Hikmet Karaman kardeşim bir açıklama ile 40 yıl Futbol Devrimi kavgası verdiğim Futbolumuz ve eski gazetemde dikkat çekti!    Konuyu iki yönden ele almak lazım  1-) Devrimi birlikte yapalım diyor ! Demek reddedilen var!   2-) O devrim 1975 te

Hikmet Karaman kardeşim bir açıklama ile 40 yıl Futbol Devrimi kavgası verdiğim Futbolumuz ve eski gazetemde dikkat çekti! 
 
Konuyu iki yönden ele almak lazım 
1-) Devrimi birlikte yapalım diyor ! Demek reddedilen var! 
 2-) O devrim 1975 te yapıldı ve 1980 sonlarında tarafımdan TFF ye yaptırım olarak geldi .
 
Bunun devamı başarılı çıkış geldi .Bu durumu ayrıca tartışırız eğer ilgi duyanlar  olursa! Kendisi o zamanlarda buralarda değildi ve çok gençti! Başta Terim olmak üzere  birlikte görev yapan Rasim Kara ve Piontek bu başlangıcı devam ettirdi ve devrim bana karşı hazımsız toplantılar yapılsa da adeta herkesi birleştirdi. Hani"kötü komşu adamı ev sahibi yaparmış" misali.
Karşı duranların projeyi elimden kapıp şişlide yaptıkları gizli toplantılara beni çağırmadılar ve elimden aldıklarını bilmez Karaman.
 
Hatta kırk yıl yazdığım röportaj yaptığım adeta parçası olduğumu  sandığım Gazetemin Spor müdürü de bilmez! Adeta çocuktu  o zamanlar! 
 
Yani Devrim futbolumuzu sahadaki başarılarımız nedeniyle rekabete soktu ve değişim geliştirdi. Futbolcularımız Teknik adam oldu teknik eleman ordusu çoğaldı ama futbol içine en büyük vampiri aldı.  Endüstriyel olunca beceremedik ve kan kaybetmeye başladık. Bir çok yönetici, futbolcu teknik adamla aracılar bu ortamdan çok yararlandılar hatta genç jenerasyon da şikayetçi olmadı. Tuhaf olan benim içinde bulunduğum zorlamalar yaptığım halde asla gerçekleri açıklayacak bir cesaret göstermedi spor sayfamız ve hiç bir ciddi röportaj ile "Ne oluyor veya neden" diye sorulmadı. Demek ince hesaplar varmış! 
 
Kula kulluk etmeyen zihniyet bilimsel futbola olan inancım ortaya çıkardığım eserlerin  çokluğuyla rahatsız etmiş olacağım ki; yöneticiler dış etken ve baskılarla bana görev veremediler, vermediler. Sadece zor günlerde beni buldular. Getirdiğim başarıları başkasına peşkeş çektiler!
 
Sonra ne oldu hep böyle gidilecek sanıldı. Şenol Güneş ve Terim dönemindeki başarıların heyecanı içinde hep buraya gelmenin öneminden ziyade orada kalmanın hesabının yapılmasını hatırlattım .
Neyse! Önce bu hatırlatmayı yapmamın nedeni hasır altı edilen Bir Devrimin yapıldığıdır.Hem de kendi evlatlarını yiyerek!
 
Yapılan çağrının olumlu olduğunu düşünüyorum ama kim sahiplenecek merak ediyorum. Spor bakanlığı mı? TFF mi? Antrenörler derneği mi? Profesyonel Futbolcular derneği mi? Spor medyası mı? 
 
İyi bir düzlemde oturtulurken Akademik yapıyı da   unutmamak lazım. Sözde futbol adına kaş göz oyanların ve sahada birbirlerine dargın silah çekmiş futbolcuların, giyilen formamın gücünü ve potansiyelini önemsemeyen oluşumun dikkate alınması lazım. Sadece kavga gürültü ve şampiyonluk yarışı yapanların bunu yeterli bulması bu devrimi gerçekleştirmeye yeter mi? 
 
İzlanda, Letonya gibi futbol dünyasında bizi aşan oluşumların varlığı yediğimiz tokadın büyüklüğünü önemsememiz lazım. Zamanında Meclis kapılarında yatıp iş kovalayan teknik adamları canlı yayında hatırlattım diye  bana kızanlar şimdi ötmüyorlar!?
 
Hikmet kardeşim muhabbetiniz bol olsun. Sana ve kulübüne yakın olan dostların benim çemberimden geçti Beni çok üzdüler, vefasızlık üstüne vefasızlık hatta ihanete varan kulisler yaptılar. Sen de kısmen bilirsin ama ben onlara yine de hoş görüyle bakarım. Beni Türk futbolu ilgilendirir. Prolisans dahi önemsemeyen, gelin benden alın diyen yöneticilerin futbol dünyasında olduğumuzu unutmayıp önce alt yapısını ve işin ahlaki boyutunu iyi oturtmak lazım. Kulüp ayrımcılığı olmamalıdır eğitimde bunu anlatmak gerekli. UEFA nın her gün konuştuğu bir ülke olmaktan kurtulmalıyız. Ciddi futbol dünyası yaratmalıyız. Devrim sadece 11 futbolcu ve aldıkları bir iki iyi sonuç işi değildir. Ekolümüzü tayin etmeliyiz.
 
Bunlar hep yapıldı ama tüm projeler benden sonra çöp kutusuna atıldı. Ben o dosyayı Aldım ve zamanın Federasyon başkanının da bulunduğu seminerde yüzlerce meslektaşıma göstererek  ilan ettim. Bu çalışmalarımda Allahtan başka kimse bana sahip çıkmadı. Aynı bu gün olduğu gibi...
 
Yolun ve umutların açık olsun!