Şansal Büyüka yorumladı...

Ligin en iyisi denen Beşiktaş, futbol olarak pek geride değildi ama Akhisar Belediye geldi, üç puanı alıp gitti. Attıkları üç şutun ikisi gol oldu, birisi direği buldu. Kartal ise 24 şutla hem kaleyi dövdü hem de atamadığı için dizini!

Maç bitince konuşmak kolay ama bir de Avrupa gerçeği vardı. İki gol atan Cenk Tosun’un kulübede başlaması doğru bir tercih miydi? Diğer kadro tercihlerine de baktığımızda, Şenol Güneş biraz formsuz mu?

Şenol Güneş’in formsuz olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca Beşiktaş’tan her maçta “ışık hızıyla” oynamasını beklemek de haksızlık... İnsan bu, insanlardan oluşan takım bu... İyi günü var, kötü günü var... Üstelik rekorlar kırıp kaybettiğin maçı belki de senede bir gün oynarsın.

Cenk Tosun ‘a gelince... Kulübede başlaması çok da garip değil... Takımında 10 golle oynayan Alman Milli Takımı’nın santrforu varsa, onunla başlarsın. Kaldı ki Gomez’in yedek oturduğu maçlar da oldu. Gomez demişken, şu gerçeği kabul etmeliyiz; Gomez oyuna değil, sonuca katkı yapan bir futbolcu... Gol atarsa takımını galibiyete taşıyor, gol atamazsa bir eksik bırakıyor. Çünkü gol dışında oyunda yok... İşte buralarda, oyuna katkı anlamında Cenk Tosun’a ihtiyaç var.

Ersan’ın sakatlığı nedeniyle yerine Tosic oynadı. Miloseviç ve Franco gibi gerçek stoperler varken, sol bekten devşirme bir savunmacının göbekte oynatılması ne kadar doğru?

Akhisar maçından sonra bunu söylemek kolay ama daha önceki maçlarda da gündeme geldi. Franco bu takımda geçen sezon üst düzey en az 20-25 maç oynadı, iyi de oynadı. Bu sezon ne oldu da kadroya bile giremiyor? Üstelik kontratı var, adamın parasını tıkır tıkır ödüyorsun... Kullansana... Ama her yiğidin bir yoğurt yiyişi var. Demek ki Şenol Hoca beğenmiyor. Bana göre, geçen yıl izlediğim Franco, devşirme Tosic’den elli kat daha iyi stoper...

Tolga Zengin’e çok tepki gösterildi. Devre arasında kaleci transferi şart mı?

Tolga’nın yediği golle ilgisi yok, Beşiktaş’ın zaten ikinci bir kaleci aradığı haberlerini duyuyorduk... Ama Tolga her maçta böyle hatalı goller yemiyor ki... Belki de bu sezon ilk kez bu kadar kötü bir gol yedi. Kaldı ki bu golde stoper Rhodolfo’nun hatası Tolga’dan az mı? Maç içinde futbolcunu ıslıklamak, takıma, seyirciye, ıslıklanan oyuncuya ne kazandırır? Sadece yıkım olur.

Geçen yılın en çok oynayan isimlerinden Pedro Franco, bu sezon sadece hazırlık maçlarına çıkabildi.

Şansal Büyüka / Milliyet