Beşiktaş - Tottenham maçını Kartalbakışı yazarı Ömer Çelik kaleme aldı.

Beşiktaş; Demba Ba, Atiba, Veli, Oğuzhan, Sivok ve Pektemek’ten yoksun çıktığı maçta, Tottenham’ı mağlup ederek Avrupa Ligi grubunu lider olarak tamamladı.

Takımda bunca eksik varken ve özellikle Ba’nın yokluğu gol yollarında sıkıntı yaratacağından maç öncesi hava negatif görünüyordu.

Keza maçın başlamasıyla orta alanda Veli ve Atiba’nın olmaması direnci kırarken, fiziksel açıdan diri görünen Tottenham topa ve oyuna daha hakim görüntü çizdi. Beşiktaş takım halinde topu üçüncü bölgeye taşımakta zorlandı.

İlk yarının beraberlikle tamamlanmasının ardından ikinci yarıda Karakartal alışılagelmiş görüntüsünü ortaya koymaya başladı.

Organize pres ve isabetli pasların yanı sıra, Gökhan Töre ile Olcay’ın topla hızlı çıkışları gelecek golün habercisi gibiydi.

59’da Gökhan nefis ortaladı, Olcay içeri dokundu, Tosun tamamladı.

Gol sonrası Beşiktaş’ın oyunu ve mücadele gücü maçın sonuna dek giderek arttı ve 3 puanla birlikte grup liderliği geldi.

Bu galibiyetle siyah beyazlılar,  son 7 resmi maçta 6. kez sahadan 3 puanla ayrıldı. Lig ve Kupa liderliğinin yanına Avrupa'yı da ekledi.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta iç transferde son durum Beşiktaş'ta iç transferde son durum

Cenk Tosun son 3 resmi maçta 4 gol atarak, Ba olmadığında formanın en büyük adayı olduğunu ispatladı. Özellikle tek vuruşlardaki başarısı ile takdiri hak ediyor.

Sosa formunu tam anlamıyla yakaladı. Dün Atiba ve Veli’nin yokluğunda 8 numarada hatasız oynadı, onların takıma dönmesiyle 10 numara mevkiinde hünerlerini sergileyeceğine şüphe yok.

Necip belki de kendi bölgesinde en iyi kariyer maçını yaptı. 45 dakika oynayan Atınç ise hava toplarına olan hakimiyetiyle dikkat çekti, tecrübesizliğine rağmen hiç sırıtmadı.

Sonuç olarak; Beşiktaş ligde aldığı 4 seri galibiyetin ardına Tottenham gibi bir İngiliz devini ekleyerek önemli bir eşiği atladı. Bu özgüven lig devresinin sonuna kadar pozitif yansıyacaktır.

Bu zafer, bir sonraki kurada çok büyük avantaj getirmese de, Avrupa'da sükse ve prestij kazandırdı.

Unutulmasın; Dünkü Tottenham galibiyetiyle İngilizlere yeni bir mağlubiyet daha tattırdık.

Daha önce AL’de aynı konumda Stoke’yi mağlup edip lider olan Beşiktaş, ŞL’de ise deplasmanda Chelsea ve Manchester’i, içeride Liverpool’u yenmeyi başarmıştı.

Gerçekleri tarih yazıyorsa, mevzu Beşiktaş olunca tarihi görmezden gelmeyelim.

Saygılar

Ömer Çelik twitter.com/celikomer_