Ömer Çelik kaleme aldı.

Şampiyonluklar ancak finallerde yapılan başarılı hamlelerle kazanılır.

Futbolda finalleri; pozisyonun finali, maçın finali ve sezonun finalini oynamak olarak üçe ayırabiliriz.

Galatasaray maçı, son 7 maçını kazanmış bir Beşiktaş için en azından ilk yarının finaliydi. Kazanılırsa sarı-kırmızılılar büyük oranda ekarte edilecek, 7 maçlık müthiş seri taçlanarak tatile lider biçimde girilecekti.

Bilic, büyük maç kazanamama hasretini sonlandıracak, futbolcular ligin ilk periyodunu büyük sükse ile noktalayacaktı. Bizlerin de şampiyonluk motivasyonu tavan yapacaktı.

Bütün bunların tam tersi oldu, Beşiktaş, uzun süredir aşamadığı derbi kazanamama sendromunu bir kez daha yaşadı.

Cüneyt Çakır’ın önce Melo’nun dirseğini görmezden gelmesi, ardından Veli’ye Sneijder’e parmağını uzattı diye çok basit bir şekilde kırmızıyı çıkarması asli göreviydi. O konuda bir sürpriz yok.

Bunlar her derbide oldu, oluyor, olacak da, alıştık, alıştırıldık..

Beşiktaş yönetiminin ‘aman TFF ile aram açılmasın’, ‘aman kulüpler ile iyi ilişkiler içinde olayım’ politikası devam ettikçe Beşiktaş’ı saha içinde daha çok eziyorlar, ezmeye devam edecekler.

Maça gelecek olursak; Beşiktaş maçın ilk yarısında resmen uyudu. Kendi oyun stilinin dışına çıkarak beş kişinin arasındaki Demba’ya bol bol uzun top attı. Bu şekilde ilk yarıyı saçma biçimde sadece yorularak geçirdi.

İkinci yarıda bir karambol golü, üzerine verilen kırmızı kart, son yıllarda hiç de uzak olmadığımız derbi manzarasıydı.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'tan Cyle Larin'e son teklif Beşiktaş'tan Cyle Larin'e son teklif

Yazının başında bahsettiğim pozisyon finali Oğuzhan’ın ayağına kadar geldi, yapamadı.

O pozisyonda gol gelse, belki de maçı kazandıracak yeni final pozisyonları olacaktı, olmadı.

Kötü zemin, 10 kişi kalınca oynanan futbolun 11 kişi oynanamaması, Bilic'in hatalı değişiklikleri 3 puanı buhar etti. 

Şimdi bu kaybı bir kenara bırakıp, artıları eksileri masaya yatırarak ikinci yarıya yeniden moralli biçimde başlayacak planı kurmak gerek.

Beşiktaş yönetimi kesin olarak Olimpiyat stadına natif bir çözüm bulmalı, orası iç saha falan değil, hatta stat bile değil.

İkincisi, futbolcular kırmızı kartlar konusunda uyarılmalı, her ne kadar hakem hatalarından bahsetsek de, 16 maçta 8 kırmızı azımsanmayacak bir rakam. İğneyi biraz da kendimize batıralım.

Üçüncüsü ve en önemlisi nokta atışı transferler yapmak. Milosevic, tüm parametreleriyle kağıt üzerinde yerinde bir hamle gibi görünüyor. Onun dışında bir de orta alanı iki yönlü oynayabilen fakat tecrübeli bir oyuncu net ihtiyaç.

Sağ beke takılmanın manası kalmadı keza Serdar toparladı, sıkıntı olduğunda Atiba kaydırılabilir. 

Orta alanda Veli veya Atiba’dan biri olmayınca çok daha büyük sıkıntıya giriyoruz. Maraton uzun, o bölge önemli.

Son olarak; Bilic bir kez daha derbi kazanamayıp kredisini azalttı. Kendisinin bu durumu ikinci devre tersine çevirip Beşiktaş'ı şampiyonluğa ulaştırması şart. Aksi halde bütün 'Adamın dibi' edebiyatı son bulacaktır.

İki derbi neticesi haricinde mükemmele yakın bir ilk yarı oynadık, Avrupa da cabası oldu.

Geriye her biri final olan 18 maç kaldı. Umarım bu sefer son yıllarda yapamadığımızı yaparak finalleri iyi oynar, şampiyonluk hasretine son verebiliriz.

Saygılar

Ömer Çelik twitter.com/celikomer_