CİMER başvurusu nasıl yapılır? Cimer başvuru, şikayet takip sayfası!

CİMER Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, her konuda görüş, öneri, talep ve şikâyetlerini Cumhurbaşkanlığı’na iletmeleri için kurulmuş bir sistemdir. Vatandaş ile CUmhurbaşkanlığı makamı arasındaki bağı kuvvetlendirilen ve vatandaşların şikayetlerini, isteklerini dile getirebilmelerini sağlayan bu sistem halkımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Peki CİMER'e nasıl başvuru yapılır, başvuru sonucu nasıl takip edilir.

DİĞER HABERLER 21.05.2020, 12:56 21.05.2020, 12:56
707

CİMER başvuru yapma ve başvuru sorgulama işlemleri vatandaşların çok kullandığı bir sistemdir. CİMER'e çeşitli konularda başvuru yapan, şikayet, öneri ileten vatandaşlar en geç 30 gün içinde bu çağrılarına yanıt alıyorlar. İlgili kurumlarla vatandaş arasında bir köprü vazifesi gören CİMER çok faydalı bir sistem olarak göze çarpıyor.

CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), her Türk vatandaşının Anayasal hakkı olan dilekçe ve başvuru hakkının daha etkin kullanılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulmuş olan birimdir. Vatandaşlar CİMER'e kamu kurum veya kuruluşları ile yaşamış oldukları bütün problemlerinden dolayı başvuruda bulunabilirler. Amaç, vatandaşların sorunlarının hızlı ve etkin bir şekilde çözüme kavuşturulmasıdır.

Cumhurbaşkanlığı’na ulaşan başvurular; 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında değerlendirilerek gerektiğinde ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmektedir.

CİMER'e telefon, faks ve posta yolu ile başvuru yapılabilmektedir. Bunun ile ilgili gerekli bilgi ve adımları cimer.gov.tr adresinde bulabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen ve en hızlı çözüme olanak sağlayan yöntem ise e-devlet yolu ile CİMER'e başvuru yapmaktır.

Elektronik posta yoluyla; Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesi (www.tccb.gov.tr) üzerinde bulunan “Cumhurbaşkanı’na Yazın” linki aracılığıyla ya da e-devlet üzerinden yapılabilir.

Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra mail adresinize başvurunuzla ilgili takip bilgileri gönderilir. Yapmış olduğunuz başvurular 30 gün içerisinde cevaplanmak durumundadır. CİMER’e her gün yalnızca bir defa başvuru yapılmaktadır. Bunun haricinde E-DEVLET sistemi ile de Cumhurbaşkanlığına öneri ve şikayetlerinizi iletebilir ve aynı zamanda takip edebilirsiniz.

CİMER BAŞVURU SİTESİNE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

CİMER TELEFON 150

CİMER FAKS 0312 473 64 72