Derbilerde 6’da sıfır yapan Slaven Bilic

Güntekin Onay, Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanacak zorlu derbiyi yorumladı.

GÜNDEM 22.03.2015 - 11:33 21.04.2021 - 23:59 Kartal Bakışı

por yorumcusu Güntekin Onay, Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda Fenerbahçe ile Beşiktaşarasında oynanacak zorlu derbiyi yorumladı.

Güntekin Onay, "F.Bahçe kazanmak zorunda, ne oynayacağı ne yapacağı belli. Derbilerde 6’da sıfır yapan Slaven Bilic oyunun gidişatına stratejisi ile karar verecek." şeklinde konuştu.

İşte Güntekin Onay'ın derbi yorumu...

Derbinin şifreleri belli. Büyüsü, gizemi ve futbolun cilvesi zaten işin doğasında var. Ancak 2 takımın da ne yapmak isteyeceğini, ne oynayacağını kestirmek güç değil.

Fenerbahçe kazanmak zorunda. Kadıköy’de bu tip maçları nasıl oynaması gerektiğini biliyor. Kazanıyor da… Sarı-lacivertller favori gibi başlayıp yoğun bir pres ile Beşiktaş’a karşı öne geçip 3 puana uzanmak isteyecek. 

Beşiktaş, savunmada alan bırakmadan kapanıp hızlı çıkışlarla gol arayacak. Beklenen bu. Ama Biliç, sürpriz yapıp takım savunmasını daha öne kurup rakibine baskı yapar mı? Yoksa her derbide olduğu gibi kendi yarı alanında topun arkasına geçip bekler mi? Asıl cevap arayan soru bu. 

KRİTİK BÖLGE BEKLER

Fenerbahçe'nin en güçlü tarafı kanat bekleri.. Şayet Gökhan Töre ve Olcay; Caner Erkin ve Gökhan Gönül’ü sürekli kovalarsa Beşiktaş çıkmakta zorlanır. 

Ama F.Bahçe’nin bu silahı aynı zamanda en zayıf noktası. Özellikle sol kanat çok açık veriyor. Beşiktaş, atağa çıkarken Ba’yı kenarlara gönderip; Sengalli’yi topla buluşturursa; onun servisleri ve boşaltacağı alanlarda Töre, Sosa ve Olcay ile pozisyonlar bulabilir. Demba Ba merkezde statik kalırsa F.Bahçeli stoperlerin kucağında oynarsa Beşiktaş bocalar. 

Bir diğer anahtar ise şu: F.Bahçe alan daralttığı zaman çok etkili. Ancak oyun alanı genişlerse, top iki ceza alanı arasında gidip gelirse F.Bahçe yüksek tempoda zorlanıyor. Beşiktaş, pas yaparak çıkabilirse maçın devamında avantajlı olur. 

Beşiktaş, risk alıp Töre ve Olcay ile Gökhan-Caner’i kovalamak yerine orta saha ve stoperlere baskı yaparsa F.Bahçe’yi şaşırtabilir. Bu taktiği kimse denemedi ve Kadıköy’de hep baskı yedi. 

Siyah-beyazlıların savunması F.Bahçe’yi kendi kalesinden uzakta tutmalı. Ceza alanında beklerken kenardan gelen toplarda her türlü zaafiyet yaşıyorlar. F.Bahçe istediği baskıyı kurarsa, mutlaka golü de bulacaktır.

FAVORİ KANARYA

Saraçoğlu'nda kale arkalarının seyirciye kapalı olması Kadıköy atmosferini azaltacak. Daha çok isteyen, fiziksel olarak ayakta kalan maçı kazanacak. F.Bahçe kaybederse lige büyük ölçüde havlu atacak. Bu durum F.Bahçe geriye düşerse ciddi bir panik ve dezavantaj getirebilir. 

Ben 3 puana çok ihtiyacı olan F.Bahçe’yi favori olarak görüyorum. Beşiktaş yorgun ve moralsiz. Maç Kadıköy’de. Ancak derbilerde 6’da 0 yapan Biliç, ilk derbi galibiyeti için cesur bir strateji ile çıkarsa maçı kazanabilir. Kara Kartal’ın savunması ve kalecileri alarm veriyor. F.Bahçe, baskı kursa da gol için zorlanıyor. İlginç bir maç olacak. Tuhaf bir skor ile da karşılaşabiliriz. 

Aanahtar teknik adamların cebinde gibi görünse de oyuncuların günlük performansı her zaman olduğu gibi skoru belirler.