15.08.2012, 00:00

Futbol Sanatçısı Oğuzhan

Yeni sezonun başlamasına sayılı günler kala herkes şimdiden takım neler yapacak diye tartışmaya başladı.Beşiktaş, rakiplerine oranla sansasyonel transferler yerine, daha çok takımın ihtiyacı olduğu bölgelere transferler yapmaya çalıştı.Kalesinde yaşadığı

Yeni sezonun başlamasına sayılı günler kala herkes şimdiden takım neler yapacak diye tartışmaya başladı.
Beşiktaş, rakiplerine oranla sansasyonel transferler yerine, daha çok takımın ihtiyacı olduğu bölgelere transferler yapmaya çalıştı.
Kalesinde yaşadığı problem nedeniyle, İskoç kaleci Allan McGregor transfer edildi. Cenk ciddi bir kaleci ile forma rekabetine girecek. 
Yaptığı zamanlama hataları ile taraftarın ona karşı soğuk baktığını düşünecek olursak, işi kolay değil. Ama Cenk yetenekli bir kaleci, yaptığı basit hataların en  önemli nedeni, maçlara tam konsantre olamadığı ve bu konsantrasyon eksikliği nedeniyle basit hatalar yapması...
Savunmada Egemen'in para peşinden gitmesi sonucu, o bölgeye Sevilla'dan, Fransız oyuncu Julien Escude transfer edildi. Taraftar gençleştirme olacak sözlerini yanlış anlamış olmalı ki, Escude'yi hemen yaşı ilerlemiş damgası vurarak eleştirdi. Bir takımda 11 oyuncu da genç olmaz. Ayrıca yaşlı ya da genç oyuncu ayrımı yapmak da artık çok saçma. ( Biliyorum içinizden Fabian Ernst neden gitti o zaman diyorsunuz, Ernst konusunda haklısınız ) Escude tecrübesi ile takıma pozitif katkı yapacak bir transfer, bunu lig başladığında göreceğiz...
Escude, dışında yıllardır savunmada görev alan Sivok ile de yeni sözleşme imzalanması, bana göre doğru bir hamle. Çünkü Sivok kalitesinde bir ismi, ya da daha iyisini Avrupa da bulmak ve transfer etmek yüksek bir maliyete neden olacaktı. İsmail'in Milli takımda yaşadığı talihsiz sakatlık, Beşiktaşlı herkese soğuk duş etkisi yapmıştı. Çünkü Beşiktaş'ın elinde ne orjinal sol bek var, ne de sağ bek. Zaten anlamış da değilim, yıllardır 90 küsür oyuncu transfer edilip, bu oyuncuların içinde bek oyuncularının olmaması, takım kurarken uygulanamayan planlama fiyaskosudur. Bek oyuncusu transfer edilmeden, devşirme bekler ile her sene sezona başlanıyor, artık devşirme bek oyuncuları istemiyoruz... ( Hilbert Dışında ) 
Orta sahaya Almanya'dan Olcay Şahan, bonservisi elinde olan Uğur Boral ve İngiltere'nin Arsenal takımından Oğuzhan Özyakup takviyesi yapıldı. Belki isim olarak baktığınızda, bu isimler beklentiler anlamında bir çok taraftarın kafasında soru işaretleri ile dolu.
Futbolun doğruları adına bakıldığında, hazırlık maçları bizlere gösterdi ki, futbol yüksek bonservis bedelleri verilerek alınan, sahada her topu ayağına isteyen kağıt üzerinde büyük oyuncular ile oynanmıyor. Sahada mücadele eden takım oyuncuları şart...
Özellikle Oğuzhan, beyefendi kişiliği ve oyun bilgisi ile benim dikkatimi çeken isim oldu. Hollandanın Az Alkmar takımında alt yapı deneyimi kazandıktan sonra, İngiltere'nin Arsenal takımında pişmesi, ona muazzam bir futbol bilgisi yüklemiş. Ayak bileklerine hakimiyeti, bir sonraki pozisyonu düşünerek pas alışverişi, dikine oynayan bir oyun anlayışı ve en önemlisi sıkışan oyunu, ters yöne çevirerek topun her bölgede oynanabilmesini sağlaması, ileride büyük bir oyuncu olacağının göstergesi. Özetle tam bir Futbol sanatçısı olacak ( Abarttım mı, hayır )
Olcay ve Uğur Boral'da bu sene takıma bir çok maçta katkı sağlayacak önemli transferler. Ben her ikisinden de son derece ümitliyim.
Sezonun başlamasına sayılı günler kala, özellikle forvet mevkisine transfer hamleleri olacak, hatta ilk isim olarak da, Batuhan Karadeniz'i kadrosuna kattı Beşiktaş. Batuhan bu şansın kendisi için son olduğunun farkındadır umarım.
Ya kafa yapısını değiştirip var olacak, ya da geçmişte yaşadığı hataları tekrar edip yok olacak, karar kendisinin.
Dip Not:
Bazı kişiler Beşiktaş başkanının özel yaşantısını gündeme getirerek, Beşiktaş'ı karıştırmak istiyor. Ya da, başkalarından bu yönde talimat alıyor. Hani hesap sorma günlerinin yaklaştığı dönemlerde bu tarz haberlerin maksatı anlaşılıyor. 8 yıldır kafası kumda olanlar, bugün Beşiktaş'ı nasıl karıştırabilirizin telaşına düşmüş. Kanmayın.

Saygılar


 KÜRŞAT ÇELİKBAŞ