1998-2000 arasında Merseyside ekibinde forma giyen Don Hutchison, SKy Sport'a Beşiktaş'ın golcüsünü değerlendirdi ve milli forveti Tottenham'ın yıldız forveti Harry Kane'e benzetti.

Hutchison, "Ne kadar çok izlediğime bakarsak, Cenk Tosun'u iyi biliyorum. Premier Lig'de tanıdığım diğer yöneticilere ve başkanlara gönderilen küçük bir oyuncu listesi tutuyorum ve Cenk Tosun da benim gönderdiklerimden biri. Dünyadaki en hızlı oyuncu değil ama çok iyi olduğunu düşünüyorum. Hem sol ve hem sağ tarafıyla ölümcül bir oyuncu ve kafa golleri de atabiliyor ancak aynı zamanda da bir takım oyuncusu" dedi.

***

Cenk ile ilgili bir bilgi veren eski futbolcu, "Son dönemde Beşiktaş'ın Porto ile yaptığı Şampiyonlar Ligi maçını izliyordum. Tosun kaleci ile karşı karşıya kaldı. Zor olan seçenek topu kendisinin kaleye göndermesiydi, bu nedenle daha kolay olanı seçti ve Anderson Talisca'ya servis yaptı. Benim için, bencil olmadığını gösteren bir işaret oldu" ifadesini kullandı.

***

Gözden kaçırmayın

Wout Weghorst'tan Beşiktaş sözleri Wout Weghorst'tan Beşiktaş sözleri

Cenk Tosun'un transferi için Everton'ın ödeyeceği rakama da değinen Don Hutchison, "Everton, oldukça ucuz bir fiyata çok iyi bir oyuncu alıyor. Şimdilerde 27 milyon nedir ki? Jose Mourinho'nun söylediği gibi, takımlar bu günlerde bekler için 50 milyon pound harcıyor. Her sezon çift haneli gollere ulaşabilen bir forveti yarı fiyatına alabiliyorsan, o zaman harika" dedi.

***

Everton'ın eski oyuncusu Cenk için Harry Kane üzerinden örnek vererek, "İstatistiklere inanmak zorunda değilim, oyuncuları izlemeyi tercih ederim. Sol ayağında Harry Kane izlerini görüyorum. Sol ayağıyla da  goller atıyor ve panik yapmıyor. Cenk'i de izledim ve onun Harry Kane gibi nasıl da ölümcül olduğunu gördüm" dedi.

***

Hutchison son olarak, "Hızlanmak için biraz zaman harcayacak ancak henüz daha genç ve kendini geliştirmesi için zamanı var. 20'leri bulacak bir forvet olacağını düşünümüyorum ancak ilk birkaç senesinde 10 veya 15 gol atabilirse; Sam Allardyce onu oyuncu olarak geliştirebilir. Sonra aniden 27 milyon pound çok iyi gözükecek" diye görüş bildirdi.

***

Kaynak: Ajansspor