Denizli derbiyi değerlendirdi...

Türk futbolunun duayen isimlerinden Mustafa Denizli, bu akşam oynanacak olan Beşiktaş-Galatasaray derbisi ile ilgili Hürriyet'e açıklamalarda bulundu.

FUTBOL 02.12.2017 - 10:46 21.04.2021 - 23:54 Kartal Bakışı

Tecrübeli teknik adam Beşiktaş - Galatasaray derbisinin deşifresini yaptı...

*Tudor da ‘büyük maç kazanamıyor’ baskısı altında. Bu onu ve takımını nasıl bir psikolojiye sokar?

Galatasaray, kaybederse olumsuz bir yansıması olmaz. Net bir şekilde “yola devam ediyorum” der. Ama derbide ‘büyüklere karşı kazanamama psikolojisi’ni tekrar yaşar mı? Biraz evvel iki takım için de derbi zor olacak dedik fakat Galatasaray için daha da zor olacak. Tudor, eğer Beşiktaş’ın analizini iyi yaptıysa geçen haftaki oyuncu tercihlerinden bazılarını tekrar gözden geçirmesi lazım. Dikkat edin oyun değil, oyuncu tercihleri diyorum!

***

*Derbiyi kim kazanır veya berabere mi biter? Gollü geçer mi?

Valla gollü mü geçer, öyle bir derbi ki bu atmosferde bu oyundan her türlü sonuç ve skor çıkar. Her türlü gol sayısı çıkabilir. Ben gollü olur diye düşünüyorum. Terazi 50.5 ile 49.5 gibi Beşiktaş lehine bir maç... Tabii burada şunu gözardı etmemek lazım. Her iki kulübeden de sonucu değiştirecek futbolcular olduğunu da unutma. Başlayanlar değil, devam edenler de sonucu tayin edebilir.

***

*Beşiktaş’ı da yenemezse Galatasaray yönetimi Tudor için yapılacak baskılara daha fazla direnebilir mi?

Galatasaray futbol takımı için en kötü ihtimalleri düşünsek bile, en olumsuz sonuçların hepsi gerçekleşse dahi bu haftayı ikinci sırada kapatır. En kötü ihtimalle, ikinci... Igor Tudor da Galatasaray Kulübü yönetimi de camiası da spor kamuoyu da her hafta aynı şeyi tartışmaktan bıktı usandı artık! Bu ne biçim bir tartışmadır yahu!

***

*Güneş’li Beşiktaş ilk kez ilk devrede bir derbiye kaybecek çok şeyi olarak çıkacak. Bu nasıl etkiler?

Şu anda Beşiktaş’ın lig psikolojisinin iyi olmadığını görüyoruz. “Tamam mı devam mı?” Bu çok zor bir soru. Elbette kazanıp yarışın içinde iddialı bir şekilde olmak isteyecek. Şampiyonlar Ligi’nde grup işini bitirmiş bir takım. Beşiktaş ilk kez Şampiyonlar Ligi heyecanında oynayacağı bir maça çıkıyor. Dolayısıyla iki takım için de zor maç olacağı kesin.

***

“Beşiktaş, derbiyi kaybederse şampiyonluk hayallerine veda eder” yorumlarına katılır mısınız?

Beşiktaş, şayet bugün Galatasaray derbisini kaybedecek olursa, şampiyonluk umutları epey bir uzağa düşer. Ve ondan sonra da büyük bir ihtimalle bütün konsantrasyonunu Şampiyonlar Ligi’ne verir. Derbi mücadelesinin berabere bitmesi halindeyse Beşiktaş, ligdeki mevcut tabloyu devam ettirir.

***

*Genel olarak baktığımızda iki takımın birbirlerine karşı avantajları nelerdir? Ve derbinin kilit oyuncuları kimler olur sizce?

Galatasaray şu anda klasman ve puan olarak avantajlı. Kazanamaması G.saray’da büyük hasar yaratmaz. Beşiktaş’ın durumu ise öyle değil. Beşiktaş, kaybederse oldukça geriye düşer. Ondan sonra yani tekrar avantaj yakalayabilir mi? Önünde olacak üç dört takım bu avantajı verir mi bilinmez ama işi çok zorlaşır. Beşiktaş’ta Quaresma, Oğuzhan olur... Galatasaray’da Muslera ile Rodrigues kilit olur.

***

*Kapalı defansları açamayan Beşiktaş, Galatasaray da aynı stratejiyi izlerse nasıl bir çözüm bulmalı?

Bu derbi Galatasaray’ın soluyla, Beşiktaş’ın sağı arasında geçecek. Orta sahada daha ofansif görüntü veren bir Beşiktaş varken, diğer yandaysa karşısında daha oturmuş bir takım savunması yapabilen G.saray orta sahası olacak. Tudor, kazanmak için sağda Denayer’i, geri dörtlünün solunda Mariano’yu kullanmalı. Çünkü bu tür maçlar radikal kararlarla kazanılır.

***

Mustafa Denizli / Hürriyet

Gelişmelerden Haberdar Olun

@