Erozyona uğrayan ve yine yarışı yıllar sonrası üç büyüklere teslim eden futbol kültürümüz belki unutulmaz bir ders aldığı 90 dakika yaşadı .!İlk kez belki de hayatının en önemli taktiksel düşüncesini sahaya yansıtan takımının başarısında iki kişi

 

Erozyona uğrayan ve yine yarışı yıllar sonrası üç büyüklere teslim eden futbol kültürümüz belki unutulmaz bir ders aldığı 90 dakika yaşadı .!İlk kez belki de hayatının en önemli taktiksel düşüncesini sahaya yansıtan takımının başarısında iki kişi Biliç ve Demba Ba çağdaş bir düşünce örneği gösterdiler. Beşiktaş'ın en golcü ve kazanması onsuz olanaksız olan Demba Ba kulübede beklerken zorunlu nedenlerle kadroda sıkıntı çeken Biliç Trabzonspora karşı fizik mücadeleyi ön plana alan ve orta alanda rakibi oynatmayan ve sonra da sakin şekilde gol arayan taktiği ile doğruydu.

Ancak özellikle ilk yarılarda iyi görülen ve Galatasaray karşısında da bunu kanıtlayan Trabzonspor bu kez  hiç bir şey yapamadı desek yeridir .Attiba ve arkadaşları öylesine iyi mücadele ettiler ki defansta Sivok ve Ersan orta alanda Tolgay ile Sosa kanatlarda da Olcay ve sonra onun yerinde Mustafa Beşiktaş'ın oyuna etkinliğini koymasının gücü oldular .Sadece beklenen gol bir şekilde nasıl gelecekti sıkıntısı vardı !O zaman artık yapacak tek şey gerçekçi bir risk ile son yarım saatte büyük profesyonel ve futbolun efendisi Demba Ba oyuna dahil olacaktı.Oyuna girişi dahi Trabzonspor'un defansına yetmiş olacak ki ilk topla buluştuğunda otomatikleşmiş beyinsel ezberiyle topu beklenmeyen şekilde ki usta vuruşu ile köşeye bırakan Demba Ba Beşiktaş'ın tarihine bir sayfa ekledi .Bu olsa olsa altın harflerle yazılan bir serüvenin dersi olabilirdi..
  Cüneyt Çakır galiba ünlü bir hakem olarak büyük karşılaşmalardan doymuş olacak ki bazı pozisyonlarda kendine aşırı güven veren ,ama bakınca çok eleştireceğimiz yanlışları yapan bir kimlikte görünmeye başladı!Özellikle Sivok'a Fatihin darbesi ve mani oluş şekli penaltı olmalı ve hatta Fatih kırmızıyı görmeliydi .Bu atlandı .Ne  var ki sanki son saniye Trabzonspor'dan umutlu olanların yedikleri goldeki ustalık ve başarı Oğuzhan ile onu tamamlayan fedakar Mustafa ile gelince skor bu gereksiz tartışmayı unutturdu.
   Ersun Yenal istediği kadroyu kıramazken ağır kalan golcüsü Cardozayı da yanında oturttu uzun süre .Kişisel yeteneklere muhtaç bir takım görüntüsünde olan takımında bir kaç haftadır sürekli Özer'i oyundan alma gerçeği bu kez Özer'in farkını ortaya koydu (!.

Göz yaşları ile tribünlere pas atan Özer seyircinin duyguları ile harekete geçip Ersun hocaya tepki vermesine neden oldu .Otorite ve T.direktör tribüne boca edildi!Ara bozan bu görüntü gelecek için en büyük tehlikedir Trabzonda..Bunu da en iyi bilen kişi   Özer olmalıydı..Bu aynı zamanda dersin devamıdır.

Kazanan takımın Demba Ba'sı kulübede oturmayı bilirken Oyundan çıkan Özer acemilerin dahi yapmaması gereken davranışı ile futbol gerçeklerini dramatize etti.Teşekkürler Demba Ba Golün kadar verdiğin ders futbolumuzun nerede olduğunun net farkıdır.


   Şimdi beş karşılaşma var.Her maçı ayrı düşünmek gerekli.şampiyonluk için sadece bir ay var desek Beşiktaş'a liderliği korumak değil çıkıp üç puanı almak gerekli.Çünkü öteki takımların hepsinden daha çok unutulmazların takımı olacak.

Saha yok,Seyirci az,Hakemlerden ve sakatlıklardan dertli .Parası sıkıntılı.Lobicilik konusunda amatör ama inançları ile bu işi kıvıracaklar gibi!

Bu karşılaşma şunu gösterdi .Taktiksel olarak oynamak ve sezon başındaki baskılı oyun temposunu yakalamasalar da 90 dakikayı iyi  ayarlamak zorundalar.

Biliç aynı zamanda teknik adam kariyerine burada yaşamının en önemli tacını giydirmek şansını yakalama pozisyonunda .Bu şansı kaçırmadan böyle samimi ortamda futbol severlerin beklentisi olan ŞAMPİYONLUĞU kazandırmalıdır.
 Ben umutluyum .Tek engel her maçı kendi adına özel düşünmemek olur .Buna dikkat etsin yeterli .