Doğru savunma varyeteyle çözülmez

Cem Dizdar kaleme aldı. Çözüm üretmeli Şenol Güneş. Yoksa sadece kanatlardaki 'varyetelere' bel bağlamak lig için de önemli tehlikeleri işaret ediyor.

GÜNDEM 04.03.2016 - 07:19 21.04.2021 - 23:57 Kartal Bakışı
 Bilinir, futbol devamlılık ister. Bu bağlamda Beşiktaş, ligin ‘arzulu oyun’ konusunda en devamlılık gösteren takımı... Ama bu yeter mi? Rakip bu kez Konya olunca yetmedi. Konya hem savunma hem hücum etme konusunda ligin dengeli takımlarından biri... Üstelik bu maça deplasman galibiyeti avantajıyla çıkmış ve tek yapması gerekenin sahaya doğru yerleşmek olduğunun bilincinde bir takım...
Biraz da Fenerbahçe maçından esinlenerek önce, Oğuzhan/Sosa ikilisine baskı yaparak Beşiktaş’ın ‘arzu oyunu’nun önünü kesti Konya. Eş zamanlı olarak hücumun en ucundaki Mario Gomez’i denetim altına alarak kişisel beceriye dayalı kenar ortaları işlevsiz hale getirdiler. Görülüyor ki Beşiktaş, ‘özel iş’e şartlı Quaresma ve Gökhan Töre’nin yapacaklarına sıkıştırılınca çaresizleşiyor. Çünkü bu ikili hayli becerili olsalar da artık ‘şaşırtıcı’ olmaktan uzaklar. O nedenle top ayaklarındayken engellenmek yerine ‘aktarım noktaları’na çözüm üreterek sorunu çözebiliyor rakipler.

Kocaman’ın planı...


Beri yandan bu biçimde oynarken geride geniş alanlar bırakmak da bu tarzın en büyük dezavantajı. Takımlarının oyun ritmi düşük olsa bile ‘kalıcı devamlılık’ konusunda ülkenin en iyilerinden olan Aykut Kocaman’ın işin bu tarafını hesap etmemesi düşünülemezdi. 75-80 arası öne çıkmaya başlayan Konya tam da bunu anlatıyordu. Ve 84. dakikada Kocaman’ın planını Alban Meha hayata geçirdi. Kaleci ve beklerini rotasyona tabi tutan Şenol Güneş, ikinci devre daha etkili olabileceği düşünülen Gökhan Töre’den ilk devrede hakemle girdiği ‘ergen tarzı’ diyalog nedeniyle faydalanamadı! Diğer ‘top sever’ Kerim de topu Gomez’e taşımada etkili olmayınca tahmin edilen gerçekleşti. Oysa Beşiktaş, ortadaki üçgeni, Atiba/Oğuzhan/Sosa’yı aktive ettiğinde gösterişli bir takıma dönüşüyor. Buraya yapılan baskıya mutlaka bir çözüm üretmeli Şenol Güneş. Yoksa sadece kanatlardaki ‘varyetelere’ bel bağlamak lig için de önemli tehlikeleri işaret ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@