Emre'nin sevki için şartlar oluşmuş

Normal şartlarda sevk için, temsilci ve hakem raporunda olayın rapor edilmesi aranır. Eğer bu raporlarda geçiyorsa sevkin yapılması otomatik bir iş şeklindedir. Ancak eylemin raporlarda geçmiyor olması suçun tespit edilemeyeceği anlamına gelmez. TFF

GÜNDEM 05.11.2014 - 02:34 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

AV.H.ALPAY KÖSE Spor Hukukçusu

 

Eğer bir fubolcunun sahihliğinde (gerçekliğinde) şüphe götürmeyecek şekilde küfür ettiği açıksa, bu durum yayıncı kuruluş görüntüleri ön planladır, bu takdirde futbolcu veya kulüple ilgili işlem yapılabilir. Aynı şekilde ilgili kişi, futbolcu veya kulüp bu görüntülere dayanarak savunma yapabilir. Raporda olmayan hususu yok hükmünde sayarsanız raporun dışında hiçbir karar veremezsiniz. Oysa ki kural olarak rapor doğru kabul edilse de aksi ispatlanması mümkündür.

Ancak 2 şeyi ayırmak lazım. Bir futbolcunun hakaretin oluşması için karşısında bir kişi olması lazım. Futbolcu bir hedef göstermiyor, isim telaffuz etmiyorsa ceza verilemez. Dolayısı ile bir cümlenin hakaret kabul edilebilmesi için karşı taraftan kendinin aşağılandığını hissetmesini gerektirecek bir kelime olması ayrıca bir hedefi olması gerekir. Ayrıca dudak okuma gerekirse yapılabilir. Emre için de Biliç için de bu işlem yapılabilir, mevzuatta engel yok.

TFF HUKUK KURULU NİYE EMRE'Yİ PDK'YA SEVKETMEDİ?

1- Emre'nin ne sahada ne de koridorda küfür ettiği ile ilgili bir cümle temsilci raporlarında yer almadı.
2- Eylemi yaptığı iddia edilen oyuncu Emre, orta hakem, 4. hakem ve yardımcı hakemin görüş alanında. Yani hakemlerin olayı görmediğini kimse iddia edemez.
3- Görüntüden sevk etmek için şartlar oluşmuş değil. Eylem sakatlık ve ırkçılık gibi ağır bir ihlal değil.
4- Emre'nin ettiği sözlerle ilgili muhatap belli değil. (Görüntüde Bilic'e ettiği net) 

 

AKŞAM

Gelişmelerden Haberdar Olun

@