NTV Spor spikerlerinden Güntekin Onay, Galatasaray-Beşiktaş maçının analizini yaptı. Siyah-Beyazlı ekibin favori olduğunu söyleyen Onay, "Bu yine de Beşiktaş'ın kesin kazanacağı anlamına gelmiyor" dedi.

Gözden kaçırmayın

Şenol Güneş'e kritik Katar raporu Şenol Güneş'e kritik Katar raporu
 Beşiktaş, tabi ki favori. Çünkü daha iyi futbol oynayan, hedefi olan, şampiyonluk yolunda ilerleyen bir takım. Aralarındaki 28 puanlık fark da bunu gösteriyor.Ama futbolda çok farklı dinamikler var.

Galatasaray içeride tek yenilgi aldı ama o maçta da gol kaçırma rekoru kırdı. Demek ki Galatasaray içeride yenilmiyor.Beşiktaş, TT Arena'da oynadığı derbilerde Galatasaray'ı hiç yenebilmiş mi? Derbilerde Galatasaray'ın hem Beşiktaş hem de Fenerbahçe karşısında TT Arena'da üstünlük kurduğunu biliyoruz.Realitede ligin en çok gol atan takımıyla en çok gol yiyen takımlarından biri karşı karşıya geliyor. Ama bu tabi ki bizi sonuca götürmüyor.Tosic'in stoper oynadığı maçlarda Beşiktaş gol dahi yememiş. Sol bek oynadığı maçlarda da yenildiğini hatırlamıyorum. Tosic'in performansı genel anlamda beklentileri karşılıyor. Alexis'in de abartıldığı kadar kötü bir futbolcu olduğunu düşünmüyorum.


Galatasaray, Rizespor'a bile önemli pozisyonlar verdi. Gol yeseydi sıkıntı yaşayacaktı. Kendi sahasında oynarken skoru tutması gereken maçlarda bile arkada geniş alanlar veriyor.Galatasaray'ın sorunu top rakibin ayağındayken başlıyoruz. İkili mücadeleye girme, hava topu gibi rakamlara baktığımızda Galatasaray'ın çok geride olduğunu görüyoruz. Felipe Melo'dan sonra oradaki sertliğini kaybetti Galatasaray.Galatasaray, top ayağındayken ligin en iyi takımlarından biri. Umut oynamıyor, Burak gitti, Sinan Gümüş sakatlandı ama ligin hala en çok gol atan iki takımından biri.Beşiktaş, kenarları çok etkili kullanan bir takım değil. Daha çok merkezden 2'ye 1'lerle ilerliyorlar. Kenardan bir tek Quaresma etkili oluyor. Ama Galatasaray, Beşiktaş'ı karşılarken ciddi sorunlar yaşayabilir. Fenerbahçe maçındaki savunma taktiği Beşiktaş'a işlemez.Maç içi değişkenleri dediğimiz detaylar sonucu belirliyor. Beşiktaş öne geçse de deplasmanlarda istediği tempoyu her zaman yakalayamıyor ve bahsettiğimiz takım Türkiye Ligi'nin son şampiyonu. Kendi sahasında Beşiktaş'a hiç yenilmemiş bir Galatasaray. Beşiktaş'ın favori olması, Beşiktaş'ın maçı kazanacağı anlamına gelmiyor.Galatasaray formasının ve tarihinin hakkını Beşiktaş karşısında da verecektir. Güzel bir maç olacağını düşünüyorum.