Bilic Neden Sosa'da Israr Etti!

Beşiktaş’ın hocası Slaven Bilic, Jose Ernesto Sosa’da ısrar etmesinin nedenlerini anlattı.

Bilic Neden Sosa'da Israr Etti!

Teknik direktör Slaven Bilic, başkan Fikret Orman ve ikinci başkan Ahmet Nur Çebi’ye, “Bir hücumcuda aradığım özelliklerin hepsi Sosa’da var” dedi. Tecrübeli futbolcunun 2 milyon Euro’luk satın alma opsiyonu da Beşiktaş’ta...

Beşiktaş’ın hocası Bilic’in seçmesi için birçok yıldızın ismi sıralandı ama onun tercihi Jose Sosa oldu... Peki neden? Hırvat teknik adamı, Sosa tercihine iten sebeplerin altı boş değil. Listesindeki isimleri tek tek araştıran Bilic, Sosa’yı seçmesinin nedenlerini başkan Orman ve 2. başkan Ahmet Nur Çebi’ye anlattı. Başkan Orman, Bilic’e, “Biz hocamızın işine karışmayız. Kimin kadroda olup olmayacağına teknik ekip karar verir. Fakat neden ısrarla Sosa’yı kadroda görmek istediniz” diye sordu. Hırvat hocadan, “Bir hücumcuda aradığım tüm özellikler onda var” yanıtını aldı. Bilic’in raporunda 1 yıllığına kiralanan Jose Sosa’nın şu özellikleri öne çıktı:

1- ÜSTÜN OYUN ZEKASI
Beşiktaş’ın hücum hattında takımı skora ve bol pozisyona kolay götürecek bir yıldızı olmadığı aşikardı. Sosa, üstün oyun zekası ile boşluğu dolduracak.

2- ADAM EKSİLTİYOR
Kartal’ın başka bir problemi de, takımın üstün mücadele gücüne rağmen rakibi eksiltecek oyuncusu olmamasıydı. Jose Sosa, çok rahat çalım atıyor.

3- LİDER DURUŞU VAR
Arjantinli futbolcu, çok yönlü bir isim... Sahada lider duruşu var. Takımı her şartta sırtlayabiliyor. Arkadaşlarının zor anlarda dahi maça motive olmasını sağlıyor.

4- ARKADA ÜRETKEN
Hücum hattında, yani üçüncü bölgede oynayan futbolcuların arkasında kullanılınca çok daha üretken olabiliyor. Santraforları sürekli besliyor.

5- TOP TEKNİĞİ ÇOK İYİ
Jose Sosa’nın top tekniği çok iyi... Sahaya ve takım arkadaşlarına her daim hakim. İki ayağını da iyi seviyede kullanıyor. Çok sert şutlar çıkartabiliyor.

6- ÖLÜ TOPLARDA USTA
Hem kaleyi cepheden gören serbest vuruşlarda, hem de daha zor durumlarda etkili frikikler kullanabiliyor. Maçların kaderine çok rahat etki ediyor.

7- ÇEVİK BİR FUTBOLCU
Pek çok futbolcuda bulunmayan atletik yapıya sahip... Oldukça çevik bir oyuncu. Bu sayede beklenmedik anlarda top çalıp atağa kalkabiliyor.

8- KONTRA SİLAHI OLUR
Takımın ihtiyacı olan patlayıcı gücü getirebilir. Aşı tutarsa, kontraataklarda etkili olabilir. Süratiyle, ani hücumlarda fark yaratma ihtimali çok yüksek.

9- HAVA HAKİMİYETİ VAR
Özellikle Metalist Kharkiv’deyken, kafa golleri de atıyordu. Bu da duran toplarda golcülerden sonra ikinci adres olarak skora katkı yapmasını sağlayabilir.

10- GERİYİ DESTEKLİYOR
Jose Sosa, takımın baskı yediği dakikalarda geriye destek de oluyor. Tecrübeli futbolcu, bir yıldız havasından çok, görev adamı mütevazılığına sahip...

YORUM EKLE
YORUMLAR
umut can cabadan
umut can cabadan - 5 yıl Önce

o değilde sağ bek noldu?

alper durna
alper durna - 5 yıl Önce

Hayırlı olsun

kartalbakışı
kartalbakışı - 5 yıl Önce

musa muhammed ne oldu ayrıldımı?haber verirseniz seviniriz

tarkan
tarkan - 5 yıl Önce

musa ekim sonunda yaşı 18 olacak profesyonel yapılacak bence onuda düşünüyor olabilirler

Sosa
Sosa - 5 yıl Önce

atiba 30undan sonra bedava geldiği süperligde yıldız oldu buda olur yeterki sağa sola fazla takılmadan işine yoğunlaşsın.

t_bag
t_bag - 5 yıl Önce

Sosayı biliç aldırtmadı anlaşılacaklar arasından sosayı seçmiş hepsi bu

erhan
erhan - 5 yıl Önce

arkadaşlar başından beri bu futbolcuya karşı çıktım ama en önemli sebebim direk 4 yıllık anlaşma yapılması beni rahatsız ediyordu çok fazla eleştirdiğim yönetim bence stratejik açıdan çok önemli bir iş çıkartı artı biliç gerçekten bu adamı istemiş şimdi gerçekleri konuşacak olursak beşiktaşın şuan itabari ile on milyon verip birini alma imkanı yok bakacaz yönetimde bakacak ekime kadar baktılarki adam gerçekten işe yaradı hatta beklenenin üstüne çıktı 3.5 milyona iyi adam diyecez yok olmadı zaten bişey vermedik hadi seneye daha iyisine bakacaz diyecez bence çok mantıklı ve hakkaniyetli hem böylece oyuncuda varını yoğunu ortaya koyacak çünki ukraynanın durumu ortada ya kal ya git kendisi belirleyecek

erhan
erhan - 5 yıl Önce

benim kadar bu adamın adı geçtiğinde sinirleri bozulan çok az adam vardı bu sitede ama nedense içimden bir ses bu adamı bukadar istediğine göre du bakalım belkide ben yanılıyorumdur dedim ve bizimrengimizi görünce adamın üstünde daha bi farklı göründü gözüme benden size acizane tavsiye nasılsa ekime kadar bizde bakacaz ...