Gurbette doğdular Beşiktaşlı oldular!

Beşiktaş kadrosundaki gurbetçi oyuncu sayısı 9'a yükseldi.

Gurbette doğdular Beşiktaşlı oldular!

Devre arası transfer döneminde Tolgay Arslan'ın transferi sonrası, siyah beyazlılarda yurt dışında doğan Türk asıllı oyuncu sayısı 9 oldu.

Beşiktaş'ta son yıllarda 'gurbetci futbolcu' olarak adlandırılan, yurt dışında doğmuş Türk asıllı futbolcu sayısı giderek artış gösterdi. Siyah-beyazlıların son şampiyon olduğu 2008-2009 sezonunda Uğur İnceman, Ekrem Dağ, Aydın Karabulut ve Erkan Zengin kadrodaki 4 gurbetci futbolcu olmuşlardı.

Özellikle 2012-2013 sezonunda mali kısıtlamalara giden yönetim, Olcay Şahan, Oğuzhan Özyakup gibi düşük bütçeli ve yerli statüsünde oynayan isimleri kadrosuna kattı. Daha sonra da yabancı oyuncu sınırlaması nedeniyle Almanya ve Avusturya doğumlu Kerim Frei, Gökhan Töre, Cenk Tosun transfer edildiler. Kadroda bulunan Günay Güvenç, Veli Kavlak, Ersan Gülüm'ün yanı sıra son transfer Tolgay ile beraber siyah beyazlılardaki gurbetci oyuncu sayısı 9 oldu.

1997-1998 sezonunda Kocaelispor'dan transfer edilen Tayfur Havutçu ve 1999-2000'de yine Kocaelispor'dan kadroya dahil edilen Ahmet Dursun, bu ekolün Beşiktaş'da akla gelen ilk temsilcileridir. Daha sonraki yıllarda yurt dışında doğan Türk asıllı futbolculardan Mustafa Doğan, Berkant Göktan, Ali Güneş, Tayfun Korkut, Baki Mercimek, Fatih Sonkaya gibi isimler, siyah beyazlı takımda forma giydiler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
007
007 - 4 yıl Önce

seneye bu sayi 11 cikmali:))

Hakan
Hakan - 4 yıl Önce

Aslında gurur tablosu budur. Rakiplerimiz yersiz paralar ödeyerek gereksiz adamları kadrolarına doldurmakta ve bu oyuncuları da saniyesinde harcamaktayken biz kendi değerlerimize sahip çıkıyoruz. Kolay bir başarı değil.

Fikret Orman'ı sevmem ama şu haberdeki kareye bakıyorum ve adama helal olsun diyorum. Ersan ve Veli haricindeki bütün oyuncular onun döneminde gelmiş. Öncesinde çöp kadro kuruyormuşuz. Helal olsun gerçekten. Doğru ekibi kurup yönetmek ayrı bir meziyet.

Dolayısıyla sevgili dostlar sizler de benim gibi Fikret Orman'ı sevmiyor veya benim tam tersim seviyor olabilirsiniz. Ancak bir gerçek var ki bu mali darboğazda üçe beşe yapılan bu transferler takdir edilmelidir.

iki çocuk
iki çocuk - 4 yıl Önce

birisi onun bunun çocuğu diğeri BEŞİKTAŞIN ÇOCUĞU