Dilmen: F.Bahçe çok şey, Beşiktaş sadece 3 puan kaybeder!

Rıdvan Dilmen, Süper ligin 5. haftasında Cumartesi günü saat 19:30'da Şükrü Şaracoğlu stadyumunda oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisini gazetesi Sabah için 6 soruda değerlendirdi.

GÜNDEM 22.09.2017 - 02:59 21.04.2021 - 23:54 Kartal Bakışı

Sezonun ilk derbisinde Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın artıları ve eksileri neler?

Daha 5. hafta sonunda, 3 yıl şampiyon olamayan Fenerbahçe'nin, rakiplerinin 5 puan gerisinde kalacağını söyleseler pek inanmazdık. Futbolda önemli etken özgüven. Hücum futbolunu seven, rakip kim olursa olsun aynı strateji ve formatla oynamayı tercih eden Şenol Güneş'in ofansif kadrosu oldukça özgüvenli. Diğer tarafta özgüven problemi yaşayan bir Fenerbahçe var. Onların en büyük artısı müthiş taraftarı. İkincisi, 1. haftaki Fenerbahçe'ye göre 6. haftadaki Fenerbahçe'nin fiziki kapasitesi daha üst düzeyde olacak.

***

Fenerbahçe'nin kadrosu mu, Beşiktaş'ın kadrosu mu daha iyi?

Ülkede müthiş bir algı var; "Beşiktaş'ın kadrosu Fenerbahçe'den çok daha güçlü" diye… 'Çok daha' tanımlaması biraz abartılı. Daha yetenekli diyebiliriz. Ama Fenerbahçe de anlatıldığı kadar yeteneksiz bir takım değil. Evet Beşiktaş son 2-2.5 yıldır bu ligin en iyi futbolunu oynayan takımı, haklı şampiyonluklar elde ettiler ama Fenerbahçe de Beşiktaş'ın çok gerisinde değil. Üstelik bu maçı kazanırsa, puan farkı 2'ye inecek. Beşiktaş geçen yılki ileri dörtlüsüyle oynuyor; Cenk, Quaresma, Babel, Talisca… Arkadaki iki oyuncu Atiba-Oğuzhan. Yani bir alışkanlığı var. Fenerbahçe'ye bakınca öndeki üç forvet oyuncusu geçen sezon Fenerbahçe'de değillerdi. Bu da gelişiyor.

***

Öne çıkan ve maçın kaderini etkileyecek isimler kimler olur?

Fenerbahçe'de Isla, Beşiktaş'ta Caner, oynarsa Adriano, oynamazsa onun yerine oynayacak diğer bek. Yani iki takımın bekleri derbide öne çıkar. Çünkü önlerinde oynayan yetenekli oyuncular Valbuena, Giulano, Babel, Quaresma çok geri dönen oyuncular değil. Yani Caner'in arkası Beşiktaş'ta oynayacak sağ bekin arkası, tabii ki aynı şeyler Fenerbahçe için geçerli yani maçın kaderini yardımcı hakemlerin yanında oynayacak bekler belirleyecek. İki takım da duran topları sonuçlandırıyor.

***

Fenerbahçe yenilirse yarıştan kopar mı? Beşiktaş'ın kaybı bu sezon yakaladığı müthiş havayı bitirir mi?

Hafta bittiğinde Fenerbahçe'nin, Beşiktaş'ın 8 puan gerisinde kalması kötü olur. Bazıları, "Daha 26 hafta var yarıştan kopmaz" diyebilir ama yarıştan koparlar. Bir takımla çekişmekle, iki -üç iyi takımla birden çekişmek kolay işler değil. Beşiktaş'ın ise yenilgi halinde büyük bir kaybı olmaz. Fenerbahçe'nin 9. haftada Galatasaray deplasmanında oynayacağı maçtan sonra, duş alıp otobüse bindiği anda liderle arasındaki puan farkı 4 ve daha altındaysa hangi takım lider olursa olsun o takım kadar yarışta şansı olur.

***

Teknik adamlar için bu derbi nasıl geçer? Öncelik kaybetmemek mi olur? Sizce nasıl bir taktikle sahada olmalılar?

Klasik olacak ama Fenerbahçe'nin yenilgi halinde kaybedecek çok şeyi var, Beşiktaş'ın kaybı sadece 3 puan olur. Bu tabii ki oyun içindeki birinci dakikadan son saniyeye kadar skorla ilgili psikolojik etkenleri, oyun stratejilerini, teknik direktör inisiyatifinin de dışına çıkarır oyunu.

***

Fenerbahçe bu sezon evinde kazanamadı. Beşiktaş ise 12 yıldır Kadıköy'de kazanamıyor. Kadıköy'ün skora katkısı ne olur?

Bizim oynadığımız yıllardan farklı artık deplasman kavramı... Kadıköy, Ali Sami Yen ve İnönü o zamanlar deplasman değildi. Şimdiki adıyla Ülker, Vodafone ve TT Stadyumu artık deplasman… Fenerbahçe'nin de müthiş bir taraftar desteği ile çok ama çok tempolu oynayacağını düşünüyorum. Fenerbahçe'nin de en büyük artısı bu olacak.

***

Kaynak: Sabah

Gelişmelerden Haberdar Olun

@