Ali Gültiken derbiyi yorumladı

Siyah Beyazlıların efsane yıldızı Ali Gültiken Pazartesi günü oynanacak derbi maçı gazetesine böyle değerlendirdi.

FUTBOL 26.02.2017, 12:26 27.02.2017, 08:56
467

G.Saray adına Sneijder-Atiba, Bruma-Gökhan; Beşiktaş için ise Talisca-De Jong (Tolga), Quaresma-Carole eşleşmeleri önemli görünüyor. Ancak Selçuk-Oğuzhan kapışması da maçın en kilit noktalarından birisi olacak.

-Beşiktaş’ın oyun düzeni nasıl olmalı? Kazanmak için neler yapmalı?

Beşiktaş, kendi oyun düzenini aynı istikrarda devam ettirirse önemli bir avantaja sahip olur. Özellikle pas trafiğini ve tempoyu rakibine vermediği sürece büyük sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Kazanma baskısı yaşayacak G.Saray’ın daha çok risk alacağını düşünürsek Beşiktaş, en önemli özelliklerinden biri olan kontratak çıkışlarıyla da pozisyonlar ve gol bulacaktır. Ayrıca G.Saray defansındaki bireysel hatalar ve rakibin yan top zaafı Beşiktaş'ın pozisyonlar bulmasını sağlayacaktır.

-Beşiktaş için derbide maçın kader adamı kim olur?

Bu tür maçlarda oynadığı takdirde Talisca’nın, Quaresma ve Cenk’le birlikte bu maç için önemli bir isim olduğunu düşünüyorum. İşin diğer tarafında da Fabri maçın kaderini belirleyecek isimlerden birisi olacaktır. Ama özellikle Quaresma ve Marcelo, Beşiktaş için çok önemli

-Derbide en kilit eşleşme hangi oyuncular arasında olur?

G.Saray adına Sneijder-Atiba, Bruma-Gökhan eşleşmesi; Beşiktaş için ise Talisca-De Jong (Tolga), Quaresma-Carole eşleşmeleri önemli görünüyor. Ama Selçuk-Oğuzhan eşleşmesi karşılaşmanın en kilit noktalarından birisi olacak.

-Beşiktaş derbiyi kazanırsa ne olur, kaybederse ne olur?

Beşiktaş kazanırsa, bu hafta itibarıyla şampiyonluğunu bana göre yüzde 99 ilan eder. Kaybederse maç oynanmadığı andaki iddia durumuyla yarış yeniden başlar gibi görünür. Beşiktaş, kaybetmiş dahi olsa yine şampiyonluğun en güçlü adayı olarak bu kadrosuyla yoluna devam eder.

-Her iki takımın teknik direktörlerini karşılaştırırsak ortaya nasıl bir tablo çıkar?

Şenol Hoca hem tecrübesi hem geçmiş kariyeri hem de Beşiktaş’la bütünleşmesi açısından çok önde. Takımına hakim, oyuncularını iyi tanıyor. Maçlar içerisindeki taktiksel değişimleri de üst seviyede. Bu tür maçları da çok daha fazla oynamış, bu deneyime sahip bir teknik adam. Tudor ise takımını daha tanıma aşamasında. Oyunculara tamamen hakim olabilecek bir çalışma zamanı da olmadı. Büyük takım tecrübesi için de daha yeni yeni ilk adımlarını atıyor.

-Beşiktaş’ın, G.Saray’a oranla artıları nelerdir?

* Takım tecrübesi, oyun sisteminin oturmuşluğu ve şampiyonluk yaşamış bir takımın güveni... 
* Kadro zenginliği ve derinliği. 
* Skora etki edebilecek oyuncu fazlalığı. 
* Deplasman için en önemli şeylerden biri olan etkili kontratak yapabilme becerisi. 
* Kenar beklerinin hücuma katkıdaki etkinlikleri.

-G.Saray derbisi ile ilgili bir anınız var mı?

G.Saray ile 1989-90 sezonunun ikinci yarısında şampiyonluk yolunda bir maç oynamıştık. O maçı 1-0 kazanmıştık, golü de ben atmıştım. Ama enteresan olan; maçın bir gece öncesinden kafamda maçı oynayıp nasıl koşu atacağımı, nereye gideceğimi, çaprazda buluşup ters köşeye nasıl vuracağımı hep hayal etmiştim. Ve golü de maç günü aynı şekilde attım. Gol kadar, öncesi de ilginçti.

Ali Gültiken / Haberturk

Yorumlar (0)