Beşiktaş'ın Güvenlik Endişesi

iyasi olaylar sonrası tatil edilen Sırbistan-Arnavutluk maçı dünyada büyük ses getirdi. Otoriteler, “Bu iki takım nasıl aynı grupta yer alır” diyerek UEFA'ya yüklendi.

FUTBOL 16.10.2014, 02:42
1430
Beşiktaş'ın Güvenlik Endişesi

Sırbistan ile Arnavutluk arasında oynanan -daha doğrusu oynanamayan- mücadeleye yüzyıllar önceye dayanan siyasi gerilim damgasını vurdu. Aslında maçtan önce yaşananlar, çıkacak olayların habercisiydi. UEFA’nın ‘En kritik maç’ ilan ettiği karşılaşmaya, güvenlik gerekçesiyle Arnavut taraftarları alınmadı. İlan edilen OHAL’in gölgesinde başlayan mücadelenin 44. dakikasında ortaya çıkan bir helikopter ve üzerindeki ‘Büyük Arnavutluk’ bayrağı maçın tatil edilmesine, taraftarların da birbirine girmesine neden oldu. Bu olayın ardından iki takım futbolcuları arasında gerilim arttı. Bazı Sırp taraftarların da sahaya girmesi üzerine maçın hakemi Atkinson, karşılaşmayı tatil etti. 

UEFA bu hatayı nasıl yapar! 

EURO 2016 grup kuraları öncesi UEFA, yeni tanıdığı Cebelitarık ile arasında yıllardır savaş olan İspanya’nın aynı gruba düşmemesi için prosedür değiştirerek yaşanabilecek bir gerilimin önüne geçmişti. Profesyonel duruşundan ödün vermeyen UEFA’nın aynı hassasiyeti yüzyıllardır siyasi sürtüşme yaşayan Arnavutluk ile Sırbistan’ı aynı gruba koyarak göstermemesi, kurumu eleştiri oklarının hedefi haline getirdi.  

Beşiktaş’ta güvenlik endişesi

Belgrad’da yaşanan gerilim, akıllara Partizan ile Beşiktaş’ın Avrupa Ligi’nde oynayacağı mücadeleyi getirdi. Partizanlılar’ın Belgrad’a gidecek yüzlerce Beşiktaş taraftarıyla sürtüşme yaşamaları ihtimali göz önünde bulundurularak binlerce güvenlik gücünün bu maçta görev alması bekleniyor.

Yorumlar (0)