Çebi'den devrim gibi görüş: Futbol A.Ş. Satımı düşünülmeli

Çebi'den devrim gibi görüş: Futbol A.Ş. Satımı düşünülmeli

FUTBOL 20.11.2014 - 16:37 22.04.2021 - 00:00 Kartal Bakışı

Beşiktaş'ın ikinci ve As Başkanı Ahmet Nur Çebi gündeme damga vuracak açıklamalarda bulundu. Kulübün bulunduğu sıkıntılı durumu anlatan Çebi, bu durumdan kurtulmanın yolunu da anlattı. Futbol A.Ş'nin satılmasının düşünülmesi gerektiğini söyleyen Çebi, bu yöntemle takımların borç yükünden kurtulabileceğini  açıkladı. İşte Ahmet Nur Çebi'den olay yaratacak sözler...

Anlatmak öyle kolay değil

Çebi, 'Konuyu araştırdım. İngiltere'de, Arap, Rus ve Amerikan sermayeli iş adamları kulüpleri satın almışlar. Fransa ve İspanya'da da benzer Örnekler ortada. Bunu Türkiye'de uygulamak nasıl olacak bilemiyorum. Taraftara çok iyi açıklayıp en azından futbol A.Ş.nin hisseleri satılabilir. Bunu anlatmak, ikna etmek de öyle kolay iş değil. Bu da bir gerçek. Toplum olarak yeniliklere açık, çabuk ayak uyduran dinamik yapımız yok' dedi.

Satın alan hata yapmaz

Kulübün satın alan kişinin hata yapmayacağını çünkü kendi parasını yöneteceğini söyleyen Ahmet Nur Çebi, Türkiye'de bu durumun pek kolay olmayacağını da dile getirdi:

Çok büyük paraları cebinden basan biri, asla yönetimsel hataya yer bırakmaz. Kendi parasını yöneteceği için elbette farklı yönetim anlayışı ve tarzı getirir. Konulara tam sahip olmadığım için net bir şey demek de mümkün değil. Bu çok önemli bir konu ve Türkiye'nin bunu tartışması gerekir. Olur olmaz orası ayrı. Ama Avrupa'da örnekleri ve başarıları ortada. Bizde ki farklı durum şu: onlara sadece futbol kulübü. Biz ise sosyal içerikli bir kulüp yapılanmasındayız.

60 milyon ne ki

Kulüplerin kazandığı paralarla hem borçları ödemenin hem de kulübü yönetmenin oldukça güç olduğunu savunan  Ahmet nur Çebi işlerinin gerçekten zor olduğunu söyledi.

Kulüplerin borç yükü gerçekten çok ağır. Beli doğrultmak güç. Divan kurullarında da açıklandı. Geçmişten gelen mali tablo ortada. Stadımız bitse, tüm gelirler 60 milyon civarında olacak. Gider ise 140 milyon olarak tahmin ediliyor. Bu denge içinde biz gerçekten mucize yapıyoruz. Bir yandan stat yapıp, diğer yandan bu dengeyi kurmaya çalışıyoruz. İşimiz zor ama bu yükün altına elimizi soktuk, Allah'ın izniyle de kaldıracağız.

Transfer ay sonu

Transfer çalışmalarıyla alakalı olarak da açıklama yapan Çebi, transferin bu ay sonunda netleşeceğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

'Bilic, belli mevkilere takviye istedi. Dış transfer konusunda Erdal Torunoğlu'na görev tebliğ ettim. Çalışmalarını sürdürüyor. Ay sonunda gelip yaptığı görüşmeleri anlatacak. Ben de bunu yönetime getirip orada karar alacağız. Benimsediğimiz isimleri ara dönem kampından önce kadromuza katacağız. Şu an için kesin anlaşmaya vardığımız futbolcu yok. Şampiyon olmak için üstümüze düşen her şeyi yapacağız...'

Maça ilgi yok

Kasımpaşa maçının biletlerinin satışına ilgi yok denecek kadar az. Pazar günü Başakşehir'deki maç için satışa çıkan biletlerin satışında henüz 4 bin rakam anca geçilebildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@