Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, AA Spor Masası’nda Spor Müdürü ve editörlerinin sorularını yanıtladı. Orman’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde...

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta iç transferde son durum Beşiktaş'ta iç transferde son durum

Allah bize insanlarımızı sevindirmeyi nasip etsin

Monaco maçı önemli bir maç. Ülkemiz ve kulübümüzün açısından önemli bir maç. 3 maç kazandık ve açıkçası 4. galibiyeti de almak istiyoruz. 4 defa üst üste kazanmış olmak güzel olacak. Ama Şampiyonlar Ligi çok zorlu bir kulvar diyelim. Oyuncular için de bir motivasyon kaynağı ve bir vitrin. Beşiktaş’ın oturmuş bir teknik kadrosu, oyuncu yapısı ve muhteşem bir taraftarı, stadı var. Atmosferi de çok iyi. İnşallah Allah bize insanlarımızı sevindirmeyi nasip etsin.

Futbola herkes bir yorum yapar. Bazıları objektif, bazıları da küçümsenecek yorumlar olur. Maalesef bunlar var. Onların üstüne söylenecek çok şey yok. Allah nasip etsin, biz gideceğimiz yere kadar gidelim. Herkes her şeyi görüyor. Çok fazla bir şey söylemeye gerek yok.

***

Ben Türkiye’deki rekabetten çok mutluyum

Ben rakiplerimiz hakkında yorum yapmak istemem. Galatasaray kaybetse de 5 puan önümüzde. Demek ki başarılı bir dönem geçirmişler. Ama daha çok sular akar. Kış dönemi gelecek, sakatlıklar olacak, takım içindeki huzuru etkileyen şeyler… Mayıs ayına kadar bir süreci var. Onun için fikstür ile ilgili bir şey söylemeye gerek yok. Bazen şans sizin yanınızda, bazen de aleyhinize olur. Şansla alakalı olarak görüyorum. Puan farkları çok yakın. Galatasaray da aşağısıyla yakınlaştı. 2 maç kazansan 10.sıraya gidiyorsun. Rekabetin olması güzel. Puan kayıplarını kimse kendi açısından istemese bile marka değeri açısından önemli. Ben Türkiye’deki rekabetten çok mutluyum. 5 tane şampiyonluk kazanmış takımın yanında Başakşehir’in performansı önemli. Kayserispor da iyi. Fenerbahçe maçında bunu gösterdiler. Göztepe ve Akhisar da iyi. Takımlar iyi olsun.

***

Beşiktaş bir vitrin kulübü

Süper Lig açısından olayın fotoğrafı ayrı, Beşiktaş açısından ayrı. Biz kendi açımızdan olanları söyleyebiliriz. Beşiktaş bir vitrin kulübü. Birçok ülkede takip edilen bir kulübüz. Burada oynayan oyuncular ayrı bir motivasyonla sahaya çıkıyor. Hocaları da aynı şekilde. Tabii ki insanlar kaybetmeyi istemezler. Hakemler de tartışılıyor. Oyunu çok durdurmak istemiyorlar. Türkiye Ligi zevkli bir lig. Böyle düşünüyorum.

***

Görüntüler beni ve camiamı rahatsız etti

Caner Erkin konusuyla ilgili çok açıklama yaptım. Konuyu uzatmak istemiyorum. Tartıştıkça konunun cıvığı çıkıyor. Genel itibarıyla baktığımızda böyle konularda kulüp başkanı çıkar ve savunmaya geçer. Oyuncu da başka türlü konuşur, tüh dedim diyebilir. Ama bu görüntüler beni ve camiamı rahatsız etti. Yakışmadı. Oyuncuma da yakışmadı. Bizdeki disiplin neyi içeriyorsa en ağırını vereceğiz dedim. Peşinen oyuncumuz da çıkıp açıklama yaptı ve herkesten özür diliyorum dedi. Tam böyle normalin dışında yapılan bir hareket. Sanki bunu cezalandırırmış gibi bir karar verdiler ve disiplin yönetmeliğini değiştirdiler. Birçok maçta görüntüden yansıyan şeyler var. Buralardan ceza verirseniz, futbola zarar verirsiniz. Sahada işi yöneten hakemlerdir. Başka bir otorite koyarsanız hakeme de zarar verirsiniz.

***

Görüntülerden ceza vermek doğru değil. Bize verdiniz, başkalarına da verin demek de yanlış. Ben bir tek şey söylüyorum. Hukuka göre karar verilsin. Kamuoyunun kararına göre karar vermeyin. Burada alınan kararlar, kamuoyu tepkisine göre veriliyor. Ondan rahatsız oluyorum. Türk sporunu iyileştirecek kurallar varsa ona göre karar verelim. Çalıştay düzenleniyor. Oralardan çıkacak fikirlere göre de hareket edersiniz. Futbol herkese lazım. Futbol kötü olduğunda yorumcuların da işi kötü oluyor. Spor programlarında ahlak seviyesini de düzgün tutmak, futbolu güzelleştirme tarafına gitmek lazım. Ben kurumum itibarıyla bu işe pozitif katkı sağlıyoruz. İnşallah düzelir diye umut ediyoruz.

***

Dünyayı ayağa kaldırırız dedim ceza verdiler.

TFF başına iş alır demekten kastım şu; maç oynandıkça bunlar devam edecek. Futbolun içinde kızgınlıklar her ligde var. Siz en ufak bir şeyi aramaya başladığınız zaman iş farklı şeylere gider. Maç sevincine ceza… Hakeme yaptı, tribüne yaptı… 90.dakikada atılan gole elbette sevinecekler. Fenerbahçe maçında Kayserispor antrenörü yere düşmüş, sarılmışlar… Kayseri'nin hocası ne güzel sevindi. Tahrik ettiler, ceza verelim demek olur mu? İş farklı noktalara gider. Bundan bahsediyorum. Ceza verilirse ne yapabiliriz? Tepki göstermek için dünyayı ayağa kaldırırız dedim ceza verdiler.

***

Bize ağır küfürler ediyorlar

Sosyal medyadan bize ağır küfürler ediyorlar. Biz de şikayet ediyoruz. Biz bunlara maruz kalıyoruz. Dünyayı ayağa kaldırırız dedik diye bizi savcılığa çağırdılar. Bunlar iyi şeyler değil. Onu anlatmaya çalışıyorum. Biz bu ligi bundan evvelki senelerde neyse, yine hakemlerimizle oynuyoruz. Bu arkadaşlarımızla oynayacağız. Bizler, bu arkadaşlarla ligi götüreceğiz. Maalesef hakemlerde de kamuoyu baskısına göre maç yönetme durumu var. Çünkü çok konuşuluyor. Türkiye’de futbol kültürü çok oturmadı. Bir kulüp yöneticisi şahsımla ilgili çok ağır şeyler söyledi. İngiltere’de, Almanya’da ya da İspanya’da böyle bir şey olur mu? Futbol kültürüyle alakalı. 

***

Maalesef bu kültür de seyirciyi, izleyiciyi kaçırıyor. Statlar niye boş? Kasımpaşa-Göztepe maçı vardı. İstanbul’un göbeğinde şahane bir stat. İki takımı da tutma şartınız yok. Hadi bir maç izlemeye gidelim diyebileceğiniz bir durum. 

Futbolu seversek, ilgi gösterirsek düzeltiriz. Hakemlerin çoğu genç arkadaşlar. Aralarında tecrübeli hakemler de var. Hatalar yapıyorlar mı? Evet yapıyorlar. Ama art niyetli olduklarına inanmıyorum. 

***

Bazı şeyler elbette söylüyoruz. Neden söylüyoruz? Düzen böyle. Çünkü camianızı savunmamış oluyorsunuz. Taraftar da tepki gösteriyor. Bir çizgiyi çizip, kimsenin yorum yapmadığı bir döneme geçmek lazım. Siz kötüyü örnek yaparsınız böyle gider. Maalesef böyle gidiyor.

***

Hocamızla yola devam ediyoruz

Bu sene de önümüzdeki sene de Şenol Hocamızla kontratımız var. Hocamızla yola devam ediyoruz. Beşiktaş bir spor kulübü ve içinde birçok branşı var. Futbol tarafı belirli bir dengeye oturdu. Geçen sene kazanç elde ettik. Harcadığımızdan daha fazla gelir elde edebileceğimiz bir noktaya geldik. Fakat; amatör sporlardan ciddi zarar ediyoruz. Rakip kulüpler de aynı şekilde. Sürdürülebilirlik açısından yasal düzenlemeler olmalı. Amatör branşlar açısından böyle. Yoksa biz radikal karar almak zorundayız.

***

Biz sürekli faiz ödüyoruz. 100 dediğin şey daha sonra 120, sonra 220… Öyle gidiyor. 4-5 senede ciddi borçlanıyorsunuz. Futbol A.Ş halka açık. Pastanın büyümesi lazım. Sponsorluk açısından baktığımızda böyle. Belediye destekli kurumlar var. Böyle destekle yürüyen ya da devlet bankalarının kurduğu takımlar var. Ama onlar bizim gibi değiller, kendi kaynaklarından ödüyorlar.

***

Kaynak: Ajansspor