Devre Arasında Bilic

Spor yazarı Fatih Doğan, Fenerbahçe - Beşiktaş mücadelesi sonrası görüşlerini KartalBakışı.Com ile paylaştı.

ÖZEL 02.12.2013 - 11:36 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

Fatih Doğan : "Hakemin de etkisiyle Beşiktaş fırsatı kaçırdı"


İşte Fatih Doğan'ın açıklamarı :

 

"HAKEMİN MAÇI ETKİLEYEN KARARLARI..."

 

-Genel olarak bir derbi analizi alabilir miyiz? Nasıl bir derbi oldu sizce?

 

Maçtan önce Fenerbahçe'nin bu mücalede favori olduğu çok yaygın bir kanaatti. Ben maç öncesi kıyaslamalarda ve analizlerde farklı bir görüş belirttim. Hatta Beşiktaş'ın maçı 3-2 kazanacağını iddia ettim. Tabi İddaa'cıların, kamuoyunun ve istatistiklerin bile Fenerbahçe'yi favori gösterdiği bir ortamda benim bakış açım çok duygusal değildi. Biraz farklı olabilirdi ama haklı gerekçelerim vardı sahaya dair. Beşiktaş'ın oyunu, oyuncuların formu göz önünde bulundurulduğu zaman bu karşılaşmanın kaliteli, Fenerbahçe açısından çok zorlu geçeceğini tahmin ediyordum. Maçta beklentilerin üzerinde bir futbol ortaya konduğunu söyleyebilirim. Her iki takım oyuncuları da ellerinden geleni sergilediler. Özellikle ilk yarı son 10 dakika Beşiktaş çok iyi bir performans ortaya koydu ancak 45 ile 85 arasındaki dilimde Beşiktaş'ın orta sahada zaafiyet yaşadığını ve rakibine pozisyonlar verdiğini söylebiliriz. Ancak burada 10 kişi kalan Fenerbahçe'nin seyircisinin de desteğini alması bu oyuna ortak olamaması bu sıkıntıları ortaya koydu. Bunda Bilic'in de katkısının olduğunu düşünmekle birlikte özellikle Atiba'nın orta sahaya çekilmesi ve daha dinamik bir orta saha kurulması yapı değişikliğine gidebilirdi. Onun dışında hakem ile ilgili maçı etkileyen kararları olduğunu söyleyebilirim.

 

"BILIC: HAKEM İÇİNİZDEN BİRİNİ ATABİLİR"

 

-Beşiktaş'ta hatalar nelerdi. Bilic'in performansı nasıldı peki?

 

Devre arasında Bilic'in oyunculara ne söylediğini merak ettim. Bugün takımdan birkaç kişi ile konuştum. Soyunma odasındaki sözlerini sordum. Baktığımda çok yerinde tespitler yaptığını gördüm. O yüzden Bilic'i  eleştirmek istemiyorum. Çünkü bir teknik adam devre arasında oyuncularına 3-4 maddelik dikkat edilmesi gereken şeyleri söylüyorsa, "İkinci yarının 15 dakikasında rakip bizi baskı altına alacak, dikkat edin, kırmızı kart görmeyin. Hakem oyunu dengelemek adına içinizden birini atabilir. Buna fırsat vermeyin. Orta sahada topu iyi kontrol edin, iyi paslaşmalar yapın. Yeniden başlıyormuş gibi davranın. Arkanıza adam kaçırmayın. Bunlara dikkat edin." tarzında uyarılar yapıyorsa, bu konuda Bilic'e de çok fazla haksızlık edilmesine karşıyım. Eleştirilebilir doğaldır ama... Rakibin de bu konudaki agrasifliği ve gücünü de dikkate almakta fayda var. Ama 3-2'ye gelmişken ve rakip 10 kişiyken Necip'in biraz daha akıllı, futbolcuların biraz daha akıllı olması halinde Beşiktaş'ın farklı kazanma imkanı vardı. Tabi burda hakemin de çok ciddi manada seyirciden etkilendiğini söyleyebiliriz. Fenerbahçeli oyuncular çok mücadele ettiler ama hakem Cüneyt Çakır'ın da buna katkı sağladığını düşünüyorum. Örneğin Necip'in pozisyonunun tamamen vicdanları sızlatan bir karar olduğunu düşünüyorum. Caner ile ikisi aynı anda birbirlerinin formalarını çekiyor ve yere düşen Necip oluyor. Bakıyorsunuz Necip çekmiş, çekmemesi lazım; Caner de aynı şekilde çekmiş, onun da çekmemesi lazım. Eğer bir kart varsa ikisine de sarı kart gösterirsin. Yada faul verir yürürsünüz. Ve ilk sarı kartı da tartışmalı, bana göre değil Necip'e bu kadar ucuz kırmızı kart göstermek... Bu bir şeyi gösteriyor, o da iki dakika öncesinde başlayan, hakem aleyhine kötü yönde yapılan tezahüratların etkisinin altında kalan Cüneyt Çakır'ın, o ana kadar "genelde" başarılı götürdüğü maçta o andan itibaren kontrolünü kaybettiğini düşünüyorum.

 

"OYUNCUNUN AĞZININ BURNUNUN KIRILMASI MI GEREKİYORDU?"

 

Şimdi iki nokta var. Emenike'nin Sivok ile olan mücadelesi. Emenike'nin orada kendisini bırakıyor. Sonra Sivok uyarınca kalkıyor çok hışımda, bütün vücudunun ağırlığı ile, kare kare bunlar sabit, Sivok'un üzerine yükleniyor. Şimdi sizin bu karara kırmızı kart vermeniz lazım. Deniyor ki kırmızı kart görmesi için futbolcunun kalkamaz o kafayı yiyince. Her vuruşun oyuncunun ağzını vurnunu kanatması mı gerkiyor? Böyle bir mantık mı var? Yada taban girdiğinizde oyuncunun 2-3 ay sahalardan uzak kalması mı gerekiyor? UEFA ve FIFA bu konularda o kadar hassas ki. Yani tehlikeli hareket bile sarı kart olurken bu tür hareketler hakem tarafından mutlaka ve mutlaka en ağır şekilde cezalandırılmalıydı.

 

Şimdi insanlarla anlaşamadığımız pozisyon şu; diyorlar ki ceza alanı içerisinde Kuyt'ın Tolga'ya müdelahesi gol iptali gerektirmez. Hayır! Dünyanın neresine giderseniz gidin kaleciye herhangi bir müdehalede kural açık ve nettir. Tartışmaya açık değlidir. Kuyt'ın Tolga'nın suratına vurması, çıkışını engellemesi fauldür. Bu da faul kararını gerektirir.

 

Bir de Sow'un golü var. 1,5 metreden ofsayt. Bunlara bakıyorsunuz burada da tezat var. Fenerbahçeli yöneticilerin açıklamalarına bakıyorsunuz, rakamlar var. Mustafa'nın eline çarptı penaltı... Yani Mustafa'nın eline çarptı. Penaltı verilebilir mi? Verilebilir. Verse kim niye verdi diyemeyiz. Ama olay sadece bu değil ki. Sen Necip'e gereksiz yere kart verdin. Oyun 11'e 10 devam etse böyle olur muydu? Bu pozisyonlar verilir miydi?

 

"BEŞİKTAŞ'IN HAKKI YENDİ"

 

Yine atlanan pozisyonlardan birisi, Bruno Alves'in hakemin gözünün önünde yükselirken Ersan'ın suratına bir darbesi var. Ersan sonra tedevi gördü. Orada da kırmızı kart gerektiriyor tartışmasız.  Dönüyorsunuz 2-3 dakika öncesinde Emenike ile Atiba'nın bir mücadelesi var. Orada Atiba'nın bir faulü söz konusu. Emenike öyle bir feveran halinde ki... Biz tribünden korktuk acaba bir şey mi oldu, suratına mı geldi diye. İnsanın içi geçti. Ama bir baktık ki Atiba sarı kartı görür görmez Emenike kalkıp yoluna devam etti. Normalde bu kadar çırpınan bir oyuncunun 5 dakika falan oyunda kalması gerekirken kalkıp oyuna hemen devam etti. Şimdi bunlar olur maç içerisinde. Bence maça tesir eden en önemli mesele Alves'in dirseği, orada atlanan kırmızı kart var. Necip'e gösterilen haksız bir kart var. Emenike'nin kart var. Zaten siz bunları gösterseniz Mustafa'nın penaltı pozisyonunu zaten göremezsiniz. Bunlar hep uzatmalarda maçın sonlarına doğru olan pozisyonlar. Değer/eder açısından diğerleri ile eşdeğer değil. Beşiktaş 11'e 9 oynasa, 11'e 8 oynasa o pozisyonları verir miydi? Çok zor gözüküyor. Fenerbahçe'de oyun ve sistem komple değişirdi. Ben hakemin maça tesir ettiğini düşünüyorum. Beşiktaş'ın hakkının yendiğini düşünüyorum.

 

Ve şuna şaşırıyorum; Fenerbahçe'nin yöneticisi çıktı "Fenerbahçe'nin hakkı yeniyor. Önümüz kesilmeye çalışılıyor" falan dedi. Yani hakikaten şaşırdım. Dese ki "Hakem çok kötüydü, iki takım adına da hataları vardı" makul kabul edeceğim. Bilekis tam tersi mağdur varsa Beşiktaş'tır.

 

Burada Bilic'in üzülmesi gereken tek konu; Fenerbahçe'yi bu şekilde bulmuşken, yenme şansı varken, o direnci göstermeliydi. Beşiktaş adına büyük bir fırsatın kaçtığını düşünüyorum. Önümüzdeki haftalar Beşiktaş'ın çıkışını görebiliriz. Bunu gördük.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@