04.02.2016, 10:43

Erdem Ulus yazdı: Ersan Gülüm

 Çoğu zaman eleştirilse de, özellikle bu sezon beklentileri karşılayan, eldeki stoperler içindeki en faydalı isimdi. 
Onun oyun becerilerinden çok, oyun karakteriBeşiktaş için önemliydi.

Hırsı ve yerli oyuncular arasındaki tecrübesi ilk bakışta "Satılmamalıydı" yorumlarını beraberinde getirilebilir.

Taraftar için bu bakış açısının haklı yönleri var fakat Beşiktaş'ın içinde bulunduğu mali tablo düşünüldüğünde, bu teklife yönetimsel bakış açısıyla "Hayır" demek mümkün gözükmüyor.

Burada en büyük handikap, Şampiyonluğa giden bir takımın as oyuncusunu satmasıyla, takım üzerinde oluşabilecek olumsuz algı.

Geçen sezon son 9 hafta adeta el freni çeken oyuncular hakkında çok fazla yorum yapıldı. Hatta "Paralarını alamadıkları gerekçesiyle huzur bozuldu" şeklindeki iddialar kulüp ekonomisi göz önünde bulundurduğumuzda uzak ihtimaller değildi. En azından Çin'den gelen bu para, bu yöndeki olumsuuzlukları da oratadan kaldırabilecek düzeyde.

Sonuç olarak Dünya futbolunda bu paraları hak edecek bir stoper bulmak kolay değil. Bulsan, alabilmek için bu paraları vermek hiç kolay değil. UEFA'nın Finansal Fair-Play kriterleri de devreye girice, teklifi reddetmek Beşiktaş gibi ekonomik krizde olan bir takım için imkiansız hale geliyor.

Çin takımları son dönemde bu alanda önemli paralar harcıyor. Özellikle seçtikleri oyuncuların futbolculuk dışında farklı yönleri var.

Demba Ba transferi oyuncunun Müslüman ve siyahi oluşu açısından politik gündem yaratmıştı.

Ersan için ödenen parayı, oyun özellikleriyle açıklamak pek mümkün değil. Sadece tipine 5 Milyon ödemiş olabilirler.

Yüz şekli, saç stili, fiziği... Çin'in Ersan ısrarının altında yatan önemli faktörler.

Uzakdoğu için ideal bir görüntüsü var.

Futbol'da oynasa film'de çekse, şarkı da söylese Çin'de iş yapar. Bir de orada yerli statüsünde oynayacak olması önemli bir etken.

Türkiye'de ki tüm stoperleri toplasan 7 Milyon Euro etmezken, sadece Ersan'a bu rakamın verilmesi delilik. Böyle bir teklifi bu şartalarda geri çevirmekse açıkçası aptallık olurdu.

Beşiktaş maddi olarak kötü durumda. UEFA, radarına alsa sağlam çıkması mümkün değil. Belki bu satışla düzlüğe çıkılmadı ama UEFA'nın gözünde bir algı oluşturdu.

Siz Beşiktaş'ı maddi gerçeklerinden bağımsız değerlendirirseniz, bu transferi büyük hata olarak görebilirsiniz.

Beşiktaş'ın gerçek durumunu biliyorsanız, bu para cebinize girmiş kadar sevinirsiniz.

Bu duruma alışsak iyi olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@