıktı.

Tolga’nın sağlığı tabii ki önemli. Sakatsa tedavi olmalı. Sağlıklıysa ve hazırsa oynamalı. Diğer bütün sporcular gibi...

Yorumlar (7)
1903 6 yıl önce
TÜM BJK CAMİASININ LİG TVLERİNİ İADE ETMESİNİ İSTİYORUZ.LÜTFEN BU HABERİ YAYALIM.DARBENİN EN BÜYÜĞÜ BUDUR.ÇÜNKÜ AZİZ İLK OLARAK BU DÜŞÜNCEYİ YAYDI VE HEGAMONYA KURDU ARTIK UYUYAN DEVİN UYANMA VAKTİ.
angaralı 6 yıl önce
motta-tolga-necip acilen kızağa çekilmeli, gerekirse sivok sağ bek oynasın. ileriyi mutlaka demba-pektemek yapmak lazım, demba 5 kişinin arasında kalıyor
SENCER 6 yıl önce
bıktık tek forvetli kendi sahamızda mahkum oynayan sistemden, sezona iyi başladık çünkü arsenal maçları dahil. Demba Ba-Pektemek yapmıştı hoca. Hocam çift forvete dön ne olur.
ademalkan 6 yıl önce
sanırım en son lucescu döneminde pascal-ilhan (ahmet) arkalarında sergenle çift forvet oynadık. Biraz da schuster cesurdu bu konuda.Bizimkiler vansporla maç yapsa tek forvet çıkarlar.
karakartal 6 yıl önce
töre ve olcay olmadığı için çift forvete dönebiliriz başakşehir maçında. zaten dönmeliyiz de, veli de yokkken bu sistem işlemez.klasik 4-4-2 oynayalım. cenk-serdar sivok franco ismail-sosa oğuzhan atiba kerim-mustafa demba.necip tolga ersan kızağa çekilmeli.başakşehir zaten ters gelen bir takım, golü erken bulmamız lazım, yoksa adamlar açıkları kontradan yakalayıp bizi mahvederler.
kartalim 6 yıl önce
iyi de pektemek 2 hafta var 5 hafta yok ,istikrari yok,ee cenk tosun da maalesef is yapacak bi forvet degil
faik 6 yıl önce
mustafa kendimi göstereceğim diye her topa kafa sokuyor o yüzden sakatlanıyor, cenk yada mustafaya düzenli forma şansı verirsen bence ikiside bu ülkedeki en iyi forvetlerden. Ama sürekli şans vermek lazım.