Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin hakemi Fırat Aydınus'un, sahayı terk eden Emenike'ye kart göstermemesi büyük yankı uyandırmış, Beşiktaş maçta kural hatası olduğunu ileri sürerek TFF'ye başvuruda bulunmuştu.

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin hakemi Fırat Aydınus'un, sahayı terk eden Emenike'ye kart göstermemesi büyük yankı uyandırmış, Beşiktaş maçta kural hatası olduğunu ileri sürerek TFF'ye başvuruda bulunmuştu.

MHK, Fırat Aydınus'tan konuyla ilgili ek rapor alarak, kendi görüşünü TFF'ye gönderdi. TRT Spor'da yayınlanan Stadyum programı herkesin merak ettiği rapora ulaştı.

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta 3. Vincent Aboubakar dönemi Beşiktaş'ta 3. Vincent Aboubakar dönemi

Federasyona giden raporda Emenike'ye kart gösterilmemesi ‘hakem hatası' olarak belirtildi. Fırat Aydınus'un kart göstermemesi ise önleyici hakemliğe bağlandı. Stadyum'un MHK içinden edindiği bilgiye göre, Aydınus'un , pozisyonla ilgili değerlendirmesi şu şekilde:

‘‘ Emenike o an taraftarla sorun yaşıyordu. Sinirliydi ve kendini kaybetmişti.Psikolojisi iyi değildi. Saha kenarına doğru gittiğini gördüm. Kart gösterdiğim takdirde daha kötü olaylar meydana gelebilirdi. Ligimizde ilk kez böyle bir olayla karşılaşıyoruz.''

MHK ise kendi görüşünü şöyle açıkladı: ‘‘ Pozisyon esnasında oyun daha önce durmuştu. Emenike'nin formasını çıkarması, saha dışına çıkması ve tekrar girmesi bir bütün olarak değerlendirilmeli ve kart uygulaması yapılmalıydı. Pozisyonla ilgili hakem yorumu göz önüne alındığında, kart uygulamasının yapılmaması kural hatası değil, hakem hatasıdır''

Raporda ayrıca, Fırat Aydınus'un sonucu etkileyen bir hatası olmadığı ve derbi notunun 8.3 olduğu hatırlatıldı.

MHK'nin kararı derbinin tekrarına gerek olmadığı yönünde ancak bir hatırlatma yapalım. Geçen sezon Beşiktaş ile Kasımpaşa arasında oynanan lig maçında Donk elindeki topu Almeida'nın ayağındaki topa atmış ve hakem Barış Şimşek pozisyonda kırmızı kart ve penaltı vermesi gerekirken, Donk'a sarı kart gösterip, oyunu endirekt serbest vuruşla devam ettirmişti. MHK, pozisyonu görüntülerden izledikten sonra hakemi haklı bulmuş ve kural hatası yok demişti. Ancak TFF, aksi karar vererek maçı tekrar ettirmiş ve MHK Başkanı Zekeriya Alp, istifanın eşiğinden dönmüştü. 

 


Fenerbahçe-Beşiktaş derbisiyle ilgili gözler şimdi TFF'de. Federasyonun hafta içinde açıklama yaparak, maçta kural hatası olmadığını duyurması bekleniyor.