''Faik Gece''

www.kartalbakisi.com Genel Müdürü Erdem Ulus kaleme aldı.

GÜNDEM 19.09.2014 - 12:40 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı
90 dakika boyunca bir kamyon gol kaçıran Beşiktaş, El arabasıyla golü yediğinde Beşiktaş taraftarı "Gündoğdu"yu bitirmiş, "Pınarbaşı" çekiyordu. 
 
Zulümpiyat Stadında 70 kişiyle 70 Bin kişilik ses çıkaran taraftara inat, futbolcular 20 pozisyondan 2 gol çıkaramadı.
 
Futbol oyunu için söylenmiş tüm olumsuz sözler, Beşiktaş'ı kobay olarak kullanıyor sanki. "Atamayana atarlar" deyimi, "Düdük çalmadan maç bitmez" klişesi yine dönüp dolaşıp Beşiktaş'ı buldu. Zaten Futbol 80 dakika oynanan bir oyun olsa 4. Yıldızı kovalayan rakiplerine inat, Beşiktaş çoktan Galaksi oluşturmuştu.
 
Biliç karizmatik bir hoca, oyuncular ve taraftar onu seviyor fakat oyun okuma konusunda sıkıntı yaşadığı ortada. Demba Ba'yı riske etmemek için maçı riske etti. Okey atmak isterken ıstakası devrildi.
 
Stoperden Sol bek, Ön liberodan sağ bek, Sol bekten sağ bek yaratan Beşiktaş, dün gece de Sol bek İsmail'den sonra Necip'i sağ bekte kullandı.
 
Necip Joker değil, anonim bir oyuncu. Nereye ait olduğu henüz tam olarak kestirilemiyor, dün Sağ bekte idare etti o kadar. Rahmetli Vedat Okyar'ın "Beşiktaş forması giyen adam kiracı gibi değil, ev sabibi gibi oynayacak" sözünden yola çıkarsak arazi sahibi gibi oynayan Atiba'ya inat Necip kiracı kalıyor.
 
Veli çok koşuyor fakat bu yüzden topla buluştuğunda hamle gücü kalmıyor ayrıca bu kadar çok top kaybı yapmasa, o kadar çok koşmasına gerek kalmayabilir. Futbolda tek yönlü oyuncu nesli süratle tükenirken Veli, Necip gibi isimler koruma altında tutulmayacaklarını bilmeli.
 
Olcay'ı anlayabilmiş değilim. Vuruş becerisi var mı yok mu karar veremedim. Bazen öyle vuruşlar yapıyor; herkesin aklı gidiyor. Bazen  dün akşam olduğu gibi kimsenin aklı almıyor. Dün en çok kaçıran oyuncuydu. Pozisyona girmesi güzel ama bu kadar çok harcaması düşündürücü.
 
Sosa kaliteli bir oyuncu oyuna girdiğinde bunu hissettirdi fakat son dakikada çok net kaçırdı. Onun ayarı oradan golü yapmalıydı.
 
Oğuzhan fizik gücünü geliştiremiyor ve 90 dakikayı çıkaramıyor. Bu birazda teknik heyetin görevi. 90 dakika oyuncusu olamazsa üst düzey olarak anılması mümkün değil.
 
Gökhan Töre maçın en iyisiydi. 4 yıllık kontrat onu olumlu etkilemiş. Attığı golün yanı sıra temposu da yüksekti. Attığı gol sosyal medyada gündeme oturdu. Geçtiğimiz günlerde attığı bir Twit'te "Fake" yerine "Faik" yazması unutulmadı. Twit atmayı beceremesede olur gol atmayı becersin yeter.
 
Bu arada Çarşı, Kemal Kılıçdaroğlu'nun maçı tribünde birlikte izleme isteğini geri çevirdi. CHP başkanı protokolde oturdu. Doğrusuda buydu.
 
Beşiktaş başkanı Fikret Orman ise maça gitmedi. Açılışa gitti. Vardır bir bildiği...