JOHAN Cruyff, gerçek bir futbol efsanesiydi. Tüm zamanların en iyi 3-5 futbolcusundan biri olduğunu sanıyorum vurgulamaya gerek yok. Ancak Holladanlı’yı değerlendirirken ne kadar büyük bir futbolcu olduğunun ötesinde modern futbolu bugüne getiren en önemli figürlerden biri olduğunu öne çıkartmak lazım. 
 
KENDİSİ bir futbol devrimcisiydi. Bir filozof, bir futbol düşünürüydü. Tüm zamanların en önemli futbol adamı Rinus Michels’ten öğrendiklerini üzerine koyarak, kendi yorumunu katarak yeniledi ve ortaya Barcelona’nın bugün oynadığı o görkemli futbol çıktı. 
 
CRUYFF, yüksek tahsilli biri değildi ancak öğrenme kabiliyeti çok yüksek ve zeki bir adamdı. Futbolun nasıl daha akıcı, kusursuz, basit ve ofansif oynanabileceği konusuna hep kafa yordu. Oyunun geriden kurulması, 4-3-3 siteminde ısrar, rakip yarı alanda baskı, sürekli ve sadece hücumu düşünmek ve bu teorinin pratiğe yansıması onun temel felsefeleriydi. 
 
MICHELS’İN MİRASÇISI...
 
GUARDIOLA, Johan Cruyff fikirlerini sahaya yansıtan en önemli kişidir. Barcelona kulübünü altyapısıyla (La Masia) baştan sona dizayn eden ve oyun kültürünü bugünlere getiren Johan Cruyff’tur. 
RInus Michels’in mirasçısı Johan Cruyff, modern ve ofansif futbola yaptıklarıyla ve fikirleriyle en çok şey katan kişidir. 
 
BELKİ Maradona ve Pele, Johan Cruyff’tan daha büyük futbolcuydu ama gerçek bir filozof olan Johan Cruyff, futbol dünyasında tüm zamanların en önemli kişiliğiydi. Johan Cruyff’un fikirleri bugünün futbolunu değiştiren ve geliştiren en temel öğelerdir.