Beşiktaş, 772 milyon euro kazanabilir mi?

Transferlerde genç ve gelecek vaat eden futbolculara imza attıran Beşiktaş, Porto örneğiyle adım atıyor.

Beşiktaş, 772 milyon euro kazanabilir mi?

Beşiktaş, geleceğe yatırım yapıyor. Transferlerde genç ve gelecek vaat eden futbolculara imza attıran Siyah-Beyazlılar, Porto örneğiyle adım atıyor. Yönetim, 2004’te, Jose Mourinho önderliğinde Şampiyonlar Ligi’nde en tepeye çıkan Portekiz kulübüyle benzer bir stratejiyi benimsedi. Kulübün kurtuluşu, düşük bütçeli ve yıldız olabilecek kabiliyetteki oyuncularda görülüyor.

Futbol başta olmak üzere tüm branşlarda yeniden yapılanan Beşiktaş, son dönemdeki kadro takviye politikasıyla dikkati çekiyor. Model olarak Avrupa’dan Porto’yu belirleyen Siyah-Beyazlıların öncelikli amacı düşük maliyetle parlama potansiyeline sahip yetenekleri bulmak. Sonraki adım, bu isimlerle büyük hedeflere ulaşmak ve vakti geldiğinde onlardan kâr sağlamak. Projenin ayrıntıları, A takımdan sorumlu yönetici Mete Vardar’ın sözlerinde gizli.

Önceki senelerde Siyah-Beyazlı formayı giyen yıldızları hatırlatan Vardar, “Kariyerinin sonuna ve finale yaklaşanlar buraya gelip ceplerini doldurdu ve gitti.” diyor. İsim kullanmayan; ancak Ricardo Quaresma, Simao Sabrosa, Manuel Fernandes, Hugo Almeida ve Guti Hernandez gibilere yüklendiği apaçık anlaşılan Mete Vardar, acı gerçeğe ışık tutuyor. Siyah-Beyazlıların halihazırdaki hamleleri, değişimin en somut kanıtı. Sezon başında Ramon Motta ve Gökhan Töre’nin tapusunu edinen Kartal, Demba Ba, Jose Sosa ve Cenk Tosun’la az; ama öz imza attı. Devre arasında da zafiyet yaşanan bölgeler uygun meblağlarla güçlendirildi. Stopere 1 milyon Euro’ya 23 yaşındaki Alexander Milosevic, sağ beke satın alma opsiyonuyla kiralanan Daniel Opare (24), orta alana Tolgay Arslan (24) 450 bin Euro bonservisle getirildi.

Alkışı getiren faktör, transfer ağını kuranlar arasındaki uyum. Başkan Fikret Orman, İkinci Başkan ve Futbol Şubesi Başkanı Ahmet Nur Çebi ile Dış İlişkiler Sorumlusu Erdal Torunoğlu’ndan oluşan ekip, en ufak ayrıntının üzerinde kulüp menfaatleri için günlerce kafa yoruyor. Fikret Demirer önderliğindeki izleme komitesinin verileri de detaylarıyla masaya yatırılıyor. Tüm istekleri maddî koşullardan ötürü karşılanamasa da çarkın en önemli dişlisi Slaven Bilic. Ba’nın, iletişimini, eski hocası Portekizli Jose Mourinho’dan daha iyi bulduğu Hırvat teknik adam, camianın beklentilerine göre davranıyor.

10 YILDA 772 MİLYON EURO KAZANDILAR

Porto örneğine yönelmenin arka planında rakamlar yatıyor. 2004’te Mourinho idaresinde Şampiyonlar Ligi’nin zirvesine çıkan Portekiz temsilcisinin, Ağustos 2014 itibarıyla son 10 yılda sattığı oyunculardan kazancı tam 772 milyon Euro. Altyapıdan gençleri yetiştirmek, kabiliyetleri keşfetmek ve havaya kaldırılan kupaları paraya çevirmek, ekonomik sıkıntıdaki Beşiktaş’ın ‘kurtuluş’ reçetesi olarak görülüyor. Gökhan Töre, Oğuzhan Özyakup, Olcay Şahan, Kerim Frei Koyunlu’nun yanı sıra Demba Ba ve Pedro Franco’nun da aralarında yer aldığı birçok Kartal’a Avrupa’nın devleri gözünü dikmiş durumda. Tekliflere şu an ‘evet’ demekten özellikle kaçınan yönetimin ilk gayesi, sürdürülebilir başarı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
CastieL
CastieL - 4 yıl Önce

Bu yönetimin derdi derbi kazanıp şampiyon olmak değil. Ne yapalım ucuz genç futbolcu alıp parlatıp satalım para kazanalım. gercekten bu taraftara cok yazık

castiel denen zat...
castiel denen zat... - 4 yıl Önce

kendi takımın hakkında yaz renkli !!!

aslanavcisi
aslanavcisi - 4 yıl Önce

castiel kıskandınmı çocuğum ajax porto bu kulupler gibi başarılı kulup mu var dünyada politika budur tam zamanında satışlar yapılarak hem kar hem dünyada tanınmışlık hemde başarı gelir hiç merak etme yavru ceylan..

pastel
pastel - 4 yıl Önce

aslanavcisi ajax mı başarılı ajaxdan basarılı klüpmü var dünyada komikmisin olm sen

Murat
Murat - 4 yıl Önce

Helal olsun vallaha bu takımın geleceği hakkında olumsuz düşünmek zor ama bu bekleyiş en fazla vodafone in ikinci yılına kadar olur hatta ilk yıl başarı şart. Çok seviyoruz ne yapalım. .

Hüseyin
Hüseyin - 4 yıl Önce

Brovo yönetime..

marco
marco - 4 yıl Önce

sebadan sonra bu yönetim beşiktaşın efsanesi olacak.

CastieL
CastieL - 4 yıl Önce

Aslanavcisi uyanın artık yıllardır üzerinde BEŞİKTAŞ formasını taşıdığının bilincinde olmayan saçmasapan futbolcular barındıryorz bu yüzden başarı gelmiyor ayrıca kimse bnm BEŞİKTAŞ lılığımız tartışamaz gerçekleri görün artık ..
!!!