02.12.2016, 08:44 989

FUTBOL ADINA!

Kimse alınmasın ve kızmasın. Hani isterse bozulsunlar!.. Daha çok hata yapma şansını vermemek adına kendimi bu anlamda futbol dünyasında yetkili görüyorum!

Beşiktaş yenilgisiz götürdüğü bir başarıyı yıpratıyor! Ölçek olarak terazide  kayma yapıyor. Ama izleyenler ve heyecan duyanlar, oyunu kenara koyanlar sadece sonuca takılı kalarak farklı bir çizgiden olayı takip ediyorlar. Dünyada hata kabul etmeyen en önemli iş herkesin önünde yapılan iştir. Bu bir anlamda sporda nettir. Hatta Futbolda daha da belirgin .Genellikle iki yönden oyunu okumak yanlışı çatışır. Sonuç ve oynanan  futbolun analizi.. Biz yakın zamana kadar Erdem Ulus ile çok net bu farkı ortaya koyan Analizler yapıyorduk. Bunu eleştiri sananların futbol cahilliğine kurban edildi doğrular ve program kaldırıldı.! Sonra değişik kanal ve radyolarda tek başıma mikrofon verildikçe radikal konuşmalarım cıvık futbol dünyasında önemsenmedi. Sanki ben istesem o tür konuşamam! Ama bir sorumluluk içindeyim. Bu işi eğitici olarak yap! Yıllarca öğrenci yetiştir! Başarılı gençlerin telef edilsinler! Olmadı eğitimi sürdür ve sonra öğrencilerin de bu gerçekten yola çıksınlar ve teknik adamlıkları sana olduğu gibi sahiplenilmeden ıska geçsinler!!!. Bunu yapıyor futbol dünyası!! Şaşırtıcı bir dönemin isyan bayrağını dikme süreci neredeyse futbolda kafamıza vura vura öyle değil; böyle diyor! Gerçekçi bir futbol tabanı şart ve sürekli doğruları işaret etmeli. Sabah Kuzey Kore-Amerika U-20 bayanlar karşılaşmasını izledim. Ne kadar haklı olduğumu ve patlamamak üzere psikolojimi kıskançlıkla bastırdım. Biz daha dünkülerin yarısında  dahi olamadık. Futbol ilahı sizleri af etmez. Hani ateşlemek için yapılan bir motivasyon gibi gelebilir sizlere ama benim için acı reçete!
 
Advocat geldi ve Fenerbahçe ligde çıkışta!. Hayır geçen yıl durağan oynayan formusz Van Persie ile Fernandaonun yan yana  gereksiz ve özelliği olmayan çekişmeleri takımı hantallaştırmıştı. Bu süreçte Aatıf ,Musa, Lens ve Mehmet Topal gibi  pozisyon yaratan ve Alperin hareketliliği rakipleri hataya sürüklediği için göze hoş gelmese de gole dönük bir takım çıktı ortaya.. .Advocat bu anlamda tavizsiz! Doğru yapıyor..

Başakşehirde A.Avcı ülkemizin en istikrarlı işini yapan doğru futbol oynatması ile dikkat çekiyor.. Bu bizim övunebileceğimiz bir gerçek olmalıdır! Aynı şekilde Rıza Çalımbay da mucizeler yaratıyor daima. İşte bu teknik adamlar önemlidir ve sahiplenilmelidir. Olaya sadece sonuç olarak bakarken nedenleri iyi araştırılmamaktadır. Bu haksızlıktır. Fındık kabuğunu doldurmayan söz ebelerinin futbol dünyamızı.işgal etmeleri yanlıştır. Ligimizin şampiyon takımı Beşiktaş Şenol Güneş ile sürekli diplasmanda oynayan takım olarak başarılara imza atarken çok önemli bir mücadele veriyordu... Şimdi yıldızların veya olduğu sanılan futbolcuların zenginliği ile zor bir yıl yaşıyor.Takımın yaş ortalaması yüksek. Geçmişin baskılı ve pasa dayalı oyunu bozuldu. Bir çok alanda kişisel sorunlar yaşanıyor. Kolay gol atan gibi görülseler de kolay gol yiyorlar. Atiba dışında defansif güç yok orta alanda ve o da çok yıprandı! Seyirci inanılmaz ateşli ve takımana sahip. Efendi yılında Vodafone Arena'da neler olabileceğini 3-0 yenikken dahi Benfica maçında gösterdi. Gomez ,Olcay ve bazen Necip'li hatta Veli Kavlak'lı mücadele aranıyor. Yavaş ve yan pasa dayalı ilk yarılarda G.Gönül bekleneni veremezken Gökhan İnler ağır kalıyor ve aklında sürekli uzun pas alışkanlığı var... Aynı tarz nedeniyle geçen sezon Leicesterde de oynayamadı! Bazı karşılaşmalarda Cenk'in mucize golleri takımı ateşlese de bizim beklediğimiz ve umduğumuz Beşiktaş öz güveni fazla olsa da yok! Hatta Şenol Güneş ikinci yarılarda kulübe zenginliğinden yararlanarak baskıya geçen bir tarz seçerken izleyenlerce sıkıntılı bir takım görüntüsünün stratejisti oluyor. Beklenen tek gerçek şampiyonlar ligine devamdır. Umarım başarırlar. Ayrıca bu hafta Fenerbahçe karşılaşması çok önem taşıyor. Kazanmak zorundalar . Ligin her geçen gün ortaya koyduğu mücadelede hakemlerin de oyunu etkiledilerini söylesek te tüm dünyada bu kadar endüstrileşen futbol bir çok etkenle sadece hakemlere fatura edilemez!

Artık bizim şu gerçeği de anlamamız lazım.. Geçen yıl ki Leicester ve bu yıl ki Leipzig başarısı asla tesadüf değildir. Proje takımları gelecek futbol dünyasının yeniden şekillenmesine neden olacaktır. Her kulüp kendi gençleri ile takımlarını yeniden yapılandırırken bizler bir Cengiz'i Altınordu planı ve Abdullah Avcı bakışı ile görebiliyoruz !

Futbol sürekli borçlarla değil kazanç artıları ile endüstri olabilir. Bunun  için de doğru futbol eğitimi ve gençlerin öne çıkması teşvik edilmelidir. Öyle piyasayı oyuncu taşıyan aracılara teslim etmekle bu işin içinden sıyrılmaya kalkarsanız bir gün gelir tekerleğiniz patlar yarı yolda kalırsınız.

Yine de Beşiktaş adına çok önemli bir haftada başarı beklerken zorluğunu ve önemli bir derbinin varlığını özel olarak güncellemek gereklidir. Şenol Güneş ve Advocat bana göre zor bir sınavın öğretmenleridir.Kazanan futbol olur umarım.

ADNAN DİNÇER
Yorumlar (0)