Derbi öncesi Olimpiyat'ta çalışma!

Spor Toto Süper Lig'in 8. haftasında oynanacak derbi öncesinde Atatürk Olimpiyat Stadı'nda istenmeyen görüntülerin oluşmaması için sahaya kum döküldü.

FUTBOL 01.11.2014, 18:01
1326
Derbi öncesi Olimpiyat'ta çalışma!

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbi maçının yapılacağı Olimpiyat Stadı'nda hummalı bir çalışma var. 2 hafta süren yoğun bir çalışma sonucunda 19 personelin katılımıyla yeniden yapılanan çim zemin hazır görünüyor.

24 saat yağan aşırı yağmura rağmen stat zeminin oturduğu ve dinlediğini tesbit ederken stadın çimlerinden sorumlu ismi Nurullah Karaer, "Olimpiyat Stadı diğer statlardan daha güvenli. Pazar gününe kadar buraya yağmurda yağsa birşey olmaz. Çünkü alt yapısı Avrupa standartlarında su tutmuyor ve top oynamaya çok elverişli. Tottenham Hotspur Stadından farksız bir hale getirdik" dedi.

Gençlik Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, "Atatürk Olimpiyat Stadı 105mX68m doğal çim sahası UEFA standartlarında olup, İstanbul'daki Arslantepe ( Galatasaray ) , Saraçoğlu ( Fenerbahçe ) vb. stadyumlarında olduğu gibi profesyonel çim bakım firması tarafından düzenli bakım ve koruması yapılmaktadır. Stadyum, ülkemiz spor tarihinde UEFA 5 yıldız ELİT stadyum kategorisinde olduğu için şampiyonlar ligi Finali gibi devasa bi organizasyona 2005 yılında başarıyla ev sahipliği yaptı" dedi

GEÇEN YIL 39 MAÇ OYNANDI

Ortalama stadyumların çim sahalarının 15 günde bir müsabaka oynadığı gözönüne alındığında, Seyrantepe ve Saraçoğlu stadyumları sezonu 20-22 müsabaka ile kapatıp çim sahalarını korurken, Atatürk Olimpiyat Stadı 2013-2014 sezonunda Türk Milli Takımlarının U17, U21 takımlarının resmi müsabakaları hariç Beşiktaş, istanbul BBSK ve Galatasaray ( ki çim zemini bozulduğundan dolayı 3 resmi müsabakasını Olimpiyat Stadında yapmıştır ve Juventus müsabakası haca şartları nedeniyle ertelenmiştir) toplamda 39 (otuzdokuz) müsabakaya ev sahipliği yapmıştır.

TÜRKİYE'DE TEK

Ülkemizde özellikle çim sahaların genelinde 2014 yazının iklim değişikliklerinden etkilenmesiyle tüm sahalar oldukça etkilenmiş ve stadyumların çimleri daha hassaslanmış ve bakım kontrolleri sıklaştırılmıştır. Geçtiğimiz sezonda 39 müsabaka ile yorulan çim zemin, düzenli oalarak yapılması gereken sonbahar ağır bakımına giremeden, Beşiktaş’ın haftada nerdeyse 3 müsabakaya denk gelen yoğun programı ile sezona başlamıştır. ( Türkiye de bu yoğunlukta müsabaka oynayan başka bir doğal çim saha yoktur)

İŞTE YAĞMURLU MAÇLARIN LİSTESİ

- 15 Eylül 2014 BJK-Çaykur Rizespor Müsabakası
- 17 Eylül 2014 Çarşamba UEFA Asteras takımı antrenmanı ( kesintisiz sağnak yağmur altında)
- 26 saat kesintisiz sağnak yağmur müsabakanın 30.dakikasına kadar sürmüştür. Müsabaka öncesinde UEFA teknik delegeleri ve hakemler saha kontrollerinde zeminde su birikmesi görülmediği için müsbakanın oynatılmasına karar vermişler ertelenmesine gerek görmemişlerdir.
- 18 Eylül 2014 Perşembe günü UEFA Beşiktaş-Asteras müsabakası - çim saha oldukça hasar almış ve hemen ertesinde saha sonbahar bakımına alındı.

1 HAFTALIK BAKIMDA 45 TON KUM

1 - Zeminden kapsül toprak çıakrılarak havalandırması yapıldı.
2 – 45 ton iri taneli Şileden özel olarak getirtilen quartz kumu serildi
3 – İngiltere ve İrlanda da kullanılan LOLIUM PERENNE tip kış şartlarına dayanıklı tohum ekildi
4 – 45 ton sıfır quartz kumu ile zemin örtülmüş
5- Gübrelemesi yapılarak çimin tekrar güçlenmesi ve saha zeminin futbol elverişli seviyeye getirilmesi amaçlanmış ve saha dinlenmeye alındı.
6- Yapılan bakım çalışmaları sonuç vermiş ekilen çimlerin tamamına yakını büyüyerek zemini iyice yeşertti.
7-Atatürk Olimpiyat Stadı çim bakım çalışmaları kapsamında,konusunda uzman 15 kişilik ekip, Ziraat Mühendisi Şafak Köseoğlu gözetiminde görev aldı.

PARTİZAN ANTRENMANI YAN SAHAYA ALINACAK

BJK – Sivasspor müsabakasını Ankara ya taşıyarak çimi korumayı ve dinlenme süresini uzatmayı amaçlamıştır. 2 Kasım BJK-Fenerbahçe Müsabakası ve hemen akabinde 6 Kasım UEFA Partizan müsabakası gözününe alındığında UEFA nezninde girişimlerde bulunularak, Partizan takımının bir gün önceki resmi antrenmanını Atatürk Olimpiyat Stadı – yine doğal çim 105X68 ölçülerde- yan sahasına aldırılmasına çalışılmaktadır.

UEFA'DAN TEŞEKKÜR

UEFA – Teknik delegeleri müsabakadan sonra hazırladıkları DEBRIEF RAPOR da Atatürk Olimpiyat Stadı Yönetimine çim sahanın korunması adına gösterilen mücadele ve hassasiyet için TEŞEKKÜR ETMİŞTİR. UEFA Teknik Delegeleri stadyum yönetimiyle sürekli irtibatta olup, zemin ve diğer teknik hususlar hakkında düzenli bilgi almaktadırlar.

 

HÜRRİYET

Yorumlar (0)