E-Bilet'te Geri Adım Söz Konusu Değil

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Soma'daki maden faciasının yaralarını sarmak için bakanlığının her türlü desteği vereceğini söyledi. Bakan Kılıç, en kısa zamanda Soma'da bir gençlik merkezi açılacağını söyledi.

GÜNDEM 19.08.2015 - 11:56 22.04.2021 - 00:01 Kartal Bakışı

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Soma'daki maden faciasınınyaralarını sarmak için bakanlığının her türlü desteği vereceğinisöyledi. Bakan Kılıç, en kısa zamanda Soma'da bir gençlik merkeziaçılacağını söyledi.

Futbol sezonunun bitimine 5-6 hafta uygulamaya konulan ve büyüktartışmaların yaşandığı E-Bilet uygulamasına da değinen Bakan AkifÇağatay Kılıç, konuk olduğu A Haber canlı yayınında, "E-Bilet'te geriadım söz konusu değil." dedi.

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda da bulunan Bakan Kılıç, "301kardeşimize Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum. Bakanlıkolarak her türlü desteği vereceğiz." diyerek şöyle konuştu:

"Soma'da kalıcı şeyler yapmak istiyoruz. Bazı tesislerin eldengeçirilmesi, aynı zamanda yeni bir takım tesislerin açılması içinçalışıyoruz. Örneğin Soma'da bir Gençlik Merkezi'nin çalışmalarınabaşladık. Eski bir spor salonu var. Bu salonu onarmak ya da yıkıpyenisini yapmak noktasında bazı adımlar atacağız.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilebazı çalışmalar yapacağız. Oradaki gençlerimizin, kardeşlerimizingeleceğine katkıda bulunmak adına tüm enstrümanlarımızı kullanacağız.Yazdöneminde bizim kamplarımızda en azından biraz da olsa farklı biratmosfere girmeleri noktasında çalışmalarımız olacak."

FEDERASYON BAŞKANLARI İLE FİKİR ALIŞ-VERİŞİ

Federasyon başkanlarıyla yaptığı toplantıyla ilgili soruları dacevaplayan Bakan Akif Çağatay Kılıç, "2012 Londra Olimpiyatları'nda veSochi Kış Olimpiyatları'nda istediğimiz başarıyı tam olarakyakalayamadığımız branşlar oldu. Sochi ile ilgili üzüntümü daha önce debelirttim. Federasyon başkanları ile geriye dönük olarak neleryapabiliriz, federasyonlar olimpiyatlarda olsun diğer yarışmalarda olsunfarklı branşlarda nasıl daha fazla başarı elde edebiliriz, aktarılankaynakların daha etkin kullanımı, sporcuların moral motivasyon vesağlığının korunması için neler yapılabiliriz diye fikir alış verişindebulunduk." dedi.

E-BİLET KANUNLA ALINMIŞ BİR KARAR

Passolig'le (e-bilet) ilgili geri adım atılmasının söz konusu olmadığının altını çizen Bakan Çağatay Kılıç, şöyle konuştu:

"Şunu unutmamak gerekir: 'e bilet' kanunla alınmış bir karar.Uygulamada konusunda farklı fikirler var. Önümüzdeki sezon içinhazırlıklar başladı. Yaz döneminde bizim de TFF'nin de çalışmalarıolacak. TFF ile görüşmelerimde yanlış anlaşılmaları nasıl gideririznoktasında çalışmaları da oldu. Doğru olmayan bir çok bilgi paylaşıldıve maalesef vatandaşlarımız, taraftarlarımız bu yanlış bilgileri aldı.Bunları açığa kavuşturmak ve gerekiyorsa bazı detay değişikliklerinyapılması noktasında çalışmalarımız olacak."


Sahalarda ve salonlarda şiddete izin verilmesinin mümkün olmadığınıkaydeden Bakan Akif Çağatay Kılıç, "Sporda herhangi bir şekilde şiddeteizin vermek gibi bir lüksümüz, algımız yok. Stadyumlarda, salonlardayanlış yapanları ayıklamak lazım. Çalışmalarımız da bu yönde.Vatandaşlarımızın huzurlu bir ortamda sporu takip etmelerini sağlamakistiyoruz. Amacımız bu ortamı bozmaya çalışanları ayıklamak."ifadelerini kullandı.

ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

Şiddetin önüne geçmek için yapılan çalışmaların sorulması üzerine Bakan Akif Çağatay Kılıç,

"Yasanın getirdiği cezalar var ve bunlar hafif cezalar değil.Sporcuya, seyirciye şiddet gösteren birinin o alanda yeri yoktur. Bukabul edilemez bir şey. Şiddeti yapanların bir daha bunu uygulamamalarıiçin adli ve farklı önlemler var. Önümüzdeki yıllarda bunlar yoğun birşekilde hayata geçecek." cevabını verdi.

Futbolda süren gerilimin önüne geçilmesi için kulüp başkanlarının biraraya getirilmesine dönük bir düşünce var mı şeklindeki soruyu iseBakan Kılıç, şöyle cevapladı:

"Sezon henüz bitti. Bazı düşüncelerimiz var. Henüz açıklamakistemediğim bazı düşüncelerimiz var. Bir diyalog ortamının oluşturulmasıve yönetici, sorumlu arkadaşların daha koordineli ve daha huzurlu birortamda iletişime geçmesi için çalışmalarımız olacak."

CEZALAR UYGULANACAK

Bakan Kılıç, seyircisiz oynama cezalarında kadın ve çocuktaraftarların maçlara alınmasının cezanın uygulanabilirliğiyle ilgiliolarak da şöyle konuştu:

"Şahsi kanaatim cezanın uygulanması devreye girdiği zaman, mutlakuygulanması gerektiği şeklinde. Bu noktada bir takım farklı düşüncelervar. Bölüm bölüm bazı noktaların, stadyumlarda bazı tribünlerinkapatılması gibi seçeneklerin hepsi masada. Bunların hepsini tartışıp,değerlendireceğiz. Tam incelemelerin ardından ona göre fikirlerimizpaylaşacağız."

Spor polisi uygulamasına da temas eden Bakan Kılıç, "Sporda şiddetealışmamız mümkün değildir. Toplum olarak yapmamız lazım bunu. Bizimkültürümüzde böyle bir şey yok. Bunun önüne geçeceğiz. Spor polisi gibibir şey şu an gündemimizde yok. Kolluk kuvvetlerine ilişkin geleceksezon nasıl adımlar atılabilir bu konuyu düşünüyoruz." açıklamasındabulundu.

YERLİ SPORCULAR DAHA İYİ YETİŞTİRİLMELİ


Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) yabancı kontenjanı konusundaaldığı karara ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, "Ülkemizinsporcularının daha fazla şans bulabilmesi için elimizden geleni yapmakzorundayız. Ben bu konuya bu perspektiften bakıyorum. Şahsi fikrim yerlisporcuların daha iyi yetiştirilmesidir. TFF'nin bir kararı var ve ouygulanacak." dedi.

TESİSLERİN YAPIMI SÜRÜYOR

24 yeni stadyum ve devam eden 405 tesisle ilgili son durumu daanlatan Bakan Kılıç, "Projelerimizin kimisinin ihalesi yeni bitti,inşaatı devam edenler var. Bu yıl içerisinde ve gelecek yıllardaaçacağımız projelerimiz var. Amacımız hızlı ve kaliteli bir şekilde butesisleri hizmete sokmak. Hazır olan kapasitemizin kullanımının en üstdüzeyde olması için federasyon başkanları ile bugün görüştüm. Eğitimspor ve farklı alanlarda kullanılabilecek yerler bunlar." dedi.

Türkiye'nin 2024 Avrupa Şampiyonası'na adaylığıyla ilgili olarak dakonuşan Bakan Kılıç, "Biz şampiyonanın tamamını düzenleme taraftarıyız.Bir parçası orda, bir parçası başka yerde bir organizasyon yapmakyerine, tamamını kendimiz yapacağımız bir organizasyonun daha doğruolacağını düşünüyorum." dedi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@