Beşiktaş’ın önde gelen kongre  ‘Çağdaş, demokratik, katılımcı Beşiktaş’ toplantısında bir araya geldi. Şeref Nasır, Hasan Bozkurter, Ali Gültiken, Masis Kuyumcu, Rüzgar Sağnak, Kadir Kılıç gibi isimler katıldı. Ortaköy Kültür Merkezi’nde 150 kadar kongre üyesi Beşiktaş’ın geleceğini kurtarmak için önemli kararlara imza attı. Toplantıda hemen başında İstanbul, Ankara ve İzmir  barosunda görev yapan Beşiktaşlı avukatların yanısıra yargıtay ve danıştay üyeleri, emekli hukukçular söz alarak tüzük tadili için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi. Beşiktaş’ın artık çağdaş bir tüzüğe sahip olması gerektiğini vurgulayan hukukçular, toplu ödenen aidatların önünü kesmek için gerekli çalışmaları dile getirdiler. Beşiktaş’ta mevcut yönetimin üyelikleri bekletilmesinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayan hukukçular, bunun için neler yapılması gerektiğini masaya yatırdı.

Denetleme kurulu kapatılsın

Beşiktaş’ın müthiş bir borç yükü altında ezildiğini vurgulayan konuşmacılar, ”Kulübün şu anda 1 milyon 241 milyon TL” borcu var. Türkiye’nin en borçlu kulübüyüz. Kulüp hisslerimiz son olarak Denizbank’a verilen hisselerle yüzde 45’e düştü. Sermayemiz eksi 500 bin lira oldu. Borsa İstanbul’da gözaltı pazarına alınabiliriz. Aktif Bank’dan yıllık yüzde 17 faizle kredi çekilmiş. Ancak denetleme kurulu kime nasıl borçlandığımızı açıklamadığı gibi, alacaklarımızı bile belirtmiyor. Sadece borç rakamını 3 ay sonradan bizlere iletiyor. Beşiktaşlılardan gerçekler gizleniyor. Bu borçların nasıl yapıldığını bilmek zorundayız. Denetleme kurulu , birçok şeyin üstünü örtüyor. Beşiktaş bağımsız denetçiler tarafından denetlensin ve kulüpte her şey şeffaf olsun” yorumunda bulundular.

Kulübün mali durumu felaket

Siyah-Beyazlı kulübün 2025 kadar birçok mal varlığının temlikli olduğu belirten konuşmacılar, ”Tribün gelirlerinde 3 yıllık kombineler satılmış. Stat içi 5 yıllık gelirleri 40 milyon dolara çoktan satılmış, Vodafone’dan alınan sponsorluk çekleri bile kırdırılmış. Bu aşamada ne sıkıntılar yaşayacağımızı tahmin etmek bile istemiyoruz” sözleriyle rahatsızlarını dile getirdiler.

Kongre üyeleri tüzük tadil kongresinde Başkan Fikret Orman yandaşlarının yine yıllık üyelik aidatlarını yükseltmeye çalışacağını iddia ederek, ”Beşiktaş’ın gerçek sahipleri buna hayır diyecektir. O zaman sayın başkandan gereğini yapıp istifa etmesini bekleyeceğiz” şeklinde görüş belirttiler.