Fair-Play, Beşiktaş'ın Geleneğinde Var

Ziraat Türkiye Kupası'nda dün oynanan Beşiktaş - Adana Demirspor maçının 21. dakikasında yaşanan olay; Türk Futbolunda artık ender görülen ve bir o kadar da özlenen, unutulmaya yüz tutmuş bir hareket olarak hafızalara kazındı bile.

GÜNDEM 25.12.2014 - 12:32 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

Mücadelenin 21. dakikasıydı...Adana Demirsporlu Hakan Söyler rakibi Veli Kavlak'a müdahalede bulunmak istedi ve iki oyuncu da yerde kaldı...

Hakem Suat Arslanboğa Hakan Söyler'e çok sert müdahale ettiği gerekçesiyle direk kırmızı kart çıkardı. Ancak pozisyonun diğer kahramanı Beşiktaşlı Veli Kavlak yerden kalkarak Hakan'ın kendisine değmediğini belirtti. Takım arkadaşları Ersan ve Olcay Şahan'la beraber yaptıkları itiraz sonucu hakem Suat Arslanboğa kırmızı kartı iptal ederek Hakan'a sarı kart verdi.

Ziraat Türkiye Kupası'nda dün oynanan Beşiktaş - Adana Demirspor maçının 21. dakikasında yaşanan bu olay; Türk Futbolunda artık ender görülen ve bir o kadar da özlenen, unutulmaya yüz tutmuş bir hareket olarak hafızalara kazındı bile. Üstelik yılın Fair Play ödülünü almaya şimdiden aday bir davranış olacağı da kesin.

Maçtan sonra bütün spor camiası Veli Kavlak'ın fair play hareketini konuştu ve övgüler yağdırdı. Rakip takım teknik direktörü Ünal Karaman; "Maç Veli'nin hakkıdır" dedi. Slaven Biliç ve rakip futbolcu Veli'ye teşekkür etti. TFF Veli için özel bir teşekkür mesajı yayınladı .Beşiktaş TV resmi Twitter hesabından bu hareketin hemen ardından "Gururlanıyor musun, Beşiktaşlı" ve 'Şerefinle oyna; Hakkınla kazan' Bu sözü boşuna söylemiyoruz" mesajlarını yazdı.

Veli Kavlak'ın yaşattığı bu fair play hareketi tabiri caizse Beşiktaş'ın ruhunu yansıtan; Beşiktaş'lılar tarafından, Süleyman Seba'sından, Vedat Okyar'ına ,Ali Gültiken'inden Mustafa Pektemek'ine,Yasin Sülün'ünden Çarşı'sına kadar her zaman üstüne basa basa hatırlatılan ve yeri geldiğinde ortaya kanan bir olgu.

Ankara'da Federasyon Kupası'nın kazanıldığı maçtan sonra İstanbul dönüşü, aynı uçakta Fenerbahçeli futbolcular da var diye Süleyman Seba tarafından sevinilmenin yasaklandığı, kazanılan kupanın ayıp olmasın diye saklandığı bir olgu.

Vedat Okyar'ın kendisine tekme atan bir futbolcuya ettiği küfür sonrası hakem Doğan Babacan'ın küfre inanmayıp Vedat Okyar'a "doğru mu, ettin mi "diye sorduğu ve "evet ettim" cevabını alınca kırmızı kartı yediği bir olgu.

Arkadaşlarının "küfür etmedim deseydin ya" diyen serzenişlerine Vedat Okyar'ın "Ne yani, üstümde Beşiktaş forması varken yalan mı söyleyecektim" diye cevap vereceği bir olgu.

Ali Gültiken'in 4 gol attığı maç sonrası sahadaki gazetecilere "Lütfen burada konuşmayalım, rakip arkadaşlarımız da bu işten ekmek yiyorlar.Onların yanında sevinemem, büyük saygısızlık olur" dediği bir olgu.

Mustafa Pektemek'in Mersin İdman Yurdu maçında yerde kaldığı bir pozisyon sonrası hakem Tolga Özkalfa'ya gidip; “Hayır hocam hayır ,penaltı değil" dediği bir olgu.

Yasin Sülün'ün SAİ Kayseri Erciyes ile oynadıkları U-19 maçında kazanılan penaltıyı haksız bulduğu gerekçesiyle oyuncusuna gol yaptırmadığı bir olgu.

Ve Çarşı'nın bir çok maçta rakip takım lehine bile olsa hakeme "pozisyon penaltı, pozisyon ofsayt değil " diye tezahüratta bulunduğu bir olgu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@