Demba Ba günah işliyor!

Cübbeli Ahmet Hoca, Beşiktaş’ın yıldızı Demba Ba’nın ‘secdeli gol sevincini’ eleştirdi ve “Kıblemiz kıyamete kadar Mescid-i Haram’dır... Böyle rastgele secde olmaz. Tehlikeli bir şey bu” dedi. Ba ile aynı sevinci yapan futbolcular artık iki kez düşünecek gibi.

FUTBOL 30.12.2014, 02:37
Demba Ba günah işliyor!

BEŞİKTAŞ‘a geldiği günden beri attığı goller kadar sempatik kişiliği ve gol sevinci ile siyah beyazlı taraftarın sevgilisi haline gelen Demba Ba ile özdeşleşen gol sevinci yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Rakip ağları her sarstığında secde eden Senegalli yıldızın farkında olmadan günah işlediği iddia edildi. CNN Türk’te yayınlanan Başka Şeyler Programı’nda Serdar Tuncer’in konuğu olan Cübbeli Ahmet Hoca lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü’ye Demba Ba’nın gol sevinci sorulunca verilen yanıt herkesi şaşırttı.

“İSLAMI GÜNDEME GETİRİR”

Dindarlığı ile bilinen ve Beşiktaş’a gelişinde Türkiye’nin Müslüman bir ülke oluşunun büyük etkisi olduğunu dile getiren Demba Ba’nın gol sevinci siyah beyazlı taraftarlar arasında da fenomen oldu ve tribün bestelerine bile konu edildi. Senegalli’nin sevinci sorulan sorulan Cübbeli Ahmet Hoca şunları söyledi: “Sanatçılardan, sporculardan, ünlülerden kim İslam nişanı bir şey yaparsa biz memnun oluruz. Gündeme İslam gelir. Çoluk çocuk merak eder, “Bu ne yapıyor” diye. Ama şükür secdesinde kıble şarttır. Rastgele mi yapıyor? Be mübarek, öyle gol attığın tarafa kıble olur mu, seyyar kıble olur mu.”

“RASTGELE SECDE OLMAZ”

Demba Ba’yı tanımadığını ancak dindarlığını takdir ettiğini belirten Cübbeli Ahmet Hoca Senegalli’nin tehlikeli bir iş yaptığını belirterek, “Kıblemiz kıyamete kadar Mescid-i Haram’dır. Böyle rastgele secde olmaz. Bu caiz değil, günahtır. Secdeyi kıblenin gayrine yapsa kasten kafir olur. Tehlikeli bir şey bu” ifadelerini kullandı. Bu sözlerin ardından Demba Ba ile birlikte ülkemizde büyük artış gösteren ‘secde sevinci’ azalacak mı, büyük merak konusu. Zira yapılan bu açıklamanın ardından yeni bir tartışmanın fitili ateşlendi. Çünkü bu sevinci yapan futbolcular iki kere düşünecek gibi. Diyanetçiler arasında ise ‘secde sevinci’ ile ilgili olarak birbirinden farklı görüşler var.


BEŞİKTAŞ’TA 16 KEZ SECDE ETTİ

SEZON başında transfer olduğu Beşiktaş’ta 20 resmi maça çıkan Demba Ba 16 gol attı ve her golün ardından sevincini secde yaparak sergiledi.


ÜLKEYE YAYILDI

TRABZON’UN Malili yıldızı Yatabare de gol sevincini secde ile sergiliyor. Arkadaşları da ona eşlik ediyor.

MODAYA UYUYOR

İSPANYA’NIN Atletico Madrid takımında oynayan Arda Turan da ağları sarstığında yere eğiliyor ve secde ediyor.

SOW DAHA ESKİ

DEMBA Ba’nın vatandaşı ve yakın arkadaşı olan Fenerbahçeli Moussa Sow 3 yıldır bu sevinç gösterisini sergiliyor.

KALEDE SECDE

DEMBA Ba gol attığında secdeye varırken Beşiktaş’ın kalecisi Tolga da ona eşlik ediyor.


“İstediğin kadar yap, mübahtır”

Prof.Dr.Hayri Kırbaşoğlu 
(Ankara İlahiyat Fak.Öğretim Üyesi)

Şükür secdesidir bu. Bazen dille şükretmek yetmez, bütün organları şükre eşlik etmek ister. Önemli günlerde, önemli olaylarda, mesela insan uzun süre yurdundan ayrı kalıp geri döndüğünde bu secdeyi yapabilir. Şükretmek, secde etmek sınırsız. Her yerde her zaman istediğin kadar yapabilirsin, genel bir serbestlik var. Mübahtır. İnsan bunu yaptığında yanlış birşey yapmış olmaz. Günaha girmiş olmaz. Çünkü bu gibi durumlarda Allah’ı hatırlamış olur.


“Teşekkür olarak secde olabilir”

Prof.Dr.Beyza Bilgin 
(Türkiye’nin ilk kadın vaizi, ilahiyatçı)

Bazen Allah’ın yüceliğini insanın derinden hissetmesini sağlayan bazı olaylar oldukça, bazen de haklıyı haksızdan ayırt etmek, mazlumun ahı deriz ya insanların ileri derecede mütehassıs olduğu zamanlarda şükredilir. Bu da, demek ki o kadar ümitsizmiş ki veya o kadar dua etmiş ki önceden veya Allah’a nasıl arzu etti ve istediyse bunu bir teşekkür olarak secde etmiş olabilir. Bunda da bir aykırılık görmem. Putperestlik değildir, namaz secdesi değildir.

 

HÜRRİYET

Yorumlar (33)
grkan 5 yıl önce
insan istediği yerde şükredebilir, dinimizde asla katı kurallar yoktur, kolaylıklar vardır bu gibi katı kurallar insanları dinden uzaklaştırmak için misyonerler veya cahiller tarafından konuluyor
zaten prof olan bilirkişilerde dediğimi demiş, elin cübbelisi istedigini söylesin :)
talosbjk 5 yıl önce
senelerdir fenerde sow golden sonra secde ediyo gündeme gelmiyorda DEMBA BA nın secdesinin gündeme gelmesi orospu cocuklugudur baska bişi değil
Berke 5 yıl önce
talosbjk seni tanımıyorum ama hislerimiz aynı canım kardeşim. Olayın tam tanımını yapmışsın bence. Şerefsizler, sıra Beşiktaş'a gelince hem dini hem siyasi saldırıyorlar.
asabi 5 yıl önce
2. yorumda ki kardeşimin de söylediği gibi. musa senelerdir yapınca sorun yok. bizim demba ba mız yapınca mı sorun var! tam bir fiyasko. ne bu ya! ayrıca ne saçma bir değerlendirme yapmış ahmet hoca.
adam sahada namaz mı kılıyor? yahut gol attıktan sonra dur şu direklere secde edeyim mi diyor! hayrt birşey ya! sanki namaz secdesi. bu hoca efendi unutuyor heralde, ameller niyetlere göredir! konuşmak için konuşmuş. yada gündeme gelmek için konuşmuş. saçma sapan! kısacası; "hadi oradan ahmet hoca" hadi oradan!
halkan 5 yıl önce
ulan cahil yobaz..sizin gibiler yüzünden dünya sanayi devirimin yapıp bilime yönelip heryerde fabrika kurarken cehalete yönelenler yüzünden koskoca osmanlı tarih oldu..Tam bu Ülke Atatürk ile modern dünyaya adım atıp bilimi sanayiyi hedef aldı derken son on yılda ülke yine cehalet ve yobazlığın kucağına kaymaya başladı..Sizin kafanızın sonuçlarını diğer bütün müslüman ülkelerde görüyoruz..Hepsi iç savaş ve cehalet içinde.Dünyada bir gram ekeonomik güçleri ve itbarları yok...Neyse Beşiktaşı kendi cehaletinize alet etmeyin..
asabi 5 yıl önce
yanlış yorum yapmışsın halkan! ahmet hoca nasıl konuyu tersten değerlendirmişse, senin de yorumun öyle olmuş. bu söylediğin şeylerle haberin ne alakası var! işin içine syaseti sokmuşsun. mecraasını değiştirmişsin. yanlış yorum.
halkan 5 yıl önce
asabi,yazdığı bütün rumuzlar onu bunu eleştirmeye yönelik..Koskoca adnana dinçere bile nasıl yazacağın öğretmeye kalkıyorsun...Şimdi de bana mı ..sen kimsin birader ??bırak herkes istediğin yazsın..Adı üstünde yorum...Ben yalan yazmadım dünyanın bildiğini yazdım.İşine gelemediyse gerçekler bileme..Ama sen sen ol hergün burada yorumlara sallama.Adnana dinçere nasıl yazacağını hiç öğretmeye kalkma...İşine bak yani..
faruk 5 yıl önce
halkan yazdıklarını altına imzamı atarım..Ülke bu cahil ve yobazların çizgisine kayıyor..Malesef..Bu adam kim ..Zannerdersin bilim adamı din uzmanı..Hadi üzman dembabadan sana ne.sen çıplak kadınlar arasında tatil yaparken resimlerini anlat birader..Masal anlatma...Bu cahil kafa çok ilginç bazıları hem muhafazkar takılırlar sonra boğazına kadar rüşvete batanlara oy atarlar..Neyse konu dağılmasın ..Beşiktaştan ellerinizi çekin..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın