Türkiye - İsveç karşılaşmasını kaleme alan Ali Ece, Cenk Tosun'a büyük övgüler yağdırdı...

Gözden kaçırmayın

Kocadağ'dan hakeme eleştiri, Fenerbahçe yöneticisine cevap Kocadağ'dan hakeme eleştiri, Fenerbahçe yöneticisine cevap
 İSVEÇ’LE hazırlık maçı, gücümüzü test etmek açısından doğru bir tercih. Keşke İbrahimoviç de olsaydı! Takım savunmamızın gücünü en üst düzeyde test edebilseydik. Bir İbrahimoviç değil ama Cenk’in ilk goldeki vuruşu gayet iyi. Vuruş öncesi rakibin hatasını kovalayıp doğru koşuyu yapması daha da iyi. Maç günü hayata gözlerini yuman büyük futbol filozofu Cruyff’un hep dediği gibi: Forvet için asıl belirleyici olan hız, koşuyu ofsayta düşmeden rakipten önce doğru anda başlatma hızı. 
Cenk, Beşiktaş’ta yedek forvet olabilir ancak bazen takımlarının yedek forvetleri yeteri kadar kaliteliyse milli takımlarının kaderini değiştirebiliyorlar: Bakınız Sheringham, bakınız Suker’e ait rekoru kıran Euro 2008 elemeleri gol kralı David Healy. Sheringham, Yorke ve Andy Cole’un, Healy ise neredeyse kulüp takımındaki her forvetin yedeğiydi. Cenk de iki sezondur Demba Ba ve Mario Gomez gibi elit golcülerin yedeği. Sürekli oynamamasına rağmen Cenk Tosun, Taner Karaman istatistiklerine göre ilk 11 çıktığı son 24 maçta 23 gole imza attı. 2015’teki son golümüzü atan Cenk 2016’daki ilk golümüze imza attı. 

Dilerim gerisi gelir… Burak da düzelip dönerse, santrfor sorunumuz en azından stoper sorunumuz kadar büyük olmaz. İlk golü bir kez daha en kestirme gol attığımız pozisyon oyunundan geliştirerek attık: 2,5uncu alanda topa baskı ve baskının yarattığı kaosu lehimize kontrol ederek. 10 güne yeni yazdığım futbol kitabı yayınlanacak. O kitapta bu “kontrollü kaos” ile “kontrolsüz kaos” arasındaki farkı daha detaylı yazdım. Kaosu kontrollü yarattığımızda ne kadar etkiliysek, kontrolsüz kaos oyununda o kadar etkisiziz. Rakip kontrollü kaos yaratınca verdiğimiz pozisyonlar fazla. 

Bu da takım savunması kadar onun lider mevkisi stoperlerin kalitesiyle de alakalı. Oyun içinde kopuk kopukluğumuzun sebebi topa sahip olduğumuzda zaman zaman aktif dinlenmeye geçmememiz. Fizik kondisyonlar bu seviyedeyken tempo sürekli forse edilmez, bazen kontrol edilmeli. Bu sorun 2008’de olduğu gibi finaller öncesi son kampta halledilebilir.