Ba arefeyi gösterdi Atiba bayramı erteledi

Ali Ece kaleme aldı..

Ba arefeyi gösterdi Atiba bayramı erteledi

Gelişimi tamamlanmamış olsa da farklı yetenekleriyle zaman zaman takıma çok şey katan Pedro’ya gördüğü saçma kırmızı kart iyi gelmiş! Kendi kestiği toplarla gelişen akınlara katkıları bir yana, Gökhan Töre’ye yaptığı asistin asisti diğer yana... Pedro, Türkiye’de oynayan stoperlerin çoğundan farklı olarak, oyun vizyonu ve top tekniğiyle sivriliyor. Ancak dün gece Olimpiyat’taki ilk Asteras maçını anımsatacak kadar kötü ve ağır bir zeminde fiziksel açıdan da daha güçlü, daha tatlı sert bir Pedro Franco izledik.

Biliç maçtan 1 gün önce Beşiktaş’ın nasıl oynayacağını tarif etmişti. Maç 11’e 11 devam ederken de Beşiktaş aynen Biliç’in tarif ettiği gibi oynadı. Son 1 yıl içinde ev sahibi olduğu maçlarda PAOK, Panathinaikos ve Olympiakos'un yanı sıra Alman temsilcisi Mainz’ı da yenmeyi başaran Asteras, uzun süre Beşiktaş ceza alanına giremedi. Hatta Yunan temsilcisinin ilk 45’teki gol girişimlerinin tamamı Beşiktaş ceza sahası dışındandı.

Demba Ba ise ilk yarıda Almanya ve İngiltere kariyerinde defalarca yaptığı tarzda gelişine tek vuruşla, yine gol dersi verdi. Golde o topa gelişine, hem de ayak içiyle o kadar sert bir vuruş yapmak sadece Ba’nın özel yeteneğiyle alakalı değil. O vuruşta, o yüksek seviye kaliteyi yakalamak yani vücut koordinasyonuyla vuruş açısını dengelemek için çok çalışmak da gerekiyor. Ba defalarca çalıştığı bir şeyi yıllardır yaptığı kalitede tekrarladı. Golün usta işi asistini yapan Töre’nin ilk 45 boyunca yaptığı nakışvari driplingler de artık alışılmış bir teknik becerinin rafine kullanımı. Ayrıca Töre, Chelsea Rezerv Takımı, Hamburg, Rubin ve Beşiktaş’taki ilk sezonundan farklı olarak bu sezon son pas-şut tercihlerini de daha akıllıca yapıyor. Zaten Beşiktaş’ta 3. alanda yapılabilecek en akıllıca hareket topu müsait pozisyon almış Demba Ba ile buluşturmak!

Maç 2-1’e gelene kadar Beşiktaş için her şey iyiydi. Ancak yine duran toptan, hem de çok basit bir gol yendi. Biliç’in bu duran top savunamama sorununa hemen bir çare bulması gerekiyor! Golden hemen sonra Atiba’nın 2. kez hakeme itirazdan 2. sarıyı görmesi, kendi sporcu kalitesi ve tecrübesine hiç yakışmadı! 83’te yenilen 2. gol ise kırk yılda bir olacak bir talihsizliğe sebep yendi. Yine de Atiba’nın bu kadar haybeye atılması olacak iş değil. Beşiktaş gruptan çıkma hedefine ulaştı ama zaten daha önceki 5 maçın 3’ünde uzun süre (en az) 1 kişi eksik oynadığı için yorgunluk pusudaydı. Atiba gibi bir enerji ve metronom kaynağı atılınca, o yorgunluk daha da fena hissedildi. Oğuzhan’ın girdikten sonra 20 dakikada sadece 7 kez topa dokunabilmesi de son maçlarda neden yedek kaldığının en net açıklaması. Ozzy bir an önce toparlanmalı!

YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan
hakan - 4 yıl Önce

Ozyy'den bir şey olmaz.Muhammet Demirci ve Ozzy birbirinin kopyası.İkisi de fiziken bitmiş.Bunlara bel bağlamamak lazım.

Ersin
Ersin - 4 yıl Önce

Ozzy 33 yaşındaki Sergen gibi oynuyor..Hatta ondan bile kötü. Böyle giderse birkaç yıla orta sınıf bir anadolu takımında bulur kendisini..

serdartunc
serdartunc - 4 yıl Önce

@hakan, @ersin, renkli misiniz olum siz. Dün gece o sahada ayakta kalmak başarıydı siz hangi ozyden bahsediyosunuz.

grpbc
grpbc - 4 yıl Önce

karabük maçı 4-1-4-1 cenk-serdar-pedro-ersan-ismail-veli-gökhan-sosa-ozzy-olcay-demba ba, emre metin-atınç-necip-motta-atiba-pektemek-tosun

Tanju oral
Tanju oral - 4 yıl Önce

Koşullar ne olursa olsun,maç 2-2 olmamalıydı,,oyunu belli dak,sonra tutamıyoruz,,atiba'nin sorumsuzlugu affedilir gibi değil,,ozi'de birtane top kapamadı,olumlu katkı yapamadı,,ayakta duramadı,,

karakartal
karakartal - 4 yıl Önce

sosanın oyundan alınması yanılış, ozzy artık bardağı taşırdı geçen seneden beri bilhassa bu sene hiç yok ortalıkta.atibanın gerginliği ve 2 itirazdan kart gömesi olacak şey değil. bilicin erken sar kart gören oyuncuları ısrarla oyunda tutması anlaşılır iş değil. motta da atılabilirdi. 65. dakika 2-0 olmuş, al atiba ile mottayı oyundan, ismail ile necipi koy. maçı rölantiye al.inanın 3 ü bile bulurduk böyle olsaydı. takımın çabuk dağılma işine çözüm bulmalı,gökhan töre de maçların 2.yarılarında illa gol atmak için egoistleşip pozisyonları öldürüyor.olcay çok koşuyor ama bu sene başka bir numarası yok. kesinlikle sağbek şart,solbekte de ismail oynamalı. bir de ersan gülüm tam bir saatli bomba bu sene.sivoku beğenmeyenler oynamadığı zaman hava toplarında ne kadar etkisisiz görüyordur umarım.1 tane uzun stoper almalıyız.tercihen ligin 2.yarısında bursadan kadro dışı kalan ibrahim kiralanmalı.

umuti
umuti - 4 yıl Önce

çok bilinçli güzel yorumlar yazmış arkadaşlar. Karakartalın her dediğine katılıyorum. Evet yerli stoper ihtiyacımızı Bursada kadro dışı kalan bir zamanlar çok almak istediğimiz İbrahim Öztürk'ün karşılayacağına ben de katılıyorum. Umarım yönetimin listesinde vardır.

asi ruh
asi ruh - 4 yıl Önce

ba penaltıyı gökhana attırması takım içinde huzursuzluğa sebep olacak cinsten ozzi yada sosa istediğinde vermezse oyunsal bağlamda sıkıntılar ortaya çıkabilir ikincisi ise atiba ile ilgili kimse kusuruma bakmasın ama bir kaç maçtan beri atiba şark kurnazlığı yapmakta sözleşmesini kendi istediği gibi yapmak istiyor ve yapılmayacağını bildiği içinde saha da oyunlar oynamakta görevini aksatmaya başladı.