Çekişmeli ve mücadele gücü yüksek bir  derbi izledik Olimpiyat stadında .Yol uzaktı,zemin kötüydü ,rüzgar ters esiyordu gibi mazeretler  bu kez bahane olamadılar.Hatta statta  70 bin kişi olmasa da tüm Türkiye bu kez bu centilmen ve hırs dolu oyunu zevkle izledi.Hataları sevapları düşünemeyecek kadar kazanmak adına sahaya konuşlanmıştı futbolcular.Şenol Güneş  ve Pereira ciddi anlamda taktik maç yaptılar .Beşiktaş yedi maç sonra Rakibini devirirken haklı kazandı.Hatta Hakem Halis Özkahya'yı fazla üzmedi.yoksa Volkan Şen'in gol pasına neden olan pozisyonda Topun  çizginin tamamını geçti geçmedi kavgası oyuna damga vuracak ve belki de kıyametin kopmasına neden olacaktı!Bu anlamda en çok eleştirilen "Daha çok kimin kazanmak istediği "olmalıydı.Cevabı çok net Beşiktaş'tı ve kazandı .Ne var ki yine gündeme ve sonuca hatta oyuna gölge düşüren açıklama ve spor yorumlarında  Hakemi işaret ettiler! Evet bazı hatalar vardı ama sürekli bunu konuşmak futbol adına eksik yorum ve kolaycılıktır.Dersini çalışan az bu ülkede futbol adına .Sadece transfere ve on bir kurmaya dayalı ezbercilik oyunun özünü iğfal ediyor!

Öncelikle hafta içinde belirttiğim gibi Quaresma ile G.Töre aynı anda olmazdı.Oğuzhan mutlak oynamalıydı ve Sosa'nın yerine Necip görev almalıydı Taktik düşüncede.Çünkü orta alan savaşını iki yönlü oynamak ve Şener,Nani gibi futbolcuların yakın markajla durdurulmaları şarttı .Beşiktaş golcülüğünü ve adaptasyonunu kazanan Gomez ile iki gol kazandı,Bu.çok önemliydi.


Oyuna baskı olarak da kendini koyan bu futbolcu karşı takımın Golcüsü Von Persie gibi teknik yönetmeni ile kapışmadı .Alman disiplini ile kendini ortaya koydu!Atiba her zamanki gibi istikrar abidesi olarak orta alanda didindi durdu ve basit oynadı . Ama etkiliydi.G.Töre oyunda zaman zaman gerçekten istekli olduğundan vites yükselterek Fenerbahçe savunmasını kanatlardan zorladı ve final  golünün patronuydu .Bu görüntü Gomez ile birbirlerini iyi tanıdıklarının uyumun başarısıydı.Olcay mutlaka oynamalı ve Şener'in çıkışlarını önlemeliydi .Başarılı ve güçlü bir motivasyonla koştu oynadı. Kendinden emindi.Daha sonra oyuna giren İsmail Şenol hocanın düşüncesine katkıda bulunamadı ve keşke Oğuzhan oyunu bitirseydi...


En büyük tehlike bana göre Ersan'ın aşırı hırsı ve kontrolsüz topa girişi idi .Kartı vardı ve har an takımı eksik bırakabilirdi .Bu pozisyonlarda H.Özkahya eleştirilecek!Benim iki hafta üst üste kritik şekilde kendi kalesine gol atan Tosiç'e uyarım var .!Öncelikle kafaya çıkmasını bilmiyor !Eksik eğitimle gelmiş.Vücudunu kasıyor. Boynu uzamadan ,gözü açık, alnınla darbeli vuruş tekniği zayıf! İyi zamanlama ile  rakipten önce topla buluşmayı ve kalesine değil; sert en uzağa vurmayı bilmiyor .Bu eksiklik eğitim yaşını aşmış Tosiç için zor giderilir.Ama mutlaka ısrarla üstünde durulmalıdır .Bu aynı zamanda bir düşünce değişimi ile motorik olmasa da gayretle değişime zorlanmalıdır .Yoksa yine canımızı yakabilir!Beck çok etkili müdahalelerle Rhodolfo ile başarılı oldu.


Spor programlarına baktığımızda şunu görüyoruz!Popüler kültür gereği imiş gibi oyunun özünü değil ;çatıştıran ve sözde yarış niteliği taşıyan, haklı haksız bilerek kural dışı sözler ve yazılara alet olmuşlar!Yol göstermek yerine kolayını seçip farklı yandan toplumu gaza getiriyorlar .!Örneğin Von Persienin kural dışı kötü örnek görüntüsü hoşlarına gidiyor!? .Pereira ile ilişkisi  ve saha dışında ısınmasına söylenecek çok ağır eleştiriler olmalı.Kimileri neredeyse alkış tutacaklar!?Oyuna girip gol atmasına neden olan Volkanın getirdiği tartışmalı pozisyon sonucu o pası  gol yapması ilahi bir güç gibi gösterilmeye çalışılıyor! Tribünden her hangi birisi de o pası kaleye gol yapardı .Ama oynayacak duruma gelmesi için  mutlaka "oynaya oynaya form tutar "gibi tez geçerli olamaz,O zaman şu akla gelir." ya kulübedekiler için ne düşünüyorsunuz!?"Geçen yıl da İngilterede oynamadı ve Hollanda maçında da gördük! .Hepsi ortada ! Ne var ki Şenol Güneş Quaresma için böyle düşünmeye zorlanmanın etkisinde olsa 
da doğru karar verdiğinde Beşiktaş kazanıyor!


   Zor karşılaşmanın haklı yanı olan ve başaran daha çok kazanmak isteyen Beşiktaş oldu,Özellikle orta alanın daha savaşçı görüntüsü tekniği durdurdu .Bu bir taktik karşılaşmaydı ve Şenol Güneş başarılı oldu .Futbolun adaleti de gördü bunu .Keşke Gençlerbirliği ve Trabzonspor karşılaşmaları da daha dikkatli bir duygudan uzak şekilde düşünülseydi.Ben her zaman belirttim.Gerçi kendimiz yazıp okuyoruz ama geriye doğru inceleyen veya bakan olursa görecektir ki bazı gerçekler önemsenmediği zaman felaketin başlangıcı oluyor .Herkes yöneteceği ve kendi akıl ve kararlarının doğru olduğu yarışını yaparken futbolun bir birlik beraberlik ve takım oyunu olduğunu unutuyor .Hafta içinde söylediğim gibi kulübedeki futbolculardan bazılarını spor sayfalarda tam portre vererek toplumsal yönlendirme ile  baskının değil ; takım olmanın  önemini vurgulasalar!


  Bu anlamda Şenol Güneş etki altında kalmayarak doğrusunu yaptı ve takımı da kazandı .Tebrik ederim .Şimdi devamı şart .Çünkü Beşiktaş kadro olarak daha zor günleri aşarak büyük bir mücadele sonucu şampiyon olacak  potansiyele sahip!