Futbol adına yapılan inşaatların suyu çıktı! Dünya standartı gerçeğine uygun yapılan tesisler niçin yapıldığı gerçeğine aykırı zorluklar veriyor. Bu tesisler önce futbol realitesine , yani sahadaki  milyon Eurolar verilen futbolcuların iyi oynamalarını sağlayacak gerçekte olmalıdır. Son derece kötü, oturmamış, yumuşak, kaygan ya da  sert zeminlerde oynatılan futbolcular bırakın futbolu ayakta zor kalmak veya rakibe kontrolsuz girmek gibi gerginliğe itilmektdir . O zaman da ortaya sert,acımasız sakatlanma  riski yüksek; oyun demek zor olan bir boğuşma çıkmakta  ve maçı yöneten hakemlik acemiliğine ortak olununca hiç kimse mutlu olmamaktadır .
   
Dün Gece Beşiktaş belki de bu sezonun en zor ama en şanslı maçını kazandı. Osmanlıspor'lu futbolcuların Mehter Marşı motivasyonu ile inanılmaz sert ve agresif sindirme futboluna karşı koyamadı ve orta alanda oyun kuramadı. Bu şartlarda defansta iki ağır adamın da verdiği açıklar yenilen golleri getirdi. Atibanın Neciple takviyesi doğru bir karar olsa da maçı kazanmak zordu. Yine de kazandı!  Kanımca Şampiyonluk yolunda net verilmeyen ve oyundan atılmayan Bilal Aziz ve Hakem Alper Ulusoyun pişkinliğine karşın Sosanın iki golü ve özellikle beraberliğe razı iken uzatmalarda ki üçüncü golü büyük bir ikramiye oldu. Çünkü Beşiktaş orta alanda çok sert oynayan teknik anlamda da oyun kurdurmayan, baskılı oynayan rakibi karşısında çok zor anlar yaşadı. Tolga için söylenecek tek kelime var. Öğretmen  kendisine bu şansı verirken hangi sona yakın olduğu konusunda da mesaj de veriyor. Tüm teknik adamlık uygulamamda "ki hala aynı düşüncedeyim" asla kalecimi  hata yaptığı maçtan sonra kenara almadım. İlginç olan Tolga ve Günay'ın tam tersi bir düşünce ile görevlendirilmesi. Öğretmenimizin mutlaka ayrı bir startejisi vardır.
   
Gökhan Töre ile mutlaka bilmediğimiz bir sorun olsa görek. Çünkü zor haftalarda özellikle bu tür karşılaşmalarda lazımdı!
Milyarlarca para yağdırdığımız ,hatta bunu gerçekleştirmek için ortalıkta gezen rol model olamayacak menajerlerin yağdırdığı futbolcu isimleri ile yönlendirilen futbol dünyamız varken Gökhan Törenin en önemli maçlarda oynamaması veya buna benzer paralar yatırılan futbolcuların kötü örnekleri sonucu dün akşamki gibi şampiyonluk mücadelesi veren liderin 4400 seyirci önünde  oynaması arızanın büyük mesajıdır!Yıllardır futbolun kötü yönetildiğini haykırdığım için iyi örnek olurum diye görev verilmeyen ve adeta susturulmaya çalışılan bir teknik adam olarak 8 yıl futboldan men edilen Blatter ve Platini ayıbı benim de haklılığımla  tarihe geçmiştir. Ne derler balık baştan kokarmış.
   
Bazı gerçekler kendi kulvarında uygulandığında ortaya güzel eserler çıkar .Futbol da  kendi adaleti içinde güzelliktir. Bir gece önce Real Madrid yenik iken 9 kişi kalan rakibine 10 tane gol atarken futbolun doğrusunu yapmıştır. Yani rakibi fantezi oynayarak küçük düşürmemiş tam tersi neden oynadıklarını, sahada neden var olduklarını bir kez daha hatırlatmışlardır.
   
Ben Beşiktaşın her geçen gün daha da zorlaşacak  bir ortamda sakin, ama oyunu kopartacak bir  sonuçla gereksiz muhatap almadan işine devamından yanayım. Öğretmene tavsiyem ise Ağır olan savunmanın ortasına ve kaleye mutlaka bir seçim yapması ciddiyetidir. Çünkü artık kolay gol yemekte ve Velinin ikinci yarı da Atiba ile omurganın yapısını güçlendirmesidir. Dün gece Sosa iki klas vuruşu ile takımı kurtarırken verilmeyen net penaltı ile takım adeta hançerlenmiş olup bir hafta önce kimin lime lime edilmek istendiğinin de   bir kez daha netleştiğini hatırlatırım ..
Nokta!