Franco’nun hızlı forvetler karşısında çaresiz kalmaması

Feyyaz Uçar, Beşiktaş'ın son durumuyla ilgili olarak 4 önemli soruya cevap verdi...

GÜNDEM 03.03.2015 - 09:56 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

1- Beşiktaş, önce Eskişehir’e ardından Balıkesirspor’a karşı peş peş puan kayıpları yaşadı. Takım, ligde, Liverpool maçının atmosferinden çıkılmasının ardından yeniden ilk yarıdaki görüntüsüne ulaşabilir mi?

Sorun kronik. Takımlarımız, Avrupa Kupası maçları öncesi ve sonrası puan kaybı yaşıyorlar. Derbi maçlarında da aynı problem mevcut. Oyuncularımızın büyük maçlar öncesi motivasyonunda sıkıntı yok. Kendileri motive olabiliyorlar.

 

Ancak diğer maçlarda puan kaybının en büyük sebebi motivasyon eksikliği. Kulüplerimizin çoğu psikolog ve mentörlere sahip. Ancak sorun çözülmüş değil. Bir diğer önemli konu da rakiplerin Avrupa Kupaları’nda başarı kazanmış takımlara karşı olan ekstra motivasyonu.

Bu iki dezavantaj Avrupa’da mücadele eden takımlarımıza sorun olmaya devam edecek. Dolayısıyla Avrupa Ligi’nde mücadele ettikçe Beşiktaş’ın yeniden ilk yarıdaki görüntüsüne ulaşması mümkün gözükmüyor.

 

2- Siyah-Beyazlılar, Süper Lig’de bu hafta Sivasspor deplasmanına çıkacak ardından Club Brugge’e konuk olacak. Peş peşe iki dış saha maçında Beşiktaş çok zorlanır mı?

 

Beşiktaş’a her maç deplasman... Artık oyuncuların maçları içeride ya da dışarıda diye ayırdığını söyleyemeyiz. Sivasspor ve Club Brugge maçlarının diğerlerinden farkı yok. Bu maçlar Beşiktaş’ı zorlamaz.

 

3- Kara Kartal’da en sorunlu ve en iyi bölgeler hangileri? Ne gibi hamlelerle Beşiktaş daha tehlikeli bir takım görüntüsüne ulaşır?

 

Beşiktaş takımı üç boyutlu. Harika bir orta sahası ve mükemmel forveti var. Ne yazık ki zayıf defansı var. Opare’nin gelişi ve Serdar’ın formu, beklerdeki sıkıntıyı çözdü. Ancak stoperlerde çözüm yeni sezonda yapılacak transferle olur. Pedro Franco’nun hızlı forvetler karşısında çaresiz kalmaması, Ersan’ın da çift dalmaması için dua etmekten başka çare yok.

 

4- Süper Lig’de ve UEFA Avrupa Ligi’nde bu sezon çifte şampiyonluk gelebilir mi?

 

Süper Lig ya da Avrupa Ligi’nden birinde yaşanabilecek şampiyonluk büyük başarı olur. “Lig ekmeğimiz, Avrupa ise tatlımız” diyen Bilic’e, iki şampiyonluk birden ekmek tatlısı olur. Premier Lig’de iken bizi hatırlar.