28.10.2014, 00:00

Fakof Sistem

Wayne County / The Electric Chairs adlı grubun 1978 yılına ait şarkısı…

Ülkemizde erkek çocuklara öğretilen ilk 3 yabancı kelimeden biri…

YES / NO / FAKOF

Dünya üzerinde, Türk hakemleri dışında hiç kimse bu kelimeyi küfür olarak kabul etmiyor.

Ne acıdır ki, belli başlı futbolculardan her maç, ana dillerinde, ana avrat küfür yemelerine rağmen, kafalarını çeviren hakemlerimiz, artık neredeyse sıradan bir tepki halini simgeleyen “Fakof” sözü üzerinden bir oyuncuyu kırmızı kartla cezalandırabiliyorlar. Üstelik çirkefliği ezelden tescillenmiş birinin şikayeti sonrası!

Eğer bu kelime kendi ana dilinde küfür kabul edilseydi, Premier Lig’de başta Wayne Rooney olmak üzere,  her hafta en az 50 futbolcunun oyundan atılması gerekirdi. İstisnasız, her faulde, hakeme verilen ilk tepki bu oluyor…

Üstelik bu söylem, hepimizin de bildiği gibi, söylenmiş olduğu durum karşısında anlam farklılıkları gösteriyor. Gökhan Töre’de, hakeme hangi anlamda söylediğini anlatmak istiyor ama nafile anlamıyor. Kafası o kadar basıyor, eğitimi o kadar, dil bildiği falanda yok.

Bu durumun Beşiktaş’tan Gökhan Töre, Galatasaray’dan X, Fenerbahçe’den Y ile bir alakası yok. “Fakof” bir küfürdür diyen herkese verilecek ilk cevap yine “Fakof” olur.

İlker Meral’in derbi maçlarından önce Beşiktaş’ın maçlarına atanmasının bir nedeni var. Çıkardığı son 4 Kırmızı kartın 3 tanesi Beşiktaş’a! Bir maçı yönetirken bir sonraki haftaya da şekil veriyor adeta.  Ayıptır, yazıktır hatta ‘Fakof’tur…

Beşiktaş yine de 10 kişiyle kazanabileceği bir maçı 90’da yediği iki hatalı golle kaybetti. Bu bize gösteriyor ki, Beşiktaş’ın ligde halen tek rakibi kendisi. Bireysel hata yapmazsa bu takım kolay kolay kaybetmez.

Haftaya derbi var.

Yazıyı bitirirken hakem açıklanmış.

Derbiyi Bülent Yıldırım yönetecek!

Beşiktaşlı futbolcular Aziz Yıldırım yönetecekmiş gibi hazırlansalar iyi olur.

 

 

 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@