Beşiktaş Feyenoord‘a Karşı Ne Yapar ?

SERKAN YETKİN

FUTBOL 19.07.2014, 16:43
2742
Beşiktaş Feyenoord‘a Karşı Ne Yapar ?

Ülkemizde futbolu yakından takip eden herkes Hollanda'nın Feyenoord takımını tanır ve bilir. Bir çok oyuncuyu Dünya futboluna kazandırmış Hollanda Liginin önde gelen takımlarından biri. . Kura sonrası hemen Hollanda Futbolunun uzmanlarından biri olan genç kardeşim Oğuzhan Oğuz ile birlikte beyin jimnastiği yaptık. Geçen seneki Feyenoord ile Beşiktaş ile eşleşen Feyenoord arasında dağlar kadar fark var. En azından daha tehlikeliydiler geçen sezon. Takımın Teknik Patronu Ronald Koeman sözleşmesini uzatmadı ve Southampton'a gitti. Fred Rutten'i getirdiler takımın başına. 2 sezonda toplam 50 gol atan İtalyan Pelle de Koeman gibi Southampton'ın yolunu tuttu. Hollanda Milli Takımıyla Brezilya'da gerçekleştirilen Dünya Kupası'nda yarı finale çıkan kadroda yer alan 2 isim de ayrıldı Feyenoord'dan. Bruno Martins İndi Porto'ya transfer oldu. Janmaat da Newcastle United da oynayacak artık. Gidenler ortada daha ne olsun..

Koeman, Feyenoord'u 4-3-3 sistemiyle oynatıyordu ve bu sistem oyuncularla birlikte iyi işledi aslında. Koeman sonrası göreve gelen Rutten de 4-3-3'ü devam ettirmeye çalışıyor. Sadece oyuncuları deniyor şuan. Gidenler sonrası yenileri adapte etmek kolay değil. Ama işleyen sistemi de bozmamış. Şu ana kadar Boulahrouz dışında bir transfer yapmadıklarını görüyoruz. Alt yapıdan oyuncularla takviye yaptılar. Aslında alt yapıları iyi ama hazır değil gençler henüz.

Peki nedir Beşiktaş'ın yapması gereken? Feyenoord'un handikapları neler? Bir kere savunma hattı uyumsuz Hollanda ekibinin.De Vrij dışında göze batan kalmadı takımın defans kurgusunda. Sağ bek koridorundan çok zorlanacakları aşikar. Janmaat sonrası sıkıntı büyük sağ koridorda. Kadrolarında 2. bir orjin bek yok. Bu da demek oluyor ki sol kanattan taşınan hızlı toplarla tehlikeli olabilir Siyah-Beyazlı takım. Hani Kadıköy'de oynanan Fenerbahçe - Beşiktaş maçında Olcay Şahan'ın Gökhan Gönül'ü zorlayan koşuları var ya onun gibi işte... Onu yaparsa yıkabilir Beşiktaş. Ayrıca Beşiktaş'a uyumu uzun sürmezse Demba Ba çok ciddi sıkıntı yaratabilecek bir oyuncu olacaktır Feyenoord'a karşı.

Feyenoord genç bir takım. Ve 3 kilit oyuncuları gitse de şu gerçek ki en güçlü yanları orta sahaları. Orta alan kurguları bozulmadı. Clasie,İmmers ve Vilhana 3'lüsü için ekstra önlem alması lazım Beşikktaş'ın. Özellikle orta sahadan ceza sahası içine gelen koşulara dikkat etmesi gerekiyor. Orta alanda Jordy Clasie'ye baskı yapmaları da şart.

Ne kolay ne zor bir kura bana göre. Ama geçen sezonki Feyenoord'a oranla Beşiktaş daha kötü bir Feyenoord ile mücadele edecek. Umarım turu geçen Beşiktaş olur

SERKAN YETKİN

Yorumlar (2)
bale 6 yıl önce
futbol inanç meselesi artık bakın dünya kupasını brezilya yine alır diyorduk ruh gidince ceset kaldı sahada,feyenordmuşşş.bizim takım oturmuş iskelet bozukdeğil.istesek dağıtırız.şu transferler biran bitmeli oyuncular kaynaşmalı,adapte olmalılar sisteme ,oyuna,birbirlerine....okadar.feyenord güçlüymüş,öcüymüş,yermiş,geç bunları kardeşim...........
akbaba 6 yıl önce
YENECEĞİZ İNANCIM TAM