Ali Ece kaleme aldı.

Beşiktaş ilk yarıda Jordan Ibe karşısındaki Motta’nın 2 hatalı pozisyon alış, hamle zamanlaması hatası dışında Avrupa standartlarında üst düzey bir takım savunması sergiledi. Savunmada olduğu kadar savunmadan hücuma geçişlerde de başarılı kompakt oyun kurgusuyla 2015 yılında İngiltere Premier Lig’in tek yenilgisiz takımı olan Liverpool’u evinde etkisizleştirdi.

İngiltere Premier Lig’de son 6 maçı baz alıp form-puan tablosu yaparsak Liverpool, 1. sırada yer alıyor. Teknik direktör Rodgers’ın dizilişi 3-4-2-1’e dönüştürmesinden sonra yükselen bu form grafiğine karşı Beşiktaş ilk 45’te sergilediği oyunla “Ben de buraya gelene kadar UEFA Ligi’nde 7 maçtır yenilmiyorum aslanım” mesajını verdi.

Gözden kaçırmayın

Aboubakar resmen açıklandı! Maliyeti belli oldu! Aboubakar resmen açıklandı! Maliyeti belli oldu!

Anfield gibi üst düzey deplasmanlarda iyi başlamak önemlidir. Bu zorlu deplasmanda ilk 30 dakikada Liverpool’a sadece 1 isabetli şut imkânı vermek her babayiğidin de harcı değil. Beşiktaş’a ilk geldiği günden beri “Ben bu takım savunmasını düzelteceğim” diyen ve bunun için çok uğraşan Biliç’e tebrikler. 34’teki Sosa-Ba-Olcay üçgeninde 4 hızlı tek pasla gelişen tehlikeli gol pozisyonu da kontratak dersi niteliğindeydi. 43’te Moreno’nun top kılığında yolladığı füzede Cenk’in refleksi de ekstra değerli. Tolga tecrübeli, son zamanlarda istikrarsız olsa da iyi bir kaleci, çok da iyi bir adam. Cenk ise Sambade ile çalıştığından beri sadece yetenekli değil, artık iyi ve artık konsantrasyonu üst düzey, dengeli de bir kaleci.

Beşiktaş kolektif olarak ilk 45’te Liverpool’un Anfield’daki en önemli kozu olan hızını kullanmasına izin vermedi. Tempoyu dikte edemese de Liverpool’un son 9 Premier Lig maçında aldığı 6 galibiyet 3 beraberliğin anahtarı olan yüksek temposunu dikte etmesini başarıyla engelledi.

2. yarının başında Liverpool tempoyu arttırmaya çalıştı. Beşiktaş ise paniklemedi, Biliç yönetiminde fazlasıyla olgunlaşan kolektif oyun zekâsıyla karşılık verdi. Uzun süre dişe diş pozisyon oyunu ve “%101 konsantre” kompakt oyunla skoru dengede tuttu. Oyun üstünlüğüne de uzun süre rakibine vermedi. Ancak maçın başından hatta uzun zamandan beri Beşiktaş’ın en zayıf halkası olan Motta, Ibe karşısında aynı pozisyon alma hatasını tekrarlayınca penaltıdan Beşiktaş yenik duruma düştü.

Bu skor tur için büyük bir avantaj da dezavantaj da değil. Ancak Biliç, Türkiye liginde bazen hatalar yapsa da 1.5 yılda Beşiktaş’ta İnönü Stadı yokken gerçekleştirdiği olumlu futbol değişimiyle sezon sonu beklenmeden yeni sözleşmeyi, Vodafone Süleyman Seba Arena’ya teknik direktör olarak çıkmayı fazlasıyla hak ediyor. Özellikle bu oyun için “Çesti tam o” yani tebrikler Slaven Biliç… Beşiktaş’ı Türkiye’de şampiyon yaparsan, zaten idealindeki sol beki de alırsın, aldırırsın.