'Asla 'Hayır' Demez'

Beşiktaş’ın enerji deposu Veli Kavlak, Şampiy10’a konuştu, hocasına övgüler yağdırdı.

FUTBOL 13.10.2014, 02:52
5469
'Asla 'Hayır' Demez'

BEŞİKTAŞ orta sahasında bir piston gibi durmadan çalışan, enerjisi hiç bitmeyen, siyah-beyazlı taraftarların ‘askeriniz’ dediği Veli Kavlak, Şampiy10’a konuştu... Beşiktaş’ta 4. sezonunu geçiren; Olcay’ın kankası, Atiba’nın partneri Veli’yle yaptığımız keyifli sohbeti sizlerle paylaşalım: 

Seni Beşiktaş’a kim getirdi? İlk  geldiğinde neler hissediyordun?
 
”SERDAL Adalı ve Tayfur Havutçu beni istemişler. Özellikle Tayfur Hoca, ‘Veli’yi takımda görmek istiyorum’ demiş. Ben de geldim. Burada çok güzel bir ortam vardı ve orta sahada inanılmaz bir rekabet yaşanıyordu. Guti, Quaresma, Simao, Necip, Aurelio, Fernandes gibi büyük oyuncuların hepsi Beşiktaş’ın yıldızıydı ve onların içerisinde kendime yer buldum. Tayfur Hoca ayrılınca Carlos Carvalhal geldi. O da bana güveniyordu. Bana idmanlarıma devam etmemi ve takımda oynayacağımı söylemişti. Çok yardımcı oldular. Bana destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Onların yardımları sayesinde bugünlere geldim.”
 
‘ASLA ‘HAYIR’ DEMEZ’
 
Biliç hakkında ne düşünüyorsun?  Sence o nasıl bir çalıştırıcı?
 
“HER hocanın ayrı bir çalışma sistemi vardır. Bizim milli takım hocamız İsviçreli Marcel Koller ile çalıştığımda dünyanın en iyisinin o olduğunu düşünüyordum. Ama Biliç’le çalışınca fikrim değişti. Şu an Biliç için ‘Koller’den daha iyi’ diyebilirim. Hocamız kişilik olarak da çok iyi bir insan. ‘Adamın dibi’ diyebiliriz. Örneğin geçen hafta ağrılarım olduğu için 1 gün fazladan izin istedim. Kesinlikle ‘Hayır’ demez. ‘Git, tedavini ol, öyle gel’ dedi. Çok sıcakkanlı olduğu için sevdiğim bir hoca. Konuşkan ve hâl hatır soran bir insan. Şu ana kadar çalıştığım en iyi hoca.”
 
5 yıl daha kalmak istiyorum
 
“BURADA mutluyum ve kalmak istiyorum. Bu sezon sonu sözleşmem bitiyor. Yeniden anlaşma gibi bir durumumuz var. Sözleşme konusunda gereken tüm işlemleri menajerim ve yöneticiler yapacak. Ben çok karışmıyorum. Zaten sözleşmem henüz bitmedi ve hâlâ bu takımın futbolcusuyum. Şu an çok önemli bir sezonun içerisindeyiz. Şampiyon olmak istiyoruz. Tamamen futboluma odaklandım. Zamanı geldiğinde menajerim, yöneticilerimizle gerekli diyaloğu kurar. Benim fikrim belli. Kesin olarak kalmak istiyorum.”
 
Beşiktaş’ta oyuncuların aldığı ücretler konusunda bir denge var. Sen sözleşmeni yenilemek için bunun dışında farklı bir talepte bulundun mu?
 
”HAYIR, öyle bir şey kesinlikle yok. Zaten bu benim karakterime de yakışmaz. Ben sadece hak ettiğimi alırım. Diğer tüm konuları menajerim halleder.”
 
Kaç yıllık sözleşme yapmak istiyorsun?
 
“BEN uzun yıllar daha Beşiktaş’ta kalmak istiyorum. Kaç sene olur, hiç düşünmedim ama rekora gitmek hedefim. 4 senedir buradayım. Sanırım bir 5 sene daha burada olacağım.”
 
‘Stat bitse  şampiyonluk  garantiydi’
 
Geçen sezon Beşiktaş neden şampiyon olamadı sence? Bunun sebebi neydi?
 
“SON dakikalarda çok puan kaybettik. Bu sezon da oluyor ama artık biz de atıyoruz. Örneğin Bursa’ya 85’te attık. Şimdi sıra bizde.”
 
 
Beşiktaş bu sezon şampiyon olur mu?
 
“ŞAMPİYON olacağımıza inanıyorum. Şampiyonluk zor bir şey ama dediğim gibi bir seri yakalamamız lazım. Evimizde puan kayıpları yaşıyoruz. Rize’ye, Eskişehir’e puan veriyoruz. Bunların olmaması gerekiyordu. Bundan sonraki karşılaşmalarda ne yapıp edip kazanmamız lazım. Yeni stadımız da bir olsaydı şampiyonluğumuz garantiydi.”
 
‘Omzum kilitleniyor’
 
Omzundan yaşadığın sakatlık neydi? Kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık bu sorununu çözemiyor mu?

 
“OMZUMDA bir tendonum kopmuştu. 2 senedir bunun ağrısını çekiyordum. Bu yüzden yazın Almanya’da ameliyat oldum. Orada Avrupa’nın omuz tedavisinde en iyi hastanesi var. Fakat ameliyattan sonraki süreci hafife aldım. İçeride kanamalar oldu ve enfeksiyon kaptı. Oradaki dokular donmaya başladı. 
 
Kolumu rahat oynatamıyorum. Birkaç tane sinir tıkanmış ve zedelenmiş. Doğru kan dolaşımının olmaması nedeniyle kolum kilitleniyor. 
 
RAHAT hareket etmem için bu sıkıntımın tamamen geçmesi gerekiyor. Çok şey denedik geçmesi için fakat hiçbir faydası olmadı. Tedavimi Avusturya’da yaptırıyorum. Fizyoterapistler ve masörler sayesinde yavaş yavaş düzeliyor. Birkaç hafta sonra tamamen düzeleceğimi söylüyorlar.”
 
‘Kendimi Türk hissediyorum’
 
Avusturya Milli Takımı’nın oyuncususun. Türk Milli Takımı’na neden gitmedin ya da çağrılmadın mı?
 
“AVUSTURYA’DA doğup büyüdüm. Avusturya beni ilk kez 17 yaşındayken milli takıma çağırdı. O zamanlar Türkiye’den teklif gelmemişti. Benim de seçebileceğim ikinci bir seçenek olmadığından Avusturya Milli Takımı’na gittim. Ruh olarak Türk gibi hissediyorum ama bu profesyonel bir iş.”
 
‘Vücudum dengesiz’
 
Ofansif anlamda kendini geliştirmeyi düşünüyor musun? Bunun için yaptığın özel çalışmaların oluyor mu?
 
“ÖZEL?çalışmalar yapıyorum. Dikine oynamaya çalışıyorum. Önümdeki insanları topla buluşturmaya gayret ediyorum. Fırsat olursa atağa katılmak ve ceza sahasına da girmek istiyorum. Geçen sezondaki son 10-12 maçta hücumlarda etkiliydim. Bu sezon da eski formumu yakalamak için uğraşıyorum. Dediğim gibi şu an ufak tefek ağrılarım var. Bu beni biraz tutuyor. Omzumu tam hareket ettiremiyorum. Vücudumda bir dengesizlik var. Yavaş yavaş onları halletmeye çalışıyorum.”
 
‘Olcay’ın babası bize üzüm pekmezi getiriyor’
 
Sahadaki bu bitmek bilmeyen enerjin nereden geliyor. Bunun sırrı ne?
 
“GENETİK yapımla alakalı bir durum olabilir. Ya da sahadaki azim ve isteğimden dolayı enerjim sürekli yüksektir. Ama bunun için fazladan idman da yapıyorum.”
 
Bu enerjini korumak için özel olarak yediğin, içtiğin bir şey var mı?
 
“ÖYLE bir takıntım yok. Sadece düzenli ve sağlıklı besleniyorum. Bir de üzüm pekmezi yiyorum. Olcay’ın babası sağ olsun, her zaman bize getiriyor. Sabahları idmana gitmeden önce yiyeceksin diye de tembihliyor. Ben de bir büyük yemek kaşığı yiyorum.”
 
‘Deplasmanda toplar fişek gibi gidiyor’
 
Olimpiyat Stadı’nda sizi olumsuz etkileyen şey ne?
 
“BİZ de çözemiyoruz. Asteras ve Eskişehir maçlarında öne geçiyoruz, ikinciyi atsak rahatlayacağız. Sonra bir bakıyorum, takım psikolojik olarak geri çekiliyor. Hep o ‘Son dakika gol yiyebiliriz’ korkusu var. Biz o psikolojiyi atamadık. 
 
ANCAK son oynadığımız karşılaşmalar iyiydi. Oyunumuza zemin de çok etki ediyor. Karşı takım da aynı zeminde oynuyor fakat onların işine geliyor. Kötü zeminde oyunu bozmak çok daha kolay. Dışarıda oynanan maçlarda zemin iyi. Toplar fişek gibi gidiyor. O yüzden deplasmanda daha iyiyiz.”

Yorumlar (0)