Beşiktaş şimdi takım oldu

İlk kamp döneminde oldukça zorlanan ancak ikinci dönemde Şenol Güneş'in hassas kurallarına alışan Beşiktaş, yeni transferlerin de katılımıyla güzel bir hava yakaladı

FUTBOL 05.08.2015, 09:17
1840
Beşiktaş şimdi takım oldu

Beşiktaş Şenol Güneş'le şampiyonluk hedefinin temellerini Avusturya'da attı. Şenol Güneş'in etkisinin daha çok hissedildiği 2. kamp dönemi siyah-beyazlı takım için ışığın göründüğü dönem oldu. Yeni transferlerin katılması havayı değiştirdi. İdmanlarda rekabet ve kalite görülmeye ve ortaya agresif, ofansif, güçlü bir Beşiktaş çıkmaya başladı. Dünya yıldızı Mario Gomez'in son üç günde de olsa kampa katılması ve özgüveniyle "Şampiyonluk için geldim" demesi kamp görüntüsünü yansıtır gibiydi. Beşiktaş yeni transferler, takım çalışması kondisyon ve hazırlık olarak ideal seviyede değil. Ancak yüzde 51'i geçip 60 seviyesine geldiler. Şenol Güneş'in de dediği gibi 3-4. haftada istenen düzeye gelecek gibi görünüyorlar. 

ADAPTASYON SORUNU AŞILDI 


Şenol Güneş'le farklı bir disiplin sürecine girildi. Yemek saatleri düzeninden futbolcuların tişörtlerindeki uyuma kadar siyah-beyazlı takım hassas bir kurallar silsilesiyle karşılaştı. Güneş'in bu detaycı ve mükemmeliyetçi duruşu sonrası yaşanan adaptasyon sorunu Avusturya'da büyük oranda aşıldı. Slaven Bilic'le daha rahat bir süreç yaşayan siya-beyazlılar Güneş'le başlarda zorlandı. Ancak süre geçtikçe herkes Beşiktaş menfaatleri için çalışmaya odaklandı. 

 

KAMPIN YILDIZLARI


Cenk Tosun: Müthiş formda... H em koordinasyon hem kondisyon olarak çok iyi durumda. A ttığı gollerle de kampın yıldızı olmayı başardı. Kerim Frei : Bu sezon ürkekliğini ve çocukluğunu üzerinden atmış. Gökhan Töre'yi gölgede bırakacak bir ivme yakaladı. Şenol hocayı etkilemeyi başardı. Olcay Şahan : Quaresma'nın gelişine rağmen moralini hiç bozmadı. Enerjisi ve çalışkanlığı ile dikkat çekti...

 

ZAYIF KALANLAR


Motta ve Ömer Ömer sıkıntıları nedeniyle kendini fazla gösteremedi. Motta son dönemde Tosic'in yükselişi ve Güneş'in herkese eşit şans vermesiyle son maçta motivasyon kaybı yaşadı.

YENİLER NASIL?

PİCASSO QUARESMA! 


Gelişiyle takım hareketlendi. Medya ve tribünler şenlendi. Estetik ve kaliteli futbolunda ilerleme vardı. A ncak Şenol Güneş'ten alacağı not ve uyumu önemliydi. İdman kaçırmadı. Kurallara uydu, hem arkadaşlarıyla hem medyayla, hem teknik kadroyla iyi iletişim kurdu. Beşiktaş'ı ve coşkuyu özlediğini gösterdi. 

ALMAN PANZERİ MARİO GOMEZ 
İlk idmanında kollarını defalarca açıp top isteyecek kadar özgüveni yerinde. Sahadaki duruşunun yanında, yürüyüşü, konuşması duruşuyla "Ben yıldızım. Beşiktaş'ta çok şey vereceğim" diyor. "Jübilemi Beşiktaş'ta yaparım" açıklaması ise imza attığı 2+1 yıllık sözleşmeye işaret ediyor. 

 

RHODOLFO KALE GİBİ 


Rhodolfo çabucak adapte oldu. Brezilyalı stoper tarzının üstünde sertlikte oynuyor. Sağlam giriyor. Top geçer adam geçmez havası veriyor. Ancak ufukta tarzı nedeniyle çok kart görme ihtimali görünüyor. 

BECK DAHA ÇOK ÇALIŞMALI 


İlk başlarda adaptasyon süreci yaşadı. Risksiz oynuyor. Sağ beke ısındı. Serdar'dan formayı almak için seviyeyi biraz daha yukarı çıkarması gerekiyor. 

TOSİC ÇOK ZEKİ 


Akıllı bir oyuncu. İlk bakışta ağır gibi görünüyor. Stoperde de oynayabiliyor. Ama çıkışları, müdahaleleri ve yükselişi Motta'nın psikolojisini bozmaya yetti. Beşiktaş'ta 11'de başlayacak gözüküyor.

 

FATİH DOĞAN/SABAH

Yorumlar (4)
aslanavcisi 5 yıl önce
picasso quaresma ne amk haberi yapan picasso resimlerine bakıomuş en son
Sebahattin Eğriçayır / Erzurum 5 yıl önce
Fatih terim olsaydı şimdi ESLEM Banko velinin yerine oynuyordu. Yıldızları topladık , halen daha transfer diyoruz. fıtbolcu anasından ön liberomu doğuyor yoksa sanrfor olarakmı? Ali , stankoviç zamanında sağbek, Gökhan zenginde orta sahada oynuyordu. Milne geldi Aliyi forvet , gökhanıda stoper yaptı. Eeee kardeşim senin elinde avrupa şampiyonu olmuş U-19 takımı elemanları var. şans versene ESAEM e. Barselonaya bende hocalık yaparım. Beşiktaş PAF takımını çıkar en kötü 3 ncü olur. Biz Şifoyu kahraman maraştan aldık, Recebi Boludan , Zekiyi Begamadan aldık. o takım 3 yıl üst üste şampiton oldu. ya ozan dediğiniz bulunmaz hint kumaşu değil. 20 yaşında ve bursada 10 bin lira aylık alıyor. Bursa çingene pazarlığı yapıyor. fener isteseydi şimdi çoktan bedava vermiştiler. Eslemin kumaşı iyi. 9 tane yıldızın içinde 65 yaşında olan ben bile oynarım. Şenol Hoca ; Eslem gözün önünde işte. 2 nci tolgay işte. Bir şans versene
Mehmet Şahan 5 yıl önce
Sebahattin bey ne güzel yazmışın yüreğine sağlık
Trust_eagle 5 yıl önce
Sebahattin Bey,bir çok dediğinize katılıyorum,Milne nin Gökhan keskin ve Ali Gültiken in oynadığı bölgeleri değiştirerek onları efsaneler arasına sokması falan.ama recep boluda 1lig topçusuydu her maç sahadaydı,şifo keza maraşta genç yaşına rağmen büyük bir değerdi ve o zaman ki futbolla şimdi oynanan futbol arasında dağlar var.şimdi maçı orta sahalar alıyor orta sahan kuvvetliyse sende kuvvetli oluyorsun tecrübe gerekiyor.eslem kumaş olarak kaliteli ve her maç 15-20 dakika oynatarak önümüzde ki seneye hazırlanmalı.eslem gibi tecrübesiz ve çok genç bir futtbolcuyla şampiyonluğa oynayamazsın.he ozan dersen evet ozan bulunmaz hint kumaşı.türk futbolunda emre belezoğlundan sonra ki en iyi iki yönlü orta saha ve emreden avantajı fizikli olması.ve ozanı alan takım 10 sene banko orta saha aramaz.veya bir iki seneye çok iyi paraya avrupa ya satar.