Beşiktaş'ın Sakatlık Kabusu

Son sezonlarda sakatlıklardan yakasını bir türlü kurtaramayan Beşiktaş, bu sezon da aynı sıkıntıdan muzdarip.

FUTBOL 07.10.2014, 02:53
758
Beşiktaş'ın Sakatlık Kabusu

Ligin başında Adem Ersan Gülüm, Demba Ba, Oğuzhan, Sosa, Mustafa Pektemek ve Cenk Tosun dahil olmak üzere birçok oyuncunun adele sakatlıkları yaşaması yönetim başta olmak üzere taraftarın da canını sıkmaya başladı. Sakatlıkların bu denli fazla ve uzun sürmesi ise, tek sorunun saha zemini olmadığını doğrular nitelikte.

Siyah Beyazlı ekip geçen sezon da aynı sıkıntıları yaşayıp sakatlıklar ile boğuştu.  Takımın yıldız isimlerinden Manuel Fernandes, 2013-2014 sezonunda Beşiktaş'ı 17 maç yanlız bırakmıştı. Öte yandanSivok (22 maç)Muhammed (11 maç), Ersan (14 maç)Oğuzhan (7 maç)Gökhan Töre (8 maç)Veli Kavlak (6 maç)Eneramo (4 maç)Ömer Şişmanoğlu (17 maç)Holosko (19 maç)Jermaine Jones (4 maç)  ve takımın gol silahlarından Mustafa Pektemek'in takımını 9 maç yanlız bırakması belki de Beşiktaş'ı zirve yarışından eden en önemli faktör oldu.

Sakatlık hastalığı devam ediyor

Yeni sezona Fernandes ve Almeida'yı göndererek başlayan Siyah-Beyazlılar, Demba Ba ve Jose Sosa'yı takıma monte etti. Kronik sakat tartışmaları arasında Beşiktaş'a imzayı atan Demba Ba, Beşiktaş'a gelir gelmez antrenmanda sakatlanarak furyaya katılan ilk isim oldu. Senegalli yıldız 3 hafta takımını yanlız bıraktı. Balıkesir mücadelesinde furya devam etti ve yeni transfer Jose Sosa'nın sol iç yan bağında yırtık meydana geldi. Ligin henüz 5. haftası olmasına rağmen bir çok sakat veren Beşiktaş'taki diğer sakatlıklar da şöyle:

Mustafa Pektemek (4 maç)
Oğuzhan Özyakup (2 maç)
Demba Ba (3 maç)

Ersan Gülüm (3 maç)
Jose Sosa (Tahmini 10-12 maç)


Bu sakatlıkların sebebi ne?

Zemin, tedavi süreci ve futbolcunun kendine bakması bu sürecin en önemli faktörleri arasında... 

Futbolcuların yaşadıkları önemli sakatlıklara rağmen sahalara dönüş sürelerinin kısa olması, iyileşme sürecinin uzamasına neden olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor. Ayrıca tam iyileşme sağlanmadan oynatılan futbolcuların kasları sürekli sakatlanma eğilimi gösteriyor. Bir oyuncunun aynı sakatlığı birkaç kez yaşaması ise futbolcunun kendine dikkat etmemesine bağlanabiliyor.

Zemin de çok etkiliyor

Siyah-Beyazlı ekibin Lig ve Avrupa maçlarını oynadığı Atatürk Olimpiyat Stadı'nın zemini haftalardır tartışılıyor. Adeta tarla kıvamında olan zeminin futbolcuların sağlığını olumsuz etkilediği de aşikar. Özellikle iç saha maçlarından sonra adele problemleri ile karşı karşıya kalan Beşiktaş, bu sorunu çözmek için gerekli girişimlere başlamıştı. Siyah-Beyazlı yönetim yaşanan sakatlıklar ve bundan sonra muhtemel yaşanması beklenen sakatlıkların önüne geçmek adına zemini Olimpiyat Stadı'na oranla daha iyi olan Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'na geçmek için bir teklifte bulunmuş fakat red cevabı almıştı.

 

 

FANATİK

Yorumlar (0)