Emre çıkıp Quaresma girince

Mehmet Demirkol, Başakşehir-Beşiktaş maçını değerlendirdi.

GÜNDEM 15.02.2016 - 02:54 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 Başakşehir, Emre’yi ikame edemediği için 2-0’ı tutamadı. Quaresma’nın oyuna girip, en iyi performanslarından birini sergilemesi, oyunu Beşiktaş’a verdi.
Antep maçında belirtmiştim. Beşiktaş’ın oyun iştahı ve arzusu hatalara ya da rakibin becerisiyle sekteye uğramadığı sürece çığ gibi artarak büyüyor. Ancak sekteye uğradığında da bitmiyor. Onları rakiplerinden farklı kılan bu. Atıp, üstüne yatmıyorlar. Gol yeyince dağılmıyorlar.

Başakşehir’in harika yerleşen, Emre’nin mükemmel hücum yönünü değiştirdiği oyunu zor bir oyun. Hele de büyük maç stratejisiyle oynadıklarında. Oyun merkezi biraz geride... 3 stoperin önünde Mahmut’un olduğu yapıda hızlı hücumcular, iyi bir pivot (Batdal) ve pas kaynağı Emre’yle işi zorlaştırıyorlar. Bu takıma karşı pozisyon bulmak, kontra vermemek zor. Peki ilk yarı tablosu ne? Gomez’in 4 net pozisyonu... Ve verilen bir açıktan yenen gol.

Gomez çok kaçırdı


Bu skoru stoper kaybına bağlayamayız. Kimse kusura bakmasın. Ezbere gidip ideal stoper ikilisinin yokluğuna bağlayanlara bakmayın. Konunun bununla alakası yok. Konu Başakiehir’in Emre oyundayken iyi yerleşimi ve akın sürekliliğini kırmasıyla Gomez’in kendi standardının çok altında kalması. Stoperlerle ilgili yapılacak tek ilişkisi sağ-sol tercihiydi. Golden sonra onu da değiştirdi.  

Sosa’nın katkısı büyük


Batdal’ın harika pivot oyununun kırmızı kart endişesiyle kesilmesi (ki ilk yarıda atılmalıydı), sonra Emre’nin yorulup çıkması ve nihayet Quaresma’nın oyuna girişi oyunu tamamen Beşiktaş’a verdi.   

Portekizli’nin en iyi oyunlarından biriyle fark yaratışının altında Sosa’nın sürekli onu en doğru zamanda buluşturmasının da rolü var. 

Başakşehir’in 2-0’ı tutamayışı, Emre’yi ikame edemeyişinden. Maçın 2-0’a gelmesiyse Gomez’in vasatının çok altında kalışından. Konu stoper değil. En azından bu maç için. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@