Çebi'den devrim gibi görüş: Futbol A.Ş. Satımı düşünülmeli

Çebi'den devrim gibi görüş: Futbol A.Ş. Satımı düşünülmeli

FUTBOL 20.11.2014, 16:37
2020
Çebi'den devrim gibi görüş: Futbol A.Ş. Satımı düşünülmeli

Beşiktaş'ın ikinci ve As Başkanı Ahmet Nur Çebi gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu. Kulübün bulunduğu sıkıntılı durumu anlatan Çebi, bu durumdan kurtulmanın yolunu da anlattı. Futbol A.Ş'nin satılmasının düşünülmesi gerektiğini söyleyen Çebi, bu yöntemle takımların borç yükünden kurtulabileceğini  açıkladı. İşte Ahmet Nur Çebi'den olay yaratacak sözler...

Anlatmak öyle kolay değil

Çebi, 'Konuyu araştırdım. İngiltere'de, Arap, Rus ve Amerikan sermayeli iş adamları kulüpleri satın almışlar. Fransa ve İspanya'da da benzer Örnekler ortada. Bunu Türkiye'de uygulamak nasıl olacak bilemiyorum. Taraftara çok iyi açıklayıp en azından futbol A.Ş.nin hisseleri satılabilir. Bunu anlatmak, ikna etmek de öyle kolay iş değil. Bu da bir gerçek. Toplum olarak yeniliklere açık, çabuk ayak uyduran dinamik yapımız yok' dedi.

Satın alan hata yapmaz

Kulübün satın alan kişinin hata yapmayacağını çünkü kendi parasını yöneteceğini söyleyen Ahmet Nur Çebi, Türkiye'de bu durumun pek kolay olmayacağını da dile getirdi:

Çok büyük paraları cebinden basan biri, asla yönetimsel hataya yer bırakmaz. Kendi parasını yöneteceği için elbette farklı yönetim anlayışı ve tarzı getirir. Konulara tam sahip olmadığım için net bir şey demek de mümkün değil. Bu çok önemli bir konu ve Türkiye'nin bunu tartışması gerekir. Olur olmaz orası ayrı. Ama Avrupa'da örnekleri ve başarıları ortada. Bizde ki farklı durum şu: onlara sadece futbol kulübü. Biz ise sosyal içerikli bir kulüp yapılanmasındayız.

60 milyon ne ki


Kulüplerin kazandığı paralarla hem borçları ödemenin hem de kulübü yönetmenin oldukça güç olduğunu savunan  Ahmet nur Çebi işlerinin gerçekten zor olduğunu söyledi.

Kulüplerin borç yükü gerçekten çok ağır. Beli doğrultmak güç. Divan kurullarında da açıklandı. Geçmişten gelen mali tablo ortada. Stadımız bitse, tüm gelirler 60 milyon civarında olacak. Gider ise 140 milyon olarak tahmin ediliyor. Bu denge içinde biz gerçekten mucize yapıyoruz. Bir yandan stat yapıp, diğer yandan bu dengeyi kurmaya çalışıyoruz. İşimiz zor ama bu yükün altına elimizi soktuk, Allah'ın izniyle de kaldıracağız.

Transfer ay sonu

Transfer çalışmalarıyla alakalı olarak da açıklama yapan Çebi, transferin bu ay sonunda netleşeceğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

'Bilic, belli mevkilere takviye istedi. Dış transfer konusunda Erdal Torunoğlu'na görev tebliğ ettim. Çalışmalarını sürdürüyor. Ay sonunda gelip yaptığı görüşmeleri anlatacak. Ben de bunu yönetime getirip orada karar alacağız. Benimsediğimiz isimleri ara dönem kampından önce kadromuza katacağız. Şu an için kesin anlaşmaya vardığımız futbolcu yok. Şampiyon olmak için üstümüze düşen her şeyi yapacağız...'

Maça ilgi yok

Kasımpaşa maçının biletlerinin satışına ilgi yok denecek kadar az. Pazar günü Başakşehir'deki maç için satışa çıkan biletlerin satışında henüz 4 bin rakam anca geçilebildi.

Yorumlar (28)
Uğur 6 yıl önce
E hani stad btince 250 milyon tl (veya dolar) seviyesinde gelirler olacaktı. Anlamadım ben birşey. Klup kendi kendine yetebilecek mi, yoksa Arap milyarderlere mi satılacak?
kenan 6 yıl önce
stada gidip parayla bilet alan gerek taraftar ok az. belesci carsi!
atiba 6 yıl önce
zaten son 15 yıldır futbol kapitalizme kurban verildi. Ve bu idrar yarışında maalesef en büyük yarayı beşiktaş aldı. Gerekirse 3 yıl boyunca ligi beşinci sırada bitirmeliydik ama 45 transfer yapmamalıydık. Özlenen kolej havası yerli özkaynak ile gelmeliydi. Popülist değil sabırlı politikalara ihtiyacımız vardı. Olmadı olamadı. Biri q7 dedi, diğeri ailton,bir diğeri scala.. Bu aşamada kulubu satmak, tamamen kapitalizme boyun eğmek, ligtv nin, futbol taşeronlarının, menajerlerin eline koz vermektir. Sayın çebi bunun yerine kaynak arayışınızı arttırın lütfen. Beşiktaşlı iş adamlarına başvurun.
kl 6 yıl önce
Satmak ne demek arkadas, o zaman sizin ne isiniz var yonetimde? Tum gelirler 60 giderler 140 ne demek? Bu yalan, stat gelirleri 60 sadece, naklen yayin, sponsorlar, forma reklami, forma/urun satisi bunlari niye saymiyorsun? Fulya'yi unuttunuz gitti zaten. 140 milyon gider varsa pahali oyuncu alma, olanlari gonder. Kafayi yemissiniz, AS'yi satmak demek Besiktas'in futbol bransini bitirmek demektir.
Çakıroğlu 6 yıl önce
Bence klüpler devlet tarafından korumaya alınıp çok iyi denetlenmeli ve klübü bilinçli şekilde borçlandıran kendi holdingi gibi yyüceltmek için çaba sarf etmiyen yönetici Stadın tavanına ayağından asılmalı ve vermiş olduğu zarar klübe deyil o yönetime yazılmalı..Ne dersin sayın ÇEBİ,, O halde yine yönetime girermisin...Mesela bir soru..Stad inşaatının demiri nerden karşılandı ve o firma ne kazandı sadece merak ettim..Son olarak sayın Çebi başkanlığı 24 ay bana devredin size borcu sıfırlayayım,,Çok ciddiyim..
Sss 6 yıl önce
Yapma be cebi sendeki panamax gemiler demircelik fabrikan 4000 calisanin var versene 50 trilyon
senol 6 yıl önce
kapatın bu kulubu daha ıyı. tarıh boyunca hep 3. sınıf muamele yapıldı besıktasa. sımdı dahada kotu durumda. bıryere varacağımız yok hele böyle orman ve arkadaşları gıbı becerıksız adamlarla dahada kotu oluyor. baskanlıgı bılmıyor ama yatlarda karılarla alem yapmayı ıyı bılıyor.
metin 6 yıl önce
ya sallamayın. stad geliri 60 olması için maç başına 3,5 milyon gibi gelir olması lazım. mümkün mü. hele ki bu sezonda. yukarıda yazıyor k.paşa maçına alınan bilet sayısı. geçen sezon maç başına 1 milyondan azken (sezon toplamı 14,2) bir de bu sezon boş tribünlerle hemde. üstelik her iç maçta kira bedeli masraf vs ödeniyor üstüne. sponsor ve forma gelirleri doğrudan stadın inşasına gidiyor zaten. çünkü vodafone bu sene için sadece 9 milyon verdi, kalanı stad bitince taksitler halinde. naklen yayın bu sezon sonuna, fulya da 2017'ye kadar temlikli, yani önceden yd tarafından kırdırıldı. 140 milyon giderin nedeni ise mevcut giderler + eskiden kalan borçların gelen taksitleri. takip edin arkadaşım.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın